December 1. - Az AIDS elleni küzdelem világnapja
A HIV világjárvány, a 21. század egyik legnagyobb kihívást jelentő fertőző betegsége, hiszen a világon a HIV-fertőzöttek kb. 50%-a a 15-24 éves kor közötti fiatal, akik nagyobb része szexuális úton, kisebb része kábítószer használat miatt lett HIV-fertőzött.
A fertőzés a fertőzött személy testnedveiben, illetve váladékaiban (vér, ondó, hüvelyváladék) lévő vírustartalmú sejteknek a közvetítésével vihető át másik személybe.
Terjedési módja elsősorban szexuális érintkezés, de létrejöhet azonban a fertőzés intravénás kábítószer-élvezők közös tű, fecskendő használata; vér, vérkészítmények, vérrel, váladékokkal szennyezett orvosi eszközök, műszerek használata; sérült bőr, nyálkahártya kontaminációja; szerv-, szövetátültetés révén. Vertikálisan, a fertőzött anyáról a gyermekre: az embrió/magzat fertőződése a méhlepényen keresztül vagy a szülés körüli időszakban, valamint az anyatejes táplálás során is terjed.
Nem terjed a vírus izzadtság, könny, nyál, vizelet és széklet útján. Ugyancsak nem adható át kézfogással, közös evőeszköz, fürdőkád, WC használattal, köhögéssel, tüsszentéssel, rovarok csípésével.
A Nemzeti AIDS Stratégia (2010) kiadványa alapján, hatékony és folyamatos kommunikációs munkával tudatosítani kell azt a tényt, hogy
• a HIV/AIDS-fertőzés veszélye jelenleg is fennáll a világon és Magyarországon,
• a HIV-fertőzés megfelelő magatartással elkerülhető,
• a vírus bárkit megfertőzhet korra, nemre, szexuális orientációra való tekintet nélkül,
• minél korábban kerül a HIV-fertőzés felismerésre, annál hosszabb ideig élhet a fertőzött egészséges életet (megfelelő gondozás és kezelés mellett).
A vírussal fertőződést követően hosszú évek is eltelhetnek, míg annak ténye kiderül, azonban ez idő alatt is tovább adható a vírus, vagyis a fertőzött személy tudtán kívül fertőzhet másokat, illetve sérül a megfelelő időben megkezdett orvosi kezelésben való részvétel lehetősége is. Orvosi kezelés nélkül fokozatosan gyengül a szervezet védekező rendszere, utat engedve más fertőzéseknek és egyéb kóros állapotoknak, amelyek végül a beteg halálához vezetnek.
A megelőzés elsődleges módszerei: a monogám partnerkapcsolat, gumióvszer használata szexuális érintkezés során, valamint a kábítószer-használat kerülése. A fecskendővel való terjedés visszaszorítását célozza az egyszer használatos fecskendők használata.
A fertőzés leggyakoribb közvetítői, azaz a fő kockázati csoportok:
• férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak,
• intravénás kábítószer-használók,
• szexmunkások (e három együtt: magas kockázatú csoportok), valamint
• a felsoroltak szexuális partnerei.
A HIV/AIDS-megelőzés, olyan más egészség-megőrzési témakörökkel kapcsolható össze az egészségfejlesztő munkában, mint a nemi úton terjedő fertőzések, az intim higiéne, a családtervezés és a fogamzásgátlás.
A HIV-fertőzés elméletileg 100 %-ban megelőzhető! A felvilágosítás, az ismeretterjesztés életet menthet!
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor
Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor
Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest?