Ilyen volt Horvátország 2017-es éve

Horvátország függetlenné válása óta a legnagyobb kihívásokkal nézett szembe 2017-ben: Zágrábra nézve rövid időn belül két kedvezőtlen határozatot is hozott a nemzetközi döntőbíróság, az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) pedig megállapította Horvátország felelősségét a bosznia-hercegovinai háborúban, mindeközben súlyos gazdasági válság fenyegette az országot, amely a kormányzó koalíció széteséséhez vezetett.

Ilyen volt Horvátország 2017-es éve

Még fel sem ocsúdott a kabinet a Mol-INA-ügyben 2016. december 23-án született, Zágrábra nézve kedvezőtlen választottbírósági határozatból, máris újabb csapással kellett szembenéznie a kormánynak. Az év elején kiderült, hogy súlyos pénzügyi gondokkal küzd Horvátország legnagyobb magántulajdonú vállalata, az Agrokor, a konszern megmentésére irányuló kormányzati döntések pedig az addigi koalíció széteséséhez vezettek.
    

A jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) megvált kisebbik koalíciós partnerétől, a Híd Függetlenek Listájától (Híd) és néhány hónappal később, hosszas tárgyalások után koalícióra lépett a liberális Horvát Néppárttal (HNS). Ezt megelőzően helyhatósági választásokat tartottak az országban, amelynek a kimeneteléttől függött, lesz-e új kormány vagy előrehozott parlamenti választásokat kell kiírni, két év alatt a harmadikat.
    

Mindeközben több ezren tüntettek Zágrábban és még néhány nagyobb városban az oktatási reform folytatásáért, és Horvátországot egyre több kritika érte az emberi jogok és a kisebbségek helyzete miatt is a világban. Különböző hazai és külföldi jogvédő szervezetek figyelmeztettek a kisebbségek hátrányos megkülönböztetésére, valamint a gyűlöletbeszéd és a kirekesztő szemléletmód elterjedésére.
    

Alighogy felállt az új kormány, az év második felében újabb pofont kapott Horvátország: Szlovénia javára döntött ugyanis a Horvátországgal fennálló határvita ügyében eljáró hágai nemzetközi döntőbíróság a Pirani-öböl közepén húzódó határvonalat illetően, amelyet az ítélet szerint módosítani kell, hogy a szlovénok ne csak horvát területi vizeken keresztül tudjanak kijutni az Adriai-tengerre. Szlovénia üdvözölte a döntést, Horvátország azonban nem tekinti kötelező érvényűnek.
    

Az álláspontok az év végére sem közeledtek egymáshoz. Szlovénia perrel fenyeget, valamint bejelentette: mindaddig nem fog hozzájárulni ahhoz, hogy Horvátország csatlakozhasson a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD), amíg Zágráb elutasítja a hágai nemzetközi döntőbíróságnak a szlovén-horvát határvita rendezéséről hozott ítéletét.
    

Horvátország közben ismét vesztett egy Mol-INA-perben. A svájci szövetségi bíróság elutasította Horvátország kérelmét, hogy helyezze hatályon kívül a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottság (UNCITRAL) szabályai szerint működő háromtagú bírói testület Ivo Sanader volt horvát kormányfő korrupciós ügyében hozott döntését és Zágrábra nézve kedvezőtlen határozatát. Andrej Plenkovic horvát kormányfő bejelentette: továbbra is kitartanak amellett, hogy Horvátország visszavásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ban és ehhez keresik a megfelelő modellt. Plenkovic az INA visszaszerzését 2016. december 24-én jelentette be rendkívüli sajtótájékoztatóján. Horvátország és Magyarország viszonyát továbbra is aláássa a horvát olajipari vállalat körül kialakult helyzet.
   
A legkellemetlenebb pillanatok elé azonban az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló bíróság állította Horvátországot. A testület elmarasztaló ítéletet hozott hat, háborús bűncselekményekkel vádolt volt boszniai horvát vezető ügyében a délszláv háború idején a boszniai muzulmánok ellen elkövetett etnikai tisztogatások miatt, de egyben megállapította Horvátország akkori vezetőinek felelősségét is a csoport által elkövetett bűncselekményekben. A csoport tagjainak közös céljuk volt, hogy etnikailag tiszta horvát területet hozzanak létre, amit csak úgy érhettek el, hogy végleg eltávolítják a muszlim lakosságot Hercegovinából - állt az ítéletben.
   

Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő szerint Horvátország nem volt agresszor, és a legtöbbet tette Bosznia-Hercegovina függetlenségéért. A kormányfő elégedetlenségének adott hangot az NT ítélete miatt, amely szerinte mély morális igazságtalanságot mutat a hat volt boszniai horvát vezetővel és a horvát néppel szemben, majd bejelentette: tiszteletben tartják a bíróság döntését, de a kormány fontolóra veszi a rendelkezésre álló jogi és politikai eszközöket és mechanizmusokat, amelyekkel az ítélet egyes részei ellen fellebbezhet.
    

A kabinet egész évben, abban az igyekezetében, hogy politikailag mentse a menthetőt, elhanyagolta a fontos, rendszerszintű reformok bevezetését, ami tovább súlyosbította az amúgy is ingatag horvát gazdasági helyzetet, pedig Zágráb 2013-ban nagy reményekkel csatlakozott az Európai Unióhoz.
    

Szakértők riasztó népességi folyamatokra figyelmeztettek. Minden egyes aktív dolgozóra egy nyugdíjas és egy munkanélküli jut Horvátországban, ami miatt öt éven belül fenntarthatatlan lesz az egészségügyi és szociális rendszer.
   
Közben egyre csökken a politikusok és a kormány népszerűsége. Először történt meg Horvátországban, hogy a legnépszerűbb politikusok listáján "senki sem" került az élre: közvélemény-kutatások eredménye szerint arra a kérdésre, hogy ki a legnépszerűbb politikus Horvátországban, a megkérdezettek mintegy negyede jelölte be azt a válaszlehetőséget, hogy "senki sem". A szavazók kétharmada gondolja úgy továbbá, hogy Horvátország évek óta rossz irányba halad.

Kalkulátor ajánlónk:

Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor

Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor

Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képes

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: