A Leningrád 2 Atomerőmű fizikai indítása -Megkezdődött az Akkuyui Atomerőmű építése

2017. december 8-án, moszkvai idő szerint 10:33-kor a Leningrádi Atomerőmű üzemeltetési szolgálatának szakemberei sikeresen behelyezték a 163 darab, friss üzemanyagot tartalmazó fűtőelemből az elsőt a Leningrádi Atomerőmű II-es kiépítés 1-es blokk reaktorának aktív zónájába. A Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern legnagyobb részlegéhez, a villamos energetikai divízióhoz tartozó Roszenergoatom Konszern leányvállalataként Szosznovij Borban működik majd a Leningrádi Atomerőmű II. kiépítés új blokkja.

Az esemény mind az orosz, mind a nemzetközi atomenergetika szempontjából különösen fontos: már a második hasonló volt egy hét alatt. Előzőleg december 6-án a legdélebben fekvő orosz atomerőmű, a Rosztovi Atomerőmű 4. blokkjában ugyancsak kezdetét vette a fizikai indítás. Oroszország történetében egyébként első alkalommal fordult elő, hogy egyetlen hét leforgása alatt egyszerre két korszerű nukleáris blokkot indítottak el.
Az indítási műveletek végrehajtásánál jelen volt a Roszenergoatom Konszern vezérigazgatója, Andrej Petrov és a TITÁN-2 Konszern Részvénytársaság (az építkezés fő kivitelező cége) vezérigazgatója, Grigorij Naginszkij.

Andrej Petrov szavai szerint a fizikai indítás műveleteinek kezdete gyakorlatilag azt jelenti, hogy lezárult minden, a Leningrád II Atomerőmű 1. blokkjának építésével kapcsolatos munka. „Jelenleg minden rendszer automatikus üzemmódban működik, megvan a teljes készültség ahhoz, hogy e műveleteket az összes biztonsági követelmény teljesítésével végrehajtsák. 30 nap alatt felkészítik a reaktort arra, hogy elérje legkisebb ellenőrzött teljesítményszintet. A többszakaszos programnak megfelelően elvégzünk minden szükséges kísérletet és indítási műveletet a reaktoregységben. A következő lépés az energetikai indítás lesz, amely a jövő évben kezdődik” – mondta.

 

Andrej Petrov azt is hangoztatta, hogy az építésirányítás egyedülálló módszerének bevezetése tette lehetővé az indítási műveletek határidő szerinti megkezdését. „A Leningrád-2 Atomerőmű a legnagyobb a Roszatom hét olyan kísérleti telephelye közül, ahol bevezették az úgynevezett „projektvezérlést”. A konszern, a Leningrádi Atomerőmű, a főkonstruktőr- és a tervezőcégek, valamint a berendezéseket szállító vállalatok illetékesei és a fővállalkozó nonstop üzemmódban, egy közös projektirodában dolgoztak. Az alkalmazott irányítási eszközök bizonyították a hatékonyságukat, és lehetővé tették az építkezés ütemének jelentős gyorsítását, a meghatározott határidők és költségek betartását. Ezeket a kedvező tapasztalatokat a közeljövőben más, Oroszországban épülő atomerőművekre, köztük a Novoronyezs-2 Atomerőmű 2. blokkjára is kiterjesztik. Az erről szóló döntést már meghozta a konszern vezetősége” – jelentette ki a Roszenergoatom vezetője.

A Leningrádi Atomerőmű igazgatója, Vlagyimir Pereguda, nagyra értékelve az építkezés minden egyes résztvevőjének munkáját, a maga részéről kijelentette: „A Leningrád-2 Atomerőmű új blokkjai az egész régió számára rendkívül fontos feladatot teljesítenek – kiváltják a Leningrádi Atomerőmű működő kapacitásait. Az RBMK típusú reaktorral felszerelt 1. számú blokk leállítását már a következő évre, 2018-ra tervezik. Ezért a blokkok üzembe helyezésének és leállításának összehangolása Leningrád megye számára létfontosságú feladat, az energetikai, valamint a gazdasági stabilitás garanciája.”

Az ASZE cégcsoport elnöke, Valerij Limarenko közölte: „Ma megkezdődött a Leningrád II  Atomerőmű 1. számú, új, 3+ generációs blokkjának fizikai indítása. „Nagy siker ez az egész ágazatnak, a gépészeti-mérnöki divíziónknak. Büszkék vagyunk arra, hogy ez már a második indítás alatt álló innovációs blokk, amelyet tervezőink munkája és tehetsége alkotott. Ebben az esetben az érdem elsősorban a főtervező, a szentpétervári Atomprojekt szakembereié. És ez már feljogosít bennünket arra, hogy a Roszatom projektjeinek sorozat szintű megvalósításáról beszéljünk. A munkánkkal ismét bebizonyítottuk, hogy az orosz technológia az atomerőmű-építési világpiacon élenjáró. Az esemény azért is fontos, mert a Leningrád II  Atomerőmű 1. blokkja referenciaként szolgál az állami konszernnek a világ különböző országaiban zajló nemzetközi projektjeihez.”

 

A Leningrádi Atomerőmű ma Északnyugat-Oroszország legnagyobb villamosenergia-termelő egysége. Az erőmű adja a régióban előállított villamos energia mintegy 50 százalékát. A Leningrád II atomerőmű új blokkjainak üzembe helyezése lehetőséget teremt az eddigi itt termelt elektromos energia mennyiségének megőrzésére és az erőmű első kiépítésében működő kapacitások fokozatos kiváltására. Biztosítja továbbá, hogy az összesen négy legújabb, VVER-1200 típusú blokk évente több mint 30 milliárd kilowattóra villamos energiát termeljen.

Napjaink legnagyobb teljesítményű innovációs, VVER-1200-as nyomottvizes reaktorral felszerelt blokkjai, amelyek a Leningrád-2 Atomerőműben épülnek fel, a legújabb, 3+ generációhoz tartoznak. Már a fukusimai atomerőmű-baleset után életbe lépett követelményeknek megfelelő, legkorszerűbb megoldásokat és fejlesztéseket alkalmazzák ezeken a blokkokon, amelyekhez hasonló működő blokk jelenleg nincs a világon. Az első ilyen blokkot 2016 végén indították be a Novovoronyezs-2 Atomerőműben.

A korábbi nyomottvizes blokkokhoz képest a VVER-1200 típusnak egy sor előnye van, amelyek jelentősen javítják a gazdaságossági  és biztonsági mutatókat. A reaktor
egységteljesítménye az előző nemzedékhez tartozó VVER-1000-es blokkokokkal összehasonlítva 20 százalékkal nőtt, a személyzet létszáma viszont 30-40 százalékkal csökkent. Az alapberendezés tervezett üzemideje a kétszeresére, 60 évre emelkedett és további 20 évvel meghosszabbítható.

 

A VVER-1200-as projekt fő jellegzetessége az aktív és passzív biztonsági rendszerek optimális kombinációja, ami a lehető legellenállóbbá teszi a külső és belső hatásokkal szemben ezt a blokkot. A VVER-1200 típusú blokk egyebek közt tartalmaz zónaolvadék-csapdát, azaz egy olyan megoldást, amely a rendkívül kis valószínűségű zónaolvadással járó baleset esetén is megakadályozza a radioaktív anyag környezetbe jutását. Ezenkívül rendelkezik egy, a gőzfejlesztőn keresztül működő passzív hőelvezető rendszerrel, amely az áramellátás teljes hiánya esetén is tartósan biztosítja a reaktor aktív zónájában keletkező hő elvezetését a légkörbe.

A tervek szerint 2017. december végéig mind a 163 fűtőelemet behelyezik a Leningrád II  Atomerőmű 1. számú blokkjának reaktorába. 2018 elején veszi kezdetét az indítási műveletek döntő szakasza, az energetikai indítás, azaz a villamosenergia-termelés megkezdése. Az 1. számú blokk kereskedelmi üzemkezdete 2018-ban várható. Ez azt jelenti majd, hogy a Roszenergoatom Konszern 3+ generációs villamosenergia-termelő blokkjainak száma kettőre emelkedik, miután már Novovoronyezsi Atomerőmű II. kiépítés 1. blokkja 2017. február óta kereskedelmi üzembe áll.


Kapcsolódó kalkulátorok:

Mennyibe kerül 2017-ben 1 köbméter gáz?

Mennyibe kerül 1 kwh villamos energia 2017-ben?

Víz- és csatorna díjak 2017 - kalkulátor

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

A válság előtti szint felett a német villamosipari export

Az év első felében maga mögött hagyta a koronavírus-válságot a német villamosipari és elektrotechnikai ágazat, amelynek exportja elérte a válság előtti szintet.
2021. 08. 19. 12:00
Megosztás:

Így változott a benzin és gázolaj ára pár év alatt - ábrán mutatjuk

95-ös oktánszámú, ólommentes autóbenzin és a gázolaj, havi, országos fogyasztói átlagára, forint/liter
2021. 08. 15. 14:00
Megosztás:

Idén is túljelentkezés volt a megújuló energiaforrásból termelt áram támogatására kiírt pályázaton

Az idei METÁR-tenderen is jelentős, mintegy három és félszeres volt a túljelentkezés, a pályázók 1009 gigawattórára (GWh) igényeltek támogatást a kiosztható 300 GWh-val szemben - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hétfőn az MTI-t.
2021. 08. 10. 18:00
Megosztás:

Gyorsított ütemben haladt a hazai földgázbetárolás

A magyar piacon gyorsított ütemben halad a földgázbetárolás, a tavaly júniusi mennyiség kétszerese került idén a tárolókba, miközben szinte egész Európa le van maradva - tájékoztatott csütörtökön a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
2021. 08. 05. 17:00
Megosztás:

Nem csak nálunk drágul az áram

A növekvő kereslet, az emelkedő költségek és az alacsony szélerőművi termelés miatt júniusban folytatódott a villamos energia árának emelkedése mind az európai, mind a belföldi piacokon - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) júniusi piacmonitoring riportjából
2021. 08. 04. 16:00
Megosztás:

Újabb szélerőművet vesz a MET Csoport Bulgáriában

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport 100 százalékos részesedést szerez egy 60 megawattos szélerőműben Bulgáriában, miután részvény-adásvételi megállapodást írt alá a Grupo Enhol spanyol cégcsoporttal. A tranzakció fontos lépés a MET megújuló stratégiájának megvalósításában, amelynek célja 2023-ig 500 MW-os megújuló energiaportfóliót létrehozni Kelet-Közép-Európában – a mostani felvásárlással a MET bulgáriai szélparkkapacitása 102 MW-ra bővül.
2021. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Energetikai beruházással csökkenti áramköltségét a békéscsabai Dolcetta Kft.

Csaknem 17 millió forintos energetikai beruházással áramköltségének több mint 20 százalékát takarítja meg a jövőben a békéscsabai székhelyű édességipari cég, a Dolcetta Kft., amely több mint 700 millió forintból épít új gyártó- és raktárcsarnokot.
2021. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Spanyolországi erőművekkel bővül a MET Csoport eszközportfóliója

A svájci központú MET Csoport megvásárolta az Arendals Fossekompani norvég részvénytársaságtól annak 100 százalékos részesedését a COGEN Energia España nevű spanyolországi – a kombinált hő- és villamosenergia-piacon (CHP) integrált szolgáltatásokat végző – vállalatban.
2021. 07. 29. 11:00
Megosztás:

A Roszatom kutatóreaktort épít Bolíviában

Luis Alberto Arce Catacora, a Bolíviai Többnemzetiségű Állam elnöke és Kirill Komarov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatójának nemzetközi üzletfejlesztésért felelős első helyettesének részvételével tartották meg a bolíviai El Alto városában a Kutatóreaktor Komplexum alapkőletételi ünnepségét, és ezzel megkezdődött a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ kulcslétesítményének építése.
2021. 07. 28. 00:05
Megosztás:

2050-ig 100%-ban megújuló energiaforrásokra áll át az LG

Az LG Electronics (LG) a mai napon bejelentette, hogy fenntarthatósági stratégiájának részeként 2050-ig teljesen átáll a megújuló energiaforrások használatára. Az LG friss fenntarthatósági riportjában megjelent célkitűzés a vállalat Zero Carbon 2030 nevű korábbi kezdeményezését egészíti ki, amelyben az LG ígéretet tett arra, hogy 2030-ig a 2017-es mennyiség felére csökkenti a gyártásból fakadó szén-dioxid-kibocsátást, a további kibocsátással egyenértékű ellentételezési kvótákkal pedig eléri a teljes karbonsemlegességet.
2021. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Nagy összegből fejleszt az E.ON Zalaegerszegen

Több mint hárommilliárd forintos beruházást hajtott végre 2015 óta Zalaegerszegen az E.ON Hungária Csoport, ebből idén mintegy 750 millió forintot fordítanak az áram- és a gázhálózat bővítésére és rekonstrukciójára - közölte szerdán sajtótájékoztatón az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. vezérigazgatója, egyben az Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgató-helyettese.
2021. 07. 21. 21:00
Megosztás:

MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun

2021-ben 336 millió forintos beruházással 750 négyzetméter gyártóterülettel bővült a nyergesújfalui vállalat gyártóegysége.A magyar családi vállalkozás három évtized alatt a hazai villamosipar egyik vezető szereplőjévé vált; tavalyi árbevétele elérte a 6,5 milliárd forintot.
2021. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A tengerben lebeg Szingapúr legújabb, 5 MW teljesítményű napelemparkja

Tengeren úszó naperőművel tett hatalmas lépést egy zöldebb jövő felé Szingapúr. A helyi napenergia szolgáltató Sunseap Group kivitelezésében elkészült, és a Huawei okos napelemes megoldásaival működtetett öt futballpálya méretű, 30 ezer úszó szigetből álló erőműben 13 ezer napelem és 40 inverter található. Évente 6 millió kWh energiát is megtermelhet, ami elegendő 1250 négyszobás lakás ellátásához és mintegy 4258 tonna szén-dioxidot váltanak ki vele.
2021. 07. 14. 22:00
Megosztás:

Az európai fővárosok között Budapesten a legolcsóbb a földgáz

Az európai fővárosok közül Budapesten a legalacsonyabb a földgáz lakossági ára, miközben a villamos energia végfelhasználói ára a második legolcsóbb ugyanitt - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb elemzéséről hétfőn az MTI-t.
2021. 07. 13. 01:30
Megosztás:

Újabb lendületet kaphat a robbanásszerűen növekvő napelemes piac

Továbbra is választható a szaldó elszámolás az otthonfelújítási támogatás mellett.
2021. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Mennyi energiát termel Magyarország? Ábrán mutatjuk!

össztermelés 2019-ben 457 983 terajoule, ebből: szén, kőolaj és kőolajtermékek, földgáz, éghető megújulók és hulladékok, nukleáris, víz, szél, egyéb nem éghető megújulók
2021. 07. 12. 07:00
Megosztás:

Magyarország is beszállna a szivattyús energiatároló megépítésébe

Magyarország is részt venne a Bajorországba tervezett szivattyús energiatároló megépítésében; a magyar állami részvétel lehetőségéről tárgyalt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Max Aicher csoport tulajdonosával 2021. július 10-én - tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-t vasárnap közleményben.
2021. 07. 11. 14:00
Megosztás: