Roszatom-sajtóközlemény: Az El-dabaai Atomerőmű építéséről szóló jegyzőkönyvek aláírása

Oroszország és Egyiptom elnökének jelenlétében írták alá a Jegyzőkönyveket az El-dabaai Atomerőmű építéséről szóló szerződések életbe lépéséről

A Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov és Egyiptom villamos- és megújuló energetikai minisztere, Mohamed Sáker 2017. december 11-én Kairóban aláírta a Jegyzőkönyveket az El-dabaai Atomerőmű építéséről szóló kereskedelmi szerződések életbe lépéséről.

 

Az aláírási ünnepség az Orosz Föderáció elnöke, Vlagyimir Putyin és az Egyiptomi Arab Köztársaság elnöke, Abdel Fattah asz-Sziszi jelenlétében zajlott le.

Az aláírt szerződések értelmében a Roszatom Matrúh tartományban, a Földközi-tenger partján felépíti az El-dabaai Atomerőmű négy, VVER-1200 típusú blokkot, és a teljes üzemideje alatt orosz nukleáris üzemanyaggal látja el az atomerőművet. Ez lehetőséget teremt arra, hogy Egyiptomban 60 éven keresztül versenyképes legyen a villamos energia ára. A Roszatom képezi ki a személyzetet is, és a létesítmény működésének első 10 évében segít egyiptomi partnereinek az El-dabaai Atomerőmű üzemeltetésében, szervizelésében. Egy másik megállapodás értelmében az orosz fél különleges tárolót épít és konténereket szállít a kiégett fűtőelemek raktározására.

Az El-dabaai Atomerőmű első blokkját 2026-ban helyezik üzembe.
„Az aláírt szerződések rekordügyletet jelentenek a világ atomiparának történetében. A négy szerződés összértéke több tízmilliárd dollár – így ez a legnagyobb, nem nyersanyagexportról szóló megállapodás Oroszország történetében. Olyan egyedülálló, komplex megállapodást ajánlottunk egyiptomi partnereinknek, amely felöleli az atomerőmű teljes életciklusát, azaz 70-80 évet. Ma a Roszatom az egyetlen társaság a világon, amely a békés atomenergetikában a szolgáltatások teljes körét képes nyújtani a megrendelőinek. Az egyiptomi atomenergetika fejlesztése fontos az orosz gazdaság számára is – a Roszatom vállalatainak tucatjai kapnak jelentős megrendeléseket és lehetőséget arra, hogy bebizonyítsák a nemzetközi közösségnek az orosz atomtechnológiák előnyeit” – így kommentálta a szerződések életbe lépését a Roszatom vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov.


Az el-dabaai atomerőmű-építési projekt megvalósítása keretében a Roszatom segít egyiptomi partnereinek a nukleáris infrastruktúra fejlesztésében, növeli a lokalizáció mértékét, támogatást nyújt a hazai szakemberek felkészítésében és az atomenergetikai társadalmi elfogadottságának javításában.

Az atomerőmű leendő dolgozóinak képzése Oroszországban és Egyiptomban zajlik majd. A következő néhány évben több száz diákot küldenek Oroszországba, hogy nukleáris szakképesítést szerezzenek.

Az El-dabaai Atomerőmű létesítése lendületet ad az egyiptomi ipar további fejlődésének: az építkezésbe egyiptomi társaságok tucatjait is bevonják majd. Az egyiptomi atomerőmű első blokkjának építése során a lokalizáció mértéke legalább 20 százalék lesz. A következő blokkok építésekor ez a mutató növekedni fog.
Az 1200 MW villamos teljesítményű blokk korszerű, a 3+ generációhoz tartozó, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség által a fukusimai baleset után életbe léptetett minden biztonsági követelménynek teljes egészében megfelelő típus, amilyet már létesítettek Oroszországban.

2017. december 8-án kezdődött a fizikai indítás a Leningrád-2 Atomerőmű 3+ generációs, 1. számú blokkjában, amely az El-dabaai Atomerőmű referenciája. A Leningrád-2 Atomerőmű üzemeltetési szolgálatának szakemberei sikeresen behelyezték a 163 darab, friss üzemanyagot tartalmazó fűtőelemből az elsőt a reaktor aktív zónájába. Korábban, 2016. augusztus 5-én kapcsolódott a villamos hálózatra a világ első innovációs, 3+ generációs a Novovoronyezs II. kiépítés 1. blokkja.


Kalkulátor ajánlónk:

Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor

Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor

Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

A válság előtti szint felett a német villamosipari export

Az év első felében maga mögött hagyta a koronavírus-válságot a német villamosipari és elektrotechnikai ágazat, amelynek exportja elérte a válság előtti szintet.
2021. 08. 19. 12:00
Megosztás:

Így változott a benzin és gázolaj ára pár év alatt - ábrán mutatjuk

95-ös oktánszámú, ólommentes autóbenzin és a gázolaj, havi, országos fogyasztói átlagára, forint/liter
2021. 08. 15. 14:00
Megosztás:

Idén is túljelentkezés volt a megújuló energiaforrásból termelt áram támogatására kiírt pályázaton

Az idei METÁR-tenderen is jelentős, mintegy három és félszeres volt a túljelentkezés, a pályázók 1009 gigawattórára (GWh) igényeltek támogatást a kiosztható 300 GWh-val szemben - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hétfőn az MTI-t.
2021. 08. 10. 18:00
Megosztás:

Gyorsított ütemben haladt a hazai földgázbetárolás

A magyar piacon gyorsított ütemben halad a földgázbetárolás, a tavaly júniusi mennyiség kétszerese került idén a tárolókba, miközben szinte egész Európa le van maradva - tájékoztatott csütörtökön a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
2021. 08. 05. 17:00
Megosztás:

Nem csak nálunk drágul az áram

A növekvő kereslet, az emelkedő költségek és az alacsony szélerőművi termelés miatt júniusban folytatódott a villamos energia árának emelkedése mind az európai, mind a belföldi piacokon - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) júniusi piacmonitoring riportjából
2021. 08. 04. 16:00
Megosztás:

Újabb szélerőművet vesz a MET Csoport Bulgáriában

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport 100 százalékos részesedést szerez egy 60 megawattos szélerőműben Bulgáriában, miután részvény-adásvételi megállapodást írt alá a Grupo Enhol spanyol cégcsoporttal. A tranzakció fontos lépés a MET megújuló stratégiájának megvalósításában, amelynek célja 2023-ig 500 MW-os megújuló energiaportfóliót létrehozni Kelet-Közép-Európában – a mostani felvásárlással a MET bulgáriai szélparkkapacitása 102 MW-ra bővül.
2021. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Energetikai beruházással csökkenti áramköltségét a békéscsabai Dolcetta Kft.

Csaknem 17 millió forintos energetikai beruházással áramköltségének több mint 20 százalékát takarítja meg a jövőben a békéscsabai székhelyű édességipari cég, a Dolcetta Kft., amely több mint 700 millió forintból épít új gyártó- és raktárcsarnokot.
2021. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Spanyolországi erőművekkel bővül a MET Csoport eszközportfóliója

A svájci központú MET Csoport megvásárolta az Arendals Fossekompani norvég részvénytársaságtól annak 100 százalékos részesedését a COGEN Energia España nevű spanyolországi – a kombinált hő- és villamosenergia-piacon (CHP) integrált szolgáltatásokat végző – vállalatban.
2021. 07. 29. 11:00
Megosztás:

A Roszatom kutatóreaktort épít Bolíviában

Luis Alberto Arce Catacora, a Bolíviai Többnemzetiségű Állam elnöke és Kirill Komarov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatójának nemzetközi üzletfejlesztésért felelős első helyettesének részvételével tartották meg a bolíviai El Alto városában a Kutatóreaktor Komplexum alapkőletételi ünnepségét, és ezzel megkezdődött a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ kulcslétesítményének építése.
2021. 07. 28. 00:05
Megosztás:

2050-ig 100%-ban megújuló energiaforrásokra áll át az LG

Az LG Electronics (LG) a mai napon bejelentette, hogy fenntarthatósági stratégiájának részeként 2050-ig teljesen átáll a megújuló energiaforrások használatára. Az LG friss fenntarthatósági riportjában megjelent célkitűzés a vállalat Zero Carbon 2030 nevű korábbi kezdeményezését egészíti ki, amelyben az LG ígéretet tett arra, hogy 2030-ig a 2017-es mennyiség felére csökkenti a gyártásból fakadó szén-dioxid-kibocsátást, a további kibocsátással egyenértékű ellentételezési kvótákkal pedig eléri a teljes karbonsemlegességet.
2021. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Nagy összegből fejleszt az E.ON Zalaegerszegen

Több mint hárommilliárd forintos beruházást hajtott végre 2015 óta Zalaegerszegen az E.ON Hungária Csoport, ebből idén mintegy 750 millió forintot fordítanak az áram- és a gázhálózat bővítésére és rekonstrukciójára - közölte szerdán sajtótájékoztatón az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. vezérigazgatója, egyben az Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgató-helyettese.
2021. 07. 21. 21:00
Megosztás:

MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun

2021-ben 336 millió forintos beruházással 750 négyzetméter gyártóterülettel bővült a nyergesújfalui vállalat gyártóegysége.A magyar családi vállalkozás három évtized alatt a hazai villamosipar egyik vezető szereplőjévé vált; tavalyi árbevétele elérte a 6,5 milliárd forintot.
2021. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A tengerben lebeg Szingapúr legújabb, 5 MW teljesítményű napelemparkja

Tengeren úszó naperőművel tett hatalmas lépést egy zöldebb jövő felé Szingapúr. A helyi napenergia szolgáltató Sunseap Group kivitelezésében elkészült, és a Huawei okos napelemes megoldásaival működtetett öt futballpálya méretű, 30 ezer úszó szigetből álló erőműben 13 ezer napelem és 40 inverter található. Évente 6 millió kWh energiát is megtermelhet, ami elegendő 1250 négyszobás lakás ellátásához és mintegy 4258 tonna szén-dioxidot váltanak ki vele.
2021. 07. 14. 22:00
Megosztás:

Az európai fővárosok között Budapesten a legolcsóbb a földgáz

Az európai fővárosok közül Budapesten a legalacsonyabb a földgáz lakossági ára, miközben a villamos energia végfelhasználói ára a második legolcsóbb ugyanitt - tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb elemzéséről hétfőn az MTI-t.
2021. 07. 13. 01:30
Megosztás:

Újabb lendületet kaphat a robbanásszerűen növekvő napelemes piac

Továbbra is választható a szaldó elszámolás az otthonfelújítási támogatás mellett.
2021. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Mennyi energiát termel Magyarország? Ábrán mutatjuk!

össztermelés 2019-ben 457 983 terajoule, ebből: szén, kőolaj és kőolajtermékek, földgáz, éghető megújulók és hulladékok, nukleáris, víz, szél, egyéb nem éghető megújulók
2021. 07. 12. 07:00
Megosztás:

Magyarország is beszállna a szivattyús energiatároló megépítésébe

Magyarország is részt venne a Bajorországba tervezett szivattyús energiatároló megépítésében; a magyar állami részvétel lehetőségéről tárgyalt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Max Aicher csoport tulajdonosával 2021. július 10-én - tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-t vasárnap közleményben.
2021. 07. 11. 14:00
Megosztás: