Kisebb zökkenőkre kell számítani a kínai gazdaság átalakításakor

Kisebb zökkenők nehezíthetik a fenntartható gazdasági növekedési modellre váltást Kínában - állapította meg Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója kétnapos pekingi látogatásának végén kiadott közleményében.

Kisebb zökkenőkre kell számítani a kínai gazdaság átalakításakor

Lagarde továbbra is a strukturális reform végrehajtására bíztatta a vezetőket, s úgy vélte Kínában történelmi átmenet közepette zajlik az egyensúlykereső átalakulás. Mint minden ilyen nagy átmenet során, helyenként számíthatunk kátyúkra - fogalmazott.

 

Az IMF vezetője üdvözölte azokat a törekvéseket, amelyek a gazdaság, a piac további nyitását célozzák, egyúttal az innováció és a vállalkozás-központú fejlesztésre, a jövedelemkülönbségek csökkentésére irányulnak.

 

Lagarde vasárnap részt vett a kínai fejlesztési fórumon, amelyre politikusok és nemzetközi szervezetek képviselői mellett vezető üzletembereket hívtak.

 

A fórumon Csu Hsziao-csüan, a kínai jegybank kormányzója a legnyomasztóbb gondok közé sorolta, hogy a GDP-arányos hitelállomány, különösen a vállalati hitelek mértéke túlságosan magas. Számokat ezzel kapcsolatban Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára mondott. Információi szerint a teljes hitelállomány az ország GDP-jének 250 százalékára rúg és ezen belül csak a vállalati hitelek 160 százalékot tesznek ki. Az adósok nagyrészt épp a reformban túltermelésük miatt érintett ágazatok, a cement-, az acél-, a szén- és a síküveggyártók.

 

Christine Lagarde hétfőn tárgyalásokat folytatott Li Ko-csiang miniszterelnökkel, valamint a kínai jegybank és az értékpapírfelügyelet új vezetőjével is.

 

A kínai kormányfő ez alkalommal megerősítette, elegendő eszköz áll rendelkezésükre ahhoz, hogy kezeljék a pénzügyi kockázatokat, s azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kormány piaci eszközökkel fogja segítni a bankokat ahhoz, hogy tőkemegfelelési mutatójuk viszonylag magas szinten maradjon.

 

A miniszterelnök az IMF vezetőjének ígéretet tett arra, hogy javítani fogják a devizaárfolyamot befolyásoló döntéseikkel kapcsolatos kommunikációt. Megismételte, Pekingnek nem célja nemzeti valutájának leértékelése az export növelése miatt.

 

Egyúttal megjegyezte, folytatják az úgynevezett valutareformot, amely nagyobb mozgásteret enged majd a jüan árfolyammozgásának mindkét irányba. Mint mondta, Kína ellenzi az árfolyamháborút, mert az a globális gazdaság kárára van.

 

Kína tavaly az elmúlt 25 év legalacsonyabb gazdasági növekedését produkálta, a hivatalos statisztikák szerint a bővülés 6,9 százalék volt. Az idei évre 6,5-7,0 százalék közötti növekedést irányoztak elő, a 2020-ig tartó ötéves tervben meghatározott célok eléréséhez pedig legalább évi 6,5 százalékos növekedésre lesz szükség.

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Elkezdődtek az egyetemi beiratkozások, igényelhetők a diákhitelek

Elkezdődtek az egyetemi beiratkozások és igényelhetők a diákhitelek - mondta a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója hétfőn az M1 aktuális csatornán.
2021. 08. 24. 05:00
Megosztás:

Ősztől újra törlesztene a még moratóriumban lévők nagy többsége

Pozitív, jövőközpontú és a problémák megoldására irányuló kommunikációt várnak a pénzügyi szolgáltatójuktól a lakossági ügyfelek a koronavírus-járvány okozta új környezetben – derül ki a CIB Bank nemrégiben a saját ügyfélkörében elvégzett online kutatásából. Az immár második alkalommal elvégzett felmérés alapján a válaszadók legnagyobb félelme változatlanul az, hogy egy családtagjuk elkapja a koronavírust, miközben az anyagi biztonságért inkább a fiatalabb, az egészségéért pedig az idősebb generáció aggódik jobban. A CIB Bank még hitelmoratóriumban lévő lakossági ügyfeleinek többsége szeptember után inkább már újra törlesztene.
2021. 08. 23. 23:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Egyre t9bb hitelt vesznek fel a magyarok

A második negyedévben 657 milliárd forinttal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona, amiből 433 milliárd forintot a friss megtakarítások, 213 milliárd forintot a piaci hozamok adtak - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. A negyedév során a megtakarítások 11,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól, amivel szemben a vállalt kötelezettségek összege 47,3 százalékos éves növekedése áll az első negyedévi 20,4 százalék után. A 433 milliárd forint nettó megtakarítás 2017 eleje óta a legkisebb volt.
2021. 08. 19. 05:30
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás: