Arccal a fiskális politika felé!

Az elmúlt három hónapban számos vezető központi bank hangsúlyozta, hogy a monetáris politika csupán átmeneti megoldást hoz, amely mellett egyéb lépések is szükségesek. Ezen felül – és ezt sok elemző igazi fordulatnak tartja - valamennyi nemzetközi szervezet (köztük a Nemzetközi Valutaalap és a G20 is) a közpénzek nagyobb ütemű költését javasolja, hogy a gazdasági növekedés ismét elérje a válság előtti időszak szintjét.

A körülmények egyébként különösen kedvezőek ehhez. Az egyik legfontosabb tényező a pénzügyi piacokon elérhető, rekord alacsonyságú hitelkamat-szint. A nemzetközi hitelfeltételek talán még sosem voltak ennyire lazák, a nemzetközi államkötvények átlaghozama (ha valamennyi lejáratot beleszámoljuk) pedig 0,9 százalék körül mozog, ami bőven alatta marad a 2,3 százalékos tízéves átlagnak.

A fiskális élénkítés frontján az ázsiai országok járnak az élen. Kínában az év eleje óta az állami tulajdonú társaságok befektetései 24 százalékkal bővültek, fontos területekre engedik be a magánbefektetőket, és jelentős infrastrukturális befektetéseket is végrehajtanak vidéki régiókban. Amennyiben sikerrel végigviszik ezeket a lépéseket, úgy nagymértékben támogathatják a gazdaság egészét is.

Hiábavaló lenne hasonló eredményeke várni az augusztusban Japánban elfogadott, körülbelül 28 billió jen értékű élénkítő csomagtól. A csomag hatására valószínűleg átmenetileg megugrik majd az ipari termelés, azonban ennek hatása gyors ütemben el is kopik majd a háztartások és a vállalatok deflációs várakozásai miatt. A gazdasági szereplők deflációs beállítottságát nem könnyű megváltoztatni, eddig még minden erre vonatkozó próbálkozás kudarcba fulladt. Hasonló volt a helyzet az USA-ban a 30-as években –akkor a háború hozott változást.

Európában a defláció nem központi kérdés. A rendkívül gyenge inflációs nyomás ellenére sem a háztartások, sem a vállalatok viselkedése nem változott meg a hosszabb ideje tartó alacsony inflációs környezetben. Ilyen helyzetben a fiskális politika eszközei még hatékonyak lehetnek.

2015 áprilisában elindult a Juncker-terv, amely azóta is halad előre, és az Európai Stratégiai Beruházási Alap befektetési bizottsága által jóváhagyott, három évre szóló 60 milliárd eurós keretből már 20,4 milliárd eurónyi projekt indult el (ennek körülbelül negyedét kisvállalkozások és start-up vállalkozások finanszírozására fordították). A program azonban nem váltotta be a növekedés terén eredetileg hozzáfűzött reményeket.

A folyamat felgyorsítása érdekében az EU tagországainak több mint egyharmada a közelmúltban már megindította, vagy éppen az elkövetkező hetekben tervezi megindítani a fiskális élénkítő programokat (ilyen például az Egyesült Királyság és Magyarország). Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy jelenleg csupán három ország rendelkezik kellően stabil alappal a programok köszpénzből való finanszírozásához: Németország, Svédország ás Ausztria.

Azok a referendumok, melyek az elkövetkező hónapokban Olaszországban, Spanyolországban, Ausztriában, és 2017 áprilisában Franciaországban zajlanak majd, elkerülhetetlenül erősíteni fogják a populizmust, és gyengíteni fogják a megszorítások esélyét – újabb lökést adva a köszpénzek költésének.

A fiskális politika bővülése egyértelműen a 3 százalékos deficitszabály végét jelenti. Ahogy a mondás tartja: „Az adott szó csak azt kötelezi, aki hisz benne”. Valószínű, hogy 2016-ban és 2017-ben mind Olaszország, mind pedig Spanyolország és Portugália elmarad majd a meghirdetett deficitcsökkentési céloktól. Franciaország esetében, ha megnézzük a komolyabb jobb- és baloldali elnökjelöltek gazdasági programját, akkor szinte biztosra vehető, hogy a 2000-es évek elején tapasztaltakhoz hasonlóan az elnökválasztás most is a 3 százalékos hiányküszöb átlépését fogja hozni. Az Unión belül jelenleg nincs összehangolt fiskális politika – mindenki csinálja, ahogy tudja.

A közpénzek gazdaságélénkítési célú költésével kapcsolatos vitából látványosan kimaradt az Amerikai Egyesült Államok. Az amerikai gazdaság elismerésre méltó teljesítménye miatt jelenleg nincs előtérben a fiskális élénkítés kérdése. Ennek ellenére feltételezhető, hogy amennyiben Hillary Clinton győz, úgy nem fog habozni a fiskális gyeplő lazításán, amennyiben a gazdasági növekedés lassulásának jelei mutatkoznának. Nehezebb azonban megjósolni azt, hogy mit lépne Donald Trump. Az ő gazdasági programja meglehetősen érdekes elemeket tartalmaz: ilyen például a vállalati nyereségadó 15 százalékra történő csökkentése, vagy az olyan – kifejezetten veszélyes - javaslatok, mint a fennálló kereskedelmi megállapodások felmondása és az importot terhelő vámok jelentős mértékű megemelése.

A közpénzek gazdaságélénkítési célú költése önmagában se nem rossz, se nem jó. De semmi esetre sem csodaszer - ez Japán esetében egyértelműen kiderült. A fiskális politika hatékonysága nagymértékben függ a gazdaság aktuális állapotától és a végrehajtás módjától. Jó hír, hogy végre a kormányok is belépnek a játékba, így a monetáris politikának nem kell a fiskális politikát helyettesítenie, ahogy az 2008 óta történik.

Forrás: Christopher Dembik, Saxo Bank

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

A legjobb támogatás, amiről még nem hallottál

A magyar munkáltatók számára elérhető a lehetőség, hogy egészségpénztári keretek között célzott szolgáltatások révén támogassák munkavállalóikat, könnyítve ezzel az egészségmegőrzéshez és a családi kiadásokhoz kapcsolódó terheiken. Bár a hazai cégek már 2019-től választhatják ezt a kedvező adózású támogatási formát, egyelőre még nem terjedt el széles körben – hívja fel a figyelmet az OTP Egészségpénztár.
2021. 08. 25. 14:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás: