Skócia a függetlenségre szavaz? - A brit kormány ettől még fizet...

A brit kormány maradéktalanul eleget tesz az Egyesült Királyság mint szuverén adós nevében kibocsátott állampapírok törlesztési kötelezettségeinek abban az esetben is, ha Skócia szeptemberben a függetlenségre szavaz - közölte hétfőn a brit pénzügyminisztérium.

Ennek a tisztázására a piaci szereplők megnyugtatása végett volt szükség, tekintettel arra, hogy az adósságszolgálat teljesítésével kapcsolatos bármiféle skót-brit vita szuverén törlesztési hátralék - vagyis nem teljesítés - rémképét idézhetné fel a piacokon. A BBC értesülései szerint intézményi befektetők az ügyben máris megkeresték a brit pénzügyminisztériumot és az államadósság-kezelő hivatalt, firtatva az államadósság-törlesztés mikéntjét Skócia elszakadása esetére. A brit államadósság-törlesztés leállásának kockázatát ugyanakkor a piac jelenleg minimálisnak árazza.
    

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég kimutatása szerint a brit szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - jelenleg mindössze 25 bázispont, vagyis tízmillió font névértékű állampapírra számolva alig 25 ezer font környékén jár a londoni piacon. Ez még Svájc aktuális szuverén CDS-árfolyamánál is valamivel alacsonyabb árazás.
    

Alex Salmond skót miniszterelnök, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője két éve hirdette meg hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenségéről. A referendumot a skót kormány 2014. szeptember 18-ára írta ki. A népszavazáson egyetlen kérdésre kell majd válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e. A felmérések folyamatosan azt mutatják, hogy a függetlenné válást ellenzők jelentős többségben vannak, ám az utóbbi hetekben több szakértő is úgy vélekedett, hogy ezek a közvélemény-kutatások jó eséllyel nem a valós helyzetet mutatják.
    

Lynton Crosby, a brit Konzervatív Párt választási főtanácsadója a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív brit lap nemrégiben közölt értesülése szerint kifejezetten gyengének tartja az uniópárti kampányt, és emiatt arra figyelmeztette David Cameron brit miniszterelnököt, hogy a skót függetlenségpártiak szeptemberi győzelme "nem csak hogy lehetséges, de egyenesen valószínű". A brit pénzügyminisztérium ugyanakkor a hétfői közlemény szerint igényt tart arra, hogy függetlenné válása esetén Skócia az addig kibocsátott közös államadósság "igazságos és arányos" részéért "felelősséget vállaljon", vagyis bizonyos adósságrészt fizessen ki Londonnak.
    

A szaktárca szerint ha Skócia a függetlenségre szavaz, akkor teljesen új szerződést kell kötni a Egyesült Királyság fennmaradó részének kormánya és a független skót állam között az adósságállomány megosztásáról, a Skóciára eső államadósság-hányad visszafizetésének feltételeit pedig kétoldalú tárgyalásokon kell meghatározni. A minisztérium kiindulási alapként közölte azt is, hogy a legutóbbi teljes, 2012-2013-as pénzügyi év végén Nagy-Britannia bruttó nominális közadósság-állománya 1388 milliárd font (500 ezer milliárd forint) volt, ami a Skóciával együtt számolt brit hazai össztermék (GDP) 87 százalékát tette ki.
    

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakelemzői a brit pénzügyminisztérium hétfői közleménye után összeállított gyorsértékelésükben kiemelték, hogy Skócia lakossága a jelenlegi brit összlakosság 8 százaléka, így adódik, hogy London a teljes brit közadósság-állomány ekkora hányadának visszafizetését várhatja el. A ház szerint azonban a kérdést bonyolítja annak bizonytalansága is, hogy Skócia megtarthatja-e a fontot fizetőeszközként elszakadása esetén. A brit kormány máris egyértelművé tette, hogy ha Skócia függetlenné válik, nem alakíthatna automatikusan valutauniót az Egyesült Királysággal. George Osborne brit pénzügyminiszter nemrégiben "igen valószínűtlennek" nevezte, hogy a független Skócia használhatná a fontot nemzeti valutaként.  (MTI)

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: