Fidelity: Öt grafikon, amelyekre érdemes odafigyelni

Trump, Kína, Fed, függőség és újra Kína – ezekre a főbb gazdasági tényezőkre hívja fel Anna Stupnytska, a Fidelity International nemzetközi közgazdásza a befektetők figyelmét és mutatja meg öt figyelemre méltó grafikonon, miért is olyan fontos számításba venni a fenti listát.



1: Vajon Trump fel tudja gyorsítani a lassuló globális növekedést?


■             Az elmúlt évben a globális növekedést a fő jegybankok által végrehajtott további lazítások és a kínai kormány által a gazdaságba juttatott költségvetési és monetáris ösztönzés tartotta lendületben.

■             Ez a hátszél azonban mára elállt, így a globális növekedés az év első felében elérte csúcspontját, és mostanra lanyhulni kezdett, aminek okai között ott van az ipari megrendelések számának csökkenése és a lassuló világkereskedelem is.

■             Bár közvetlen recesszió veszélye nem fenyeget, a következő hónapok során a növekedés várhatóan tovább fog lassulni, mivel egyelőre semmilyen, újabb gyorsulást okozó hatás nem látszik a horizonton.


■             Vajon a Trump-féle ösztönzőcsomag képes lesz-e lendületbe hozni a gazdaságot? Érzékelhető hatáshoz látványos beavatkozásra lenne szükség, de erre – legalábbis idén – nem valószínű, hogy sor kerülhet. A költségvetési ösztönzők pedig lehet, hogy bevezetésre sem kerülnek, mivel az USA gazdasága a ciklus viszonylag késői szakaszában jár.

 

 

2: Nem lesz „kemény landolás”

 

Lassuló hitelvolumen-növekedés, növekvő kamatok

 

■             Kínában kezdenek megszűnni a gazdaságnak az elmúlt évben komoly lendületet adó, ösztönző hatások.

■             A kínai döntéshozók mérsékelt intézkedéseket vezettek be a monetáris és költségvetési politika szigorítása céljából, melyek hatásai máris több mutatón is meglátszanak.

■             Lassanként a jogszabályokat is egyre szigorúbbra hangolják, ami tovább fokozza a monetáris megszorítások által előidézett lanyhulást.

■             A kínai megszorítások mindeddig csupán enyhe szembeszélként hatottak a világgazdaságra, de arra számítunk, hogy a következő hónapok során, amikor a szigorúbb szabályok által a reálgazdasági folyamatokra gyakorolt hatások ténylegesen érzékelhetővé válnak, ismét megjelennek a kínai gazdasággal kapcsolatos, komolyabb aggodalmak.

■             Ugyanakkor Kína pénzügyi rendszerének és jogszabályi környezetének meglehetős átláthatatlansága miatt e hatás mértékét és időpontját szokás szerint most sem egyszerű megjósolni.

 

 

 

3: Amikor a csapot elzárják

 

 

■             Bár a Fed az elmúlt hat hónapban hármoszor is emelte

 az alapkamat mértékét (és szerintünk júniusban újabb emelés várható), az USA pénzügyi körülményei drámai lazuláson estek át 2016 eleje óta.

■             Az erős részvénypiacoknak köszönhető, laza pénzügyi körülmények, az alacsonyabb hozamok, a szűkebb hitelszpredek és a gyengébb dollár hatására a Fed felbátorodott és tovább folytatta a szigorítási ciklust. Tette mindezt az év eddigi szakaszában a vártnál gyengébben alakuló növekedés és infláció ellenére.

 

 

■             A lassuló kínai gazdaság továbbra is veszélyt jelent a globális növekedésre, ezért a túlbuzgó jegybankok megszorításai akár visszafelé is elsülhetnek.

Miközben a jegybankok a likviditás csökkentésével vannak elfoglalva, kiszáradhat az elmúlt 18 hónapban a feltörekvő piaci eszközöknek támogatást jelentő pénzfolyam is.

 




4: Acélozzuk meg magunkat!

 

 

■          Az árupiacok erősen függenek Kínától, mivel ez az ország vásárolja fel számos ipari fém globális termelésének több mint a felét. Az árupiaci árfolyamok nagy lendülettel érkeztek meg 2017-be, ám azóta látványosan korrigáltak.

■          Ennek hátterében részben a spekulációra vonatkozó új korlátozások állnak – a lassuló kínai gazdaságon kívül persze, mely még mindig erősen függ a beruházások által előidézett növekedéstől.

 

 

■          Történtek kísérletek az ország gazdasági egyensúlyának helyreállítására (a lakóingatlanok iránti kereslet élénkítése, a társadalmi védőháló erősítése annak érdekében, hogy a fogyasztók megmozdítsák a tartalékaikat, valamint az adórendszer átalakítása), de ezek hatása eltörpül az infrastrukturális beruházások jelentősége mellett.

 

 

■          Egyes árupiaci termékek árfolyama nemrég felpattant, de a jelenlegi politikai irányvonalat látva nehéz elképzelni, hogy mi adhatna lendületet a további gyorsulásnak.




5: Fázzunk-e Kínától?

 

 

■             Ahogy a Fed emeli az alapkamatot, a kínai hatóságok pedig szigorúbbra veszik a monetáris politikát, az ezzel a két országgal szoros gazdasági kapcsolatokat ápoló feltörekvő piacok nyomás alá kerülhetnek.

■             A helyzet azonban idén nem annyira aggasztó, mint pár évvel ezelőtt volt. A Brazíliához, Mexikóhoz és Oroszországhoz hasonló feltörekvő piacok (a GDP százalékában kifejezett tartalékaik alapján) jelenleg a korábbinál jobban fel vannak vértezve az árfolyamkockázatok ellen.

■             Általánosságban az alacsony árupiaci kitettséggel rendelkező, és Kínától kevésbé függő országok az átlagosnál jobb teljesítményt nyújthatnak.


Kalkulátor ajánlónk:

Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor

Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor

Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest?

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás: