Megoszlik a vélemény a Brexit utáni világról

Nagyon erősen megoszlik a londoni alsóház képviselőinek véleménye arról, hogy milyen világ vár Nagy-Britanniára az EU-tagság megszűnése után.

Megoszlik a vélemény a Brexit utáni világról

A The UK in a Changing Europe (Az Egyesült Királyság a változó Európában) nevű, elsősorban a brit-EU kapcsolatrendszer kutatására szakosodott londoni intézet megbízásából az Ipsos MORI közvélemény-kutató cég által elvégzett, szerdán ismertetett  vizsgálat szerint a Brexit-párti képviselők 72 százaléka fontosabbnak tartja a bevándorlás szabályozását, és azt, hogy Nagy-Britanniának a jövőben ne kelljen hozzájárulnia az EU költségvetéséhez, mint azt, hogy a brit üzleti szektor az EU-tagság megszűnése után is hozzáférjen az unió egységes belső piacához.
   
Azok a képviselők azonban, akik az EU-tagságról tavaly júniusban tartott referendumon a bennmaradásra szavaztak, önmaguk között is jóval megosztottabbak: csak 43 százalékuk tartja fontosabbnak az EU-piaci hozzáférés megőrzését, mint a bevándorlás szabályozását vagy a brit EU-költségvetési befizetések megszüntetését, a többiek más célok különböző elegyeit sorolták a Brexit-tárgyalások általuk fontosnak tartott célkitűzései közé.
   
A teljes, 101 fős reprezentatív képviselői mintán belül ugyanakkor kisebbségben vannak azok, akik szerint a népszavazás eredményének figyelmen kívül hagyását jelentené, ha Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnése után is az unió belső piacának tagja maradna: az interjúsorozatba bevont törvényhozóknak csak a 26 százaléka vélekedett így. Ugyancsak a válaszadók kisebbsége, 35 százaléka gondolja azt, hogy a brit kormány nem tartaná tiszteletben a referendum kimenetelét, ha folytatná a befizetéseket az Európai Unió költségvetésébe.
   
Theresa May brit miniszterelnök már a múlt hónapban, a brit kormány Brexit-tárgyalási célkitűzéseit ismertető beszédében kizárta annak lehetőségét, hogy Nagy-Britannia az EU egységes belső piacának tagja maradjon uniós tagságának megszűnése után. A brit miniszterelnök érvelése szerint ugyanis ehhez Nagy-Britanniának olyan feltételeket kellene teljesítenie, mintha nem is lépett volna ki az EU-ból.
   
Az alsóházi képviselők körében elvégzett, szerdán ismertetett felmérés szerint a parlamenti tagok egyértelmű többsége, 58 százaléka tartja úgy, hogy az EU-társállamokból Nagy-Britanniába irányuló bevándorlás szabályozása kulcsfontosságú eleme a népszavazási eredmény tiszteletben tartásának.
   
A már Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok további tartózkodásának lehetővé tételével ugyanakkor csaknem az összes képviselő egyetértett; alig 5 százalékuk mondta azt, hogy ez is összeegyeztethetetlen lenne a Brexit-folyamattal.
   
Az igazán jelentős megosztottság a Brexit utáni világról alkotott képviselői elképzelésekben mutatkozik.
   
A kilépésre szavazó törvényhozók 29 százaléka mondta "nagyon" vagy "meglehetősen" valószínűnek, hogy az EU Nagy-Britannia nélkül is sikeresen fejlődik majd, azok közül viszont, akik a népszavazáson a bennmaradásra voksoltak, 66 százalék vélekedett így.
   
A felmérésbe bevont Brexit-párti képviselők közül kivétel nélkül mindegyik "nagyon" vagy "meglehetősen" derűlátóan ítélte meg annak az esélyét, hogy az EU-tagság megszűnése után Nagy-Britannia gyorsan kereskedelmi megállapodásokat tud majd kötni más gazdasági hatalmakkal, például Kínával, a bennmaradást pártolók közül azonban csak 24 százalék számít erre.
   
A kilépéspártiak 86 százaléka szerint azt új kereskedelmi megállapodások nagyobb hasznot hoznak majd a brit gazdaságnak, mint amennyi veszteséget az EU-val folytatott kereskedelem esetleges visszaesése okozhat, a további EU-tagságra szavazó képviselők 71 százaléka azonban attól tart, hogy e majdani megállapodások nem lesznek elégségesek e veszteség pótlására.
   
A Brexit alsóházi híveinek 55 százaléka, a bennmaradást pártolóknak csak a 8 százaléka számít arra, hogy a brit gazdaság általános állapota javulni fog a következő egy évben.
   
A felmérésből kiderül az is, hogy a képviselők többségét pártállástól függetlenül meglepte a népszavazás kimenetele: 69 százalékuk a referendum előtt azt valószínűsítette, hogy a brit EU-tagságra szavazók lesznek többségben. A népszavazáson a választók szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt.

 

Kalkulátor ajánlónk:

Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor

Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor

Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest?

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: