Moszkva támogatja az Északi Áramlat-2 megépítését

Az Északi Áramlat-2 gázvezeték olyan kereskedelmi projekt, amit Oroszország támogatni szándékozik, és ellenzi az Európai Unióval folytatott energetikai párbeszéd átpolitizálását - jelentette ki Alekszej Meskov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön Moszkvában a TASZSZ-nak.

Meskov arra reagált, hogy Reuters értesülése szerint a V4-tagállamok, a három balti ország és Románia vezetői az Európai Bizottság elnökéhez, Jean-Claude Junckerhez intézett levelükben tiltakoztak az Északi Áramlat-2 földgázvezeték megépítése ellen. Az üzenet aláírói szerint a projekt végrehajtása "potenciálisan destabilizáló geopolitikai következményekhez" vezetne. "Egy egyszerű igazságból indulunk ki: nem szabad folyamatosan az Oroszországi Föderáció és az Európai Unió közötti energetikai együttműködés átpolitizálására törekedni.

 

Az Északi Áramlat-2 egy kereskedelmi projekt, és ha orosz és európai cégek érdeklődést mutatnak iránta, akkor valóban profitot akarnak kinyerni a projekt megvalósításából" - mondta. "Mi ezt nem zavarni, hanem minden módon támogatni fogjuk" - szögezte le. A miniszterhelyettes szerint minden esetben, amikor csak új elképzelések jelentkeznek Oroszország és az EU energetikai együttműködésének kibővítésével kapcsoltban, azonnal színre lép az elégedetlenek, az egyet nem értők csoportja, amely ezeket a folyamatokat vagy lelassítani vagy leállítani akarja. "Tudjuk, hogy ez mire vezet. Ékes példa erre a Déli Áramlat.

 

Dél-Európa, amiatt, hogy az Európai Bizottság kezdeményezésére megszakadt ez a projekt, nem kapta meg a szükséges gázt, milliárdos beruházások vesztek el, és nem létesültek új munkahelyek" - mondta Meskov. "Ma dél-európai kollégáink keresik a lehetőségeket arra, hogy elvezethessék magukhoz az orosz gázt" - fogalmazott. Meskov szerint "elvi jelentősége van az Oroszország és az Európai Unió közötti teljes körű energetikai párbeszéd felújításának", mert mindkét oldalnak - amint a levél is utal rá - vannak kérdései a másikhoz. Úgy vélte, a sajtón keresztüli üzengetés helyett az orosz és az európai energetikai szakembereknek tárgyalóasztalhoz kellene ülniük, a kapcsolatokat pedig nem kellene pusztán a szerződések meghosszabbítására vagy az Ukrajna területén áthaladó gáz áráról folytatott tárgyalásra korlátozni.

 

Az Északi Áramlat-2 projekt részvényesi megállapodását szeptember elején írták alá a hat érintett cég vezetői. A Gazprom orosz gázipari vállalat, a holland-brit Shell, a német E.ON és a BASF/Wintershall, az osztrák OMV és a francia Engie (korábbi nevén a GDF Suez) azt tervezi, hogy két új, a már meglévő vezetékpárral azonos, évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővíti a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek kiindulási pontja Viborg, és egészen a németországi Greifswaldig tart.

 

A projekt megvalósítása a New European Pipeline AG. elnevezésű társaság feladata lesz, amelyből a Gazprom 50, a többi cég pedig 10-10 százalékban részesedik. Az új vezetékpár kiépítésével Oroszország gyakorlatilag kiiktatná Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát. Egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.

Megduplázta nyereségét a Gazprom

Megduplázta nyereségét tavaly az orosz Gazprom rekord magas európai gázszállításainak köszönhetően.
2019. 04. 29. 11:30
Megosztás:

2019-ben indulhat a gázszállítás a horvát-magyar összekötő vezetéken

A magyar és a horvát hálózatot összekötő interkonnektor kétirányúsításával Horvátország 2019 végére lehetővé teszi, hogy Magyarország gázt vásároljon tőle - mondta Szijjártó Péter szombaton az MTI-nek telefonon Dubrovnikból, miután megbeszélést folytatott Tomislav Coric horvát környezetvédelmi és energetikai miniszterrel.
2018. 09. 01. 21:00
Megosztás:

Nincs alternatívája az orosz gáznak Európában

Az Északi Áramlat 2 gázvezetékkel kapcsolatos viták is azt jelzik, hogy tovább nő Oroszország jelentősége az európai gázellátásban, áll az Atradius hitelbiztosító energetikai elemzésében. A tanulmány szerint 2014 és 2016 között 12 százalékkal nőtt az európai gázfogyasztás, miközben a kitermelés visszaesett. Az elemzők azt valószínűsítik, hogy a kontinens gázigénye 2022-ig 45 százalékkal nő majd, és ezt gyakorlatilag csak Oroszország tudja kielégíteni. Az Atradius elemzése szerint az orosz gáz túlsúlya nem jelent sem politikai, sem pedig energetikai kockázatot Európa számára.
2018. 08. 23. 19:00
Megosztás:

Csatlakozott az Égáz-Dégáz is a Nemzeti Közművekhez

Az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. szerdától NKM Észak-Dél Földgázhálózati Zrt. néven folytatja tevékenységét, ugyanis a regionális földgázelosztó társaság 2018 januárjában csatlakozott az NKM Nemzeti Közművek Zrt.-hez - közölte az NKM az MTI-vel.
2018. 05. 02. 20:30
Megosztás:

Magyar cég segíti az európai szabályok bevezetését az ukrán gázpiacon

A magyar tulajdonú IP Systems Zrt. nyerte az Ukrtransgaz által kiírt közbeszerzést, melynek keretében a rendszerirányítói és a gáztárolói feladatokat ellátó ukrán vállalat számára szállít integrált informatikai platformot több mint 2 millió euró értékben. A közel 150 főt foglalkoztató IP Systems a további lehetőségek kiaknázása érdekében irodát nyit Ukrajnában.
2017. 08. 22. 11:00
Megosztás:

Uniós támogatásból épülhet ki a gáztöltők magyar rendszere

Csaknem 30 millió euró támogatást kapnak a Magyar Gázüzemű Közlekedés Klaszter Egyesület (MGKKE) és a kormány támogatásával benyújtott közlekedésfejlesztési projektek az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) keretéből, a forrásokból gáztöltőállomások épülnek - közölte az MGKKE szerdán az MTI-vel.
2017. 04. 13. 10:00
Megosztás:

Őrültség lehet a világ leghosszabb gázvezetékének terve?

Izrael a világ leghosszabb, kétezer kilométeres vezetékének megépítését tervezi tengeri földgázmezőjétől Ciprusra, onnan Kréta szigetére, tovább a görög partokhoz, és onnan egészen Olaszországig - értesült hétfőn a Jiszráel Hajom (Izrael Ma) című újság.
2017. 04. 04. 07:00
Megosztás:

Ugrásszerűen nőtt az Urals típusú orosz nyersolaj átlagára

Az Urals típusú orosz nyersolaj hordónkénti (159 liter) 52,04 dolláros idei első negyedévi átlagára, több mint 60 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest - közölte az orosz pénzügyminisztérium hétfőn orosz sajtóbeszámolók szerint.
2017. 04. 04. 03:30
Megosztás:

Drágább lesz a gáz Horvátországban

Horvátországban április 1-jétől drágul a gáz, a kormány annak lehetőségét keresi, hogy a növekedés minél kisebb mértékű legyen - közölte az N1 horvát kereskedelmi csatorna pénteken.
2017. 02. 25. 05:05
Megosztás:

Újabb magyar gázpiaci exportsiker Horvátországban

Ismét nagy volumenű gázpiaci tendert nyert el az IP Systems Kft. külföldön. Ezúttal a horvát energetikai piac egyik legnagyobb szereplője, a HEP Group számára szállít a teljes gázkereskedelmi tevékenységet támogató, a kapacitásoptimalizálást és fogyasztási előrejelzést is magába foglaló informatikai megoldást mintegy 150 millió forint értékben.
2017. 02. 21. 20:35
Megosztás:

Összegyűlnek az energiaszektor nagykutyái

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára, Mohammad Sanusi Barkindo találkozott az Eni vezérigazgatójával Claudio Descalzival, az olasz energiavállalat milánói központjában.
2017. 02. 10. 14:00
Megosztás:

Tovább esik a készletadatokra az olaj árfolyama

A WTI 51,7 dollárra esett, miután a tegnap megjelenő API jelentés 14,2 millió hordós készlet emelkedésről adott számot, jelentősen meghaladva a piaci konszenzust.
2017. 02. 08. 15:35
Megosztás:

Mennyibe kerül most egy köbméter lakossági gáz?

Mennyi az ára egy köbméter (vagy egy MJ/megajoule) gáznak? A magyarországi teljes lakossági földgáz-szolgáltatás 2016-tól egy kézbe, a FŐGÁZ-hoz került. A gázszámlában fizetendő gázdíj nem csupán az elfogyasztott gáz térfogatától függ (azaz, hogy mennyi köbméter fogyasztást mértünk a gázórán), hanem annak fűtőértékétől is, vagyis attól, hogy a gázból mennyi energiát lehet kinyerni.
2016. 12. 23. 19:01
Megosztás:

Mennyibe kerül most egy köbméter lakossági gáz?

Mennyi az ára egy köbméter (vagy egy MJ/megajoule) gáznak? A magyarországi teljes lakossági földgáz-szolgáltatás 2016-tól egy kézbe, a FŐGÁZ-hoz került. A gázszámlában fizetendő gázdíj nem csupán az elfogyasztott gáz térfogatától függ (azaz, hogy mennyi köbméter fogyasztást mértünk a gázórán), hanem annak fűtőértékétől is, vagyis attól, hogy a gázból mennyi energiát lehet kinyerni.
2016. 12. 07. 19:14
Megosztás:

Tények, amiket a fűtőértékről mindenkinek tudnia kell

Gyakran hallani – főként a fűtési szezonban - olyan véleményeket, miszerint a földgáz fűtőértéke megváltozott, hiszen magasabb lett a gázszámla, vagy éppen más lett a gázláng színe. Ezek a feltételezések azonban távol állnak a valóságtól.
2016. 12. 03. 11:00
Megosztás:

Az olajkorszak végére készül, aki csak teheti?

Fontos ülésre készül az OPEC, de kicsi az esélye, hogy a kitermelés érdemi csökkentésről szülessen megállapodás, bármennyire szeretné is ezt egyik-másik tagország. Eközben a technológiai fejlődés szép lassan felforgatja az energiaellátás hagyományos modelljét, emiatt az energiacégeknek és a kitermelő országoknak előbb-utóbb jelentősen át kell alakítaniuk működésüket.
2016. 11. 11. 23:00
Megosztás:

Jön a fűtési szezon, nő a CO mérgezések kockázata

Október 15-tel beköszönt a fűtési szezon, amivel együtt megnő a szén-monoxid mérgezések veszélye is. Ezért az E.ON Hungária Zrt. a közelmúltban hárommillió forint értékben ötven darab professzionális szén-monoxid-mérő készüléket adományozott a katasztrófavédelem számára.
2016. 10. 13. 23:30
Megosztás:

A Tigáz és a Főgáz sikeresen kooperált

A Tigáz és a Főgáz sikeresen megvalósította az 1,2 millió egyetemes gázszolgáltatásra jogosult ügyfél szolgáltatóváltását október 1-jén, az előírt határidőre. Az egyetemes szolgáltatási szerződés megkötéséhez szükséges ügyfél törzsadatok és a számlázáshoz szükséges adatok átkerültek a Főgáz adatbázisába, az adatmigráció megfelelési aránya 99% felett volt. Hétfőtől, október 3-tól, a gázszolgáltatással kapcsolatos ügyeket az ügyfelek akadálytalanul intézhetik a két szolgáltató által működtetett ügyfélszolgálati irodákban, azonban a hálózatüzemeltetéssel kapcsolatos ügyekben az ügyfelek már a külön e célra kialakított új TIGÁZ-DSO ügyfélszolgálati irodákat kereshetik fel.
2016. 10. 05. 11:30
Megosztás:

Lezárult a Tigáz lakossági fogyasztóinak átvétele

Zökkenőmentesen zárta le a Főgáz a Tigáz lakossági fogyasztóinak átvételét, ezzel október elsejével a társaság a teljes hazai lakosság földgázszolgáltatójává vált, 3,4 millió ügyfél ellátásáról gondoskodik - közölte az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2016. 10. 03. 12:00
Megosztás:

MNV: Egymilliárdos megtakarítás a közös gázbeszerzésen

Eredményes lett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. újabb közös gázbeszerzési eljárása, amelynek köszönhetően a 40 együttműködő állami cég a gázbeszerzésen együttesen akár egymilliárd forint megtakarítást is elérhet - közölte az MNV Zrt. az MTI-vel szerdán.
2016. 09. 28. 17:00
Megosztás: