Mi jön Magyarországon a történelmi mínusz után?

A második negyedévben több mint 13 százalékos visszaesést könyvelhetett el a magyar gazdaság, ez csak picivel jobb az uniós átlageredménynél, a régiós országok viszont kisebb hanyatlással zárták a második negyedévet. Többéves távlatban, 2015-höz képest még pluszban van a magyar gazdaság. Az év hátralévő részében sok a bizonytalan tényező, de a mostani kilátások szerint Magyarország megúszhatja az évet 6 százalékos csökkenéssel, aminél volt már rosszabb.

Mi jön Magyarországon a történelmi mínusz után?

Történelmi mínuszt produkált a koronavírus-járvány miatt a magyar gazdaság a második negyedévben. A szezonálisan és naptárhatással korrigált adatok szerint 13,5 százalékos volt a csökkenés éves szinten. A hanyatlás egyértelműen a pandémiához köthető kijárási korlátozásokkal, gyárbezárásokkal, üzemleállásokkal, a turizmus és a vendéglátás leállásával, a kiskereskedelem egy részének visszaesésével.

Mit jelent a magyar eredmény?

A járvány nem csak Magyarországon, hanem világszerte, így Európában is sokkolta a gazdaságot. Magyarország a 13,5 százalékos visszaeséssel az európai középmezőnyben foglal helyet. Az uniós országok - szintén a naptárhatással és szezonálisan kiigazított számok szerint - átlagosan 14,1 százalékos mínuszt könyvelhettek el. A legrosszabb eredmény egyébként Spanyolországé, ahol lényegében eltűnt a gazdaság majdnem negyede, a legjobb teljesítmény pedig Litvánia érte el, a balti ország GDP-je mindössze 3,7 százalékkal esett vissza.

„A régiós mezőnyben viszont a sor végére került Magyarország: Lengyelország 7,9, Románia 10,5, Csehország 10,7, Szlovákia pedig 12,1 százalékos eséssel hagyta maga mögött a második negyedévet” - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A magyar GDP visszaesésében többek között szerepet játszik, hogy jelentős az autóipar részesedése a gazdaságban. Emellett kicsi, nyitott gazdaság a magyar, így a nemzetközi kereslet lanyhulása azonnal megjelenik az exportteljesítményben.

Ez történt öt év alatt

A szakember szerint érdemes többéves távlatban, azaz a 2015-höz képest is megnézni az országok teljesítményét. „Ha a 2015-ös GDP vesszük 100 százaléknak, akkor az eurózóna az idei második negyedévben több mint 8 százalékos mínuszba került, a német GDP majdnem 6 százalékos süllyedést produkált. Ehhez képest a kelet-európai térségben jobb eredmények születtek” – tette hozzá Németh Dávid. A listavezető Lengyelország, amely 8,9 százalékkal van a 2015-ös szint felett, Románia 8,7 százalékos pluszt ért el. Bulgária majdnem 5 százalékos pluszban van ahhoz képest. Magyarország és Csehország még a pozitív tartományban tudott maradni, több mint 1 százalékos többlettel.

Hogyan nyerhetsz a zuhanó árfolyamokkal? Mutatjuk ITT.

„A lengyel gazdaság jobb eredménye részben azzal magyarázható, hogy a magyarországinál kisebb az autóipar súlya. Továbbá jóval nagyobb a piac, így a belső fogyasztásra jobban tud támaszkodni a lengyel gazdaság. Fontos tényező az is, hogy a nemzetközi turizmus kilengései is kevésbé érintik Lengyelországot” – mondta a K&H szakértője. Románia esetében pedig fontos kiemelni, hogy kedvezőbb szinten érte a koronaválság a gazdaságot: 2019 végén a román GDP 23,5 százalékkal volt magasabb a 2015-ösnél, miközben a magyar gazdaság ugyanekkor csak 19 százalékos plusznál járt. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy Magyarország és a régió egyik legfontosabb kereskedelmi partnere, Németország a múlt év végére mindössze 7 százalékos fejlődést ért el a 2015-ös helyzethez képest.

Mi lesz a következő időszakban?

„Bár nagyon sok a bizonytalanság, így nehéz megmondani, mi vár a magyar és a nemzetközi gazdaságra. A leglényegesebb kérdés, hogy milyen ütemben sikerült felzárkózni a korábbi szintekhez, milyen gyorsan tudja felvenni a korábbi ritmust a magyar ipar, az export és a fogyasztás. Kérdés továbbá, hogy a beruházási kedv hogyan alakul. A vállalkozások hajlandóak lesznek-e fejleszteni vagy az óvatosság lesz a főszereplő. Az biztos, hogy a második negyedéves óriási visszaesést már a harmadik negyedévben javulás követheti” – mondta Németh Dávid.

A K&H szakember közölte: A mostani kilátások szerint – ha a járvány nem okoz újabb kiemelkedő sokkot – akkor 6 százalék körüli mínuszban zárhatja az évet a magyar gazdaság. Ez nem a legrosszabb eredmény lenne az elmúlt évtizedeket nézve, a 2008-ban elmélyülő gazdasági válság után, 2009-ben ugyanis 6,7 százalékos recesszióba került Magyarország. Jövőre pedig az idei 6 százalék körüli hanyatlás után 2021-ben 5 százalékos emelkedésre lehet számítani.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás: