Megszólalt a Microsoft Magyarország a tervezett internetadóval kapcsolatban

A Microsoft Magyarország a magyar kormány stratégiai partnere és mint ilyennek, nem csupán joga, de egyenesen kötelessége, hogy az iparág jövőjét, illetve a magyar digitális írástudás és nethasználat terjedését alapvetően meghatározó kormányzati döntések kapcsán kifejtse álláspontját.

A Microsoft Magyarország ügyvezetője, Papp István a Heti Válasz mai számában megjelent írásában szakmai érvek mentén javasolja a netadó jelenlegi formájának és intézményének az eltörlését, mert az álláspontja szerint ellentétes nemcsak azokkal a stratégiai célkitűzésekkel, amelyeket a kormány a Digitális Nemzet Fejlesztési Programban megfogalmazott, de alapjaiban kérdőjelezi meg azoknak a jelentős kormányzati beruházásoknak a hasznosulását is, amelyeket a következő évekre a kabinet ezen a területen előirányzott.

 

Van, amikor egy kormányzati döntés alapvetően határozza meg egy iparág kilátásait. És van, amikor egy döntésnek az adott „céhen” túlmutató következményei vannak: egy egész ország jövőjét érintik, hangozzék ez bármilyen fennkölten is. A netadó ilyen döntés. Mint ismeretes, a Microsoft Magyarország – néhány más iparági szereplő mellett – a magyar kormány stratégiai partnere. A stratégiai partnerség értelme pedig éppen abban áll, hogy a netadó, vagy a hozzá hasonló, speciális szaktudást igénylő kérdésben a kormány bizton támaszkodhat a partnerei által képviselt iparági tudásra és tapasztalatra.

E rövid írás bevallott célja és – önhibáján kívül – megkésett ambíciója tehát az, hogy stratégiai szövetségesként „harag és részrehajlás” nélkül igyekezze megelőzni egy hiba elkövetését. A netadó ugyanis nem közelebb viszi, hanem távolítja Magyarországot azoktól a céloktól, amelyeket a kormány – együttműködésben a hazai ikt-szektorral – stratégiai fontosságúként fogalmazott meg.

Ez utóbbiak legfontosabb kormányzati keretprogramja az ún. Digitális Nemzet Fejlesztési Program (DNFP), amely nem elégszik meg a nagy szavakkal: forintra-fillérre lefordított, józan számításokon alapuló makrógazdsági célokat fogalmaz meg. Hogy csak a leglényegesebbet említsem: a DNFP elemeinek megvalósítása csupán három esztendő alatt a bruttó nemzeti össztermék több mint 1600 milliárd forintos bővülését eredményezheti – részben közvetlenül (például az informatikai piac bővítése, azaz az állam innen származó bevételeinek növelése, illetve a direkt beruházások révén); részben pedig közvetett módon – például az ún. digitális foglalkoztatottság növelésén, vagy a bürokrácia csökkentésén keresztül.

Ez hatalmas összeg: a netadóból tervezett – évente mintegy 20-25 milliárd forintosra saccolt – állami bevétel sokszorosa. Mindez azonban csak a korábban ismert piaci, szabályozói környezetben érvényesülhet, ám a netadó ezt a környezetet – viszonylagos szerény nagyságrendje ellenére is – drámai mértékben rendezi át, alapvetően változtatja meg. A kormány számára megfogalmazott iparági javaslat tehát éppen ebben áll. Hiába tűnik a netadó nagyságrendje – arányaiban – jelentéktelennek az iparág-állam kooperációban tervezett infokomm-fejlesztésekhez képest,  az könnyen pillangóhatást idézhet elő: ez az egyetlen „szárnysuhintás” ma, pusztító szélvihart okozhat a hazai piacon a következő 3-5 évben.

A netadó ötlete a  szakma számára egyébként éppen azért meglepő, mert alapvető ellentmondásban van a kormány infokommunikációs stratégiájával.

A távközlési és informatikai szektorral kötött stratégiai megállapodások egyik konkrét célkitűzése ugyanis minden idők talán legnagyobb infrastruktúra-fejlesztésére vonatkozik, amelynek eredményeképp 2018-ra Magyarország teljes lakossága számára elérhető lesz a 30Mbps sávszélesség és ezzel egyidőben jelentősen javul a háztartások eszközellátottsága is.  Tény, hogy ehhez a magyar kormány az elmúlt két évtized legjelentősebb támogatásával, sok tízmilliárd forinttal járul hozzá. A program sikerre viteléhez azonban még ennél is többre: az iparág, például a már említett stratégiai partnerek érdemi hozzájárulására van szükség. A netadó azonban most ezt az előrelátó kormányzati programot gyengítheti, hiszen az új, korábban nem számolt terhek mellett az érintett iparági szereplők üzleti számításai egyszeriben érvényüket vesztik és aligha marad forrásuk (meg a bizonytalanságok miatt bátorságuk) arra, hogy a kormánnyal partnerségben infrastrukturális, vagy más fejlesztésekbe invesztáljanak.

Nem is beszélve arról, hogy a fejletlen magyar piac adóztatása olyan, mintha valaki megtakarításai jelentős részéből vetőmagokat venne, a gyümölcsöt azonban idejekorán, még éretlen, ehetetlen állapotában akarná leszüretelni. Gondoljunk csak arra, hogy jelenleg legfeljebb 1 millió honfitársunk használja rendszeresen az e-közigazgatás – helyesen: jelentős közpénzekből fejlesztett – szolgáltatásait, miközben ezek kihasználtságát jelentősen növelni lehetne, rövid időn belül fel lehetne tornászni akár a 2-3 milliós ügyfélkörre is. A netadó azonban nem a „fogyasztást” és a netezők számának növekedését ösztönzi majd, hanem épp a polgároknak az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos tartózkodását...

A tervezett intézkedésnek ráadásul jelentős versenyellenes hatása is lehet: a netadót csak a legerősebbek „élhetik túl”, márpedig a piac ilyetén módon bekövetkező konszolidációjának mindig a felhasználók és az innováció látja kárát.

 A fent említett digitális reform, amelynek keretében a ciklus végére minden háztartás hozzáférhet a legalább 30Mbps-ra képes szélessávhoz és a leszakadó társadalmi csoportok is bekapcsolódhatnak a digitális világba, életbevágóan fontos, pozitív lépés. De ne tévedjünk: ez csak ahhoz elég, hogy a versenytársaink nyomában maradjunk. A Magyarország számára rendelkezésre álló lehetőségek – elsősorban az uniós források – okos felhasználása, és a kormányzat illetve az iparág hatékony együttműködése révén azonban ennél magasabbra is törhetnénk. Képesek lehetnénk arra, hogy mi, magyarok az EU ún. Digital Agenda programjának 2020-ig megfogalmazott céljait előbb, már 2018-ra megvalósítsuk és ezáltal akár meg is duplázzuk a várható GDP-bővülés mértékét.

Az „analóg világ”  híres nagy infrastruktúra-fejlesztő programja, az amerikai New Deal mintájára ez afféle digitális New Dealt jelenthetne Magyarország számára: beruházások révén élénkítené a gazdaságot, online és offline munkahelyeket teremtene, megszorítások nélkül, a fogyasztás ösztönzése révén növelné az állam bevételeit és alapjaiban javítaná a magyar gazdaság versenyképességét. Ennek a koncentrált, „koprodukcióban” megvalósítandó programnak három fontos üteme van. Először a már említett szélessáv-fejlesztés. Másodszor az új infrastruktúrát kiaknázni képes eszközállomány fejlesztése: a magyar háztartások és vállalkozások korszerű device-okhoz segítése. Harmadszor pedig a rendelkezésre álló hálózat és eszközök használatának az ösztönzése, egyfelől a szolgáltatások bővítése (pl. e-közigazgatás), másfelől pedig a felhasználók edukálása (e-kompetenciák fejlesztése) révén. Mindhárom ütem sikerre viteléhez rendelkezésre állnak az azonnal továbbfejleszthető pilot-projektek: gondoljunk például a  Digitális Közösség Programra.


Netadó helyett tehát ezt: az EU digitális menetrendjének a többieket megelőző teljesítését, egy magyar digitális New Deal végrehajtását javaslom stratégiai partnerünknek, Magyarország kormányának.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás:

A Nébih problémákat talált a meggyes söröknél

Meggyes söröket vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), laboratóriumi, élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból mindent rendben találtak, ugyanakkor négy terméknél jelölési hibák miatt élelmiszer-ellenőrzési bírságot, hatnál pedig nem megfelelő nyomonkövetés miatt élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 26. 16:00
Megosztás: