Egyre többen vesznek részt Magyarországon klinikai gyógyszervizsgálatokban

Hazánkban évi 20.000 főnek adatik meg a lehetőség, hogy az elsők között próbálhasson ki új, akár a korábbinál hatékonyabban működő terápiákat, gyógyszereket. Egy 1088 fő bevonásával végzett friss felmérés szerint egyre inkább hajlandóak vagyunk részt venni gyógyszervizsgálatokban.

Egyre többen vesznek részt Magyarországon klinikai gyógyszervizsgálatokban

Az orvostudomány folyamatosan fejlődik, valamint az emberek is egyre egészségtudatosabbak, mégis sokan nem vesznek részt klinikai gyógyszervizsgálatokban. Annak ellenére így van, hogy Magyarország „nagyhatalomnak” számít a területet illetően - az egy főre vetített vizsgálatok száma alapján az élmezőnybe tartozunk Európában. Bár a klinikai gyógyszervizsgálatok világát sokak szerint rejtély övezi, a világban már közel 200 klinikával, 25 éve jelen levő Synexus magyarországi hálózatának friss kutatásából kiderül, hogy azok is, akik nem vettek még részt benne, egyre tájékozottabbak a témában (a tavalyi 70%-ról 75%-ra nőtt azok aránya, akik közülük hallottak már a klinikai gyógyszervizsgálatokról). Fontos, hogy a klinikai vizsgálat nem egyenlő a szűrővizsgálattal: ez utóbbi során az alany egy egészségügyi ellenőrzésen vesz részt az esetleges betegségek korai felismerése és így megelőzése érdekében, míg a klinikai gyógyszervizsgálatban is kerül sor vizsgálatokra, melyek azt hivatottak ellenőrizni, hogy a páciens egészségügyi állapota alapján megfelel-e a gyógyszervizsgálat kritériumainak, szakszóval beválasztható-e.

 

A mellékhatásoktól félünk, pedig alig van – aki már próbálta, állandó résztvevővé válik


Noha a gyógyszervizsgálatok a sikeres állatkísérletek utáni fázisban történnek (és ezt a megkérdezettek nagy aránya jól tudja), nemzetközi szabványok, és szigorú kritériumrendszer alapján, úgy tűnik, még mindig az esetleges mellékhatásoktól, kockázatoktól félnek leginkább azok, akik még soha nem vettek részt egy vizsgálaton (34%). A valóság ezzel szemben az, hogy azok közül, akik már részt vettek ilyen jellegű vizsgálatban, 81%-nál még soha nem lépett fel enyhe mellékhatás sem! Emellett a válaszadók 94%-a végig jó kezekben érezte magát, és döntő többségben legközelebb is részt venne klinikai vizsgálatokban (93%). A vizsgálatokkal kapcsolatos ismeretek megoszlanak, bár a többség jól tudja, hogy a gyógyszervizsgálatba való bekerüléshez szükséges előzetes kivizsgálás ingyenes, és az egész egy szigorúan szabályozott és felügyelt folyamatnak a részét képezik (92% - 90%), de azt még mindig kevesen tudják, hogy a klinikai vizsgálattal együtt a páciensek díjmentes orvosi kezelést is kapnak meghatározott ideig (36%). Emellett a megkérdezettek csak csekély aránya (29%) van tisztában azzal, hogy a részvételért pénzügyi támogatást is lehet kapni, leginkább utazási támogatás formájában.

 

Klinikai gyógyszervizsgálatok – új remény


A Synexus kíváncsi volt arra is, hogy a „szkeptikusabbakat” mi motiválná leginkább abban, hogy a jövőben részt vegyen egy-egy klinikai vizsgálatban. Bár a válaszadók 60%-a nyitottnak tartja magát az újdonságokra, a válaszok alapján a megkérdezettek 97%-a csak abban az esetben döntene így, ha nagyobb esélyt látna állapota javulására, mint a jelenlegi kezelése során, holott a jelenlegi kezelésükkel a megkérdezettek többsége nem elégedett. Emellett az esetlegesen fellépő mellékhatások azonnali kezelése, és a kezelőorvos vizsgálatra való javallata is motiváló lehet (93%-92%). Ennek oka az is lehet, hogy ma még viszonylag kevés szó esik arról, hogy több százezer szerencsés kiválasztott egészségügyi állapotában javulást hoztak, egyes betegségcsoportoknál a páciensek életét is meghosszabbították a legfrissebb, leginnovatívabb gyógyszereken alapuló kezelések. Ehhez képest évek, évtizedek is eltelhetnek egy-egy olyan terápiával, amely egy idő után már nem eredményez javulást, addig a klinikai gyógyszervizsgálatok új reményt hozhatnak.

 

A lakosság hozzáállásában és magatartásában pozitív változásként könyvelhető el, hogy már nem idegenkedünk a rendszeres szűrővizsgálatoktól sem. A felmérés szerint az emberek nagyobb része (56%) már rendszeresen jár szűrővizsgálatra, és döntő többségük – a tavalyi év adataihoz hasonlóan –még mindig a magántulajdonú intézményben bízik jobban (73%).


Úgy tűnik tehát, hogy a klinikai gyógyszervizsgálatoknál lényegesen magasabbnak érzékeljük az előnyöket a kockázatoknál. Az esetleges vizsgálatok előtt érdemes utánajárni interneten vagy érdeklődni a háziorvosnál, szakorvosnál, hogy meglévő betegségükre elérhető-e már klinikai vizsgálat.
 

A kutatás háttere: a Synexus Kft. által 2017 novemberében és decemberében az ArvaliCom kutatási divíziójával együttműködésben lebonyolított vizsgálat a teljes magyar lakosság körében nem reprezentatív; online lekérdezéssel készült a SurveyMonkey rendszerén keresztül a kitöltésre irányuló felhívás alapján történő önkéntes részvétel eredményeként. Mindkét vizsgálati csoportot a jelenleg is beteg vagy panaszokkal rendelkező 40 év feletti korosztály alkotta. A megkérdezettek döntő többsége kezelteti betegségét (cukorbetegséggel, szív- és érrendszeri problémákkal, mozgásszervi rendellenességekkel és légzőszervi nehézségekkel küszködnek).

 

A klinikai vizsgálaton még részt nem vett válaszadók demográfiai adatai:

  • Nő 83%, férfi 17%; 70 év feletti 11%, 61–70 év közötti 51%, 51–60 év közötti 27%, 40-50 év közötti 10%; 65% Budapesten, 5% nagyvárosban, 20% kisvárosokban és 10% egyéb településen él; 34% felsőfokú, 54% középfokú végzettségű; 62%-uk házas.

A klinikai vizsgálaton már részt vett válaszadók demográfiai adatai:

·         Nő 93%, férfi 7%; 70 év feletti 15%, 61–70 év közötti 53%, 51–60 év közötti 23%, 40-50 év közötti 8%; 66% Budapesten, 2% nagyvárosban, 22% kisvárosban és 10% egyéb településen él; 32% felsőfokú, 63% középfokú végzettségű; 49%-uk házas.


Kapcsolódó kalkulátorok:

Milyen lenne a helyes vérnyomás érték az én koromban?

Termálfürdő, gyógyvíz kalkulátor - melyik fürdő gyógyít meg?

Gyomorsav, reflux kalkulátor - nagy a baj?

Milyen bajra milyen gyógynövény a jó?

Óriási mértékben nőtt a nitrogén és az orvosi oxigén iránti kereslet

A 2021-es év első 7 hónapja alapján a Messer árbevétele 14%-kal haladta meg a tervezett szintet, valamint 17 %-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az iparigáz gyártó 29,6 milliárd forintot meghaladó árbevételt tervez 2021-re, amely mintegy 15 %-os növekedést jelent a 2020-as 25,3 milliárd forint árbevételhez képest.
2021. 08. 18. 03:00
Megosztás:

Az automatizált gyártás lendíti tovább a gyógyszeripar digitalizációját

Habár a válságokkal szemben erősen ellenálló a szektor, a pandémia a gyógyszeripart is próbatételek elé állította. A gyártási folyamatok automatizálása még fontosabbá vált, mint azelőtt. Az emberi hibák lehetőségének csökkentése, a papírmentesség, a kibervédelem, valamint a szellemi tőke optimalizálása is meghatározó pontja az átalakulásnak. A Liferay Digital Talks legújabb adása a gyógyszeripar digitalizációjának kihívásait mutatja be a Richter Gedeon példáján keresztül.
2021. 07. 28. 13:00
Megosztás:

Férfiaknak ajánlott étrend-kiegészítők forgalmazását tiltotta meg a Nébih

Férfiaknak ajánlott étrend-kiegészítő forgalmazását tiltotta meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), miután a kapszulákban gyógyszer-hatóanyagot mutatott ki a hatóság laboratóriuma.
2021. 07. 16. 03:30
Megosztás:

Klinikai vizsgálatok: legalább egy évig védettséget biztosít az AstraZeneca vakcinája

Az Oxfordi Egyetem által végzett klinikai vizsgálatok szerint a Vaxzevria kifejezetten erős immunválaszt váltott ki mind különösen hosszú (akár 45 hetes) oltási intervallum, mind a 3. ismétlő oltás beadása esetén. Az AstraZeneca önkéntesek bevonásával továbbá megkezdte az AZD2816 továbbfejlesztett, meglévő új és várható koronavírus variánsok ellen is hatékony védelmet nyújtó vakcina nagylétszámú klinikai vizsgálatait.
2021. 07. 03. 05:00
Megosztás:

A gyógyszertárak többsége zárva lesz július 1-jén

A legtöbb településen kizárólag a 0-24 órában nyitva lévő, az ünnepnapokon is üzemelő, valamint az ügyeletes vagy készenlétet tartó gyógyszertárak lesznek nyitva a Semmelweis-napon, július 1-jén - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) kedden az MTI-vel.
2021. 06. 30. 01:00
Megosztás:

Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte

Az AstraZeneca már több, mint 500 millió adag oltóanyagot szállított le világszerte, melyből közel 300 millió adag került alacsony- vagy közepes jövedelmű országokba, 81 millió dózis pedig a COVAX programon keresztül hátrányos helyzetű, fejlődő országokba, mely a teljes COVAX mennyiség 96%-át jelenti. A világon nagyon nagy szórást mutat a beoltottak aránya, és sajnos minél több időt adunk a vírusnak, annál több új variánsra számíthatunk, a járvány pedig újra életre kelhet. Ezért is fontos az összefogás, hogy a világ szegényebb területeire is eljusson az oltóanyag, hiszen hiába védett az USA vagy az EU a jelen fenyegetéssel szemben, nem tudjuk mi rejtőzik az afrikai dzsungel mélyén – hívta fel a figyelmet el Dr. Irás Béla, az AstraZeneca vezető munkatársa az IVSZ SMART 2021 konferenciáján.
2021. 06. 12. 06:00
Megosztás:

Az Európai Unió egész területén érvényes regisztrációt kapott a VIROSTOP, a koronavírus ellen is védő száj- és orrspray

Az egész Európai Unióban érvényes EUDAMED regisztrációt kapott a VIROSTOP orr- és szájspray. A jelenleg a világ 40 országában kapható, természetes összetevőket tartalmazó orvostechnikai eszköznél bizonyított, hogy nemcsak az influenza és a meghűléses betegségek tüneteinek megelőzésében segít, hanem a Covid-19 ellen is fokozott védelmet nyújt.
2021. 06. 07. 13:00
Megosztás:

A Richter további országokra terjesztette ki a cariprazine forgalmazásának licencét

A Richter Japánra és Tajvanra is kiterjeszti az általa felfedezett cariprazine forgalmazására az AbbVie-val fennálló licenc-megállapodást - közölte a gyógyszergyártó társaság szerdán az MTI-vel.
2021. 06. 02. 16:30
Megosztás:

Ismét elutasították a Bayer gyógyszercég javaslatát

Az amerikai bíróság észszerűtlennek nevezte a Bayer 2 milliárd dolláros javaslatát, amivel a társaság a jövőben jelentkező Roundup kárigényeket kezelte volna, így a bíró elutasította a cég javaslatát.
2021. 05. 27. 16:00
Megosztás:

Az EB kártérítést követel AstraZeneca gyógyszercégtől

Az Európai Bizottság több millió euró összegű kártérítést megállapítását várja a belga bíróságtól az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyagot gyártó brit-svéd érdekeltségű gyógyszervállalattal szemben, amennyiben a cég nem teljesíti az EU-val kötött szerződésekben foglaltakat, és nem szállítja a szükséges mennyiségű vakcinákat az uniós tagállamokba - közölték a brüsszeli testületet képviselő ügyvédek.
2021. 05. 26. 21:30
Megosztás:

Pozitív véleményt kapott a Richter és a Myovant új méhmióma készítménye

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Emberi Felhasználásra Szánt Gyógyszerkészítmények Bizottsága (CHMP) pozitív véleményt fogalmazott meg a méhmióma középsúlyos és súlyos tüneteitől szenvedő fogamzóképes korú felnőtt nők kezelésére szolgáló Relugolix (RYEQO) készítményről - olvashatjuk az ERSTE mai elemzői anyagában.
2021. 05. 25. 14:30
Megosztás:

Engedélyezték a Richter fogamzásgátlóját

Az Európai Bizottság elfogadta a Richter Gedeon Nyrt. új, kombinált, orális fogamzásgátlójának törzskönyvezési kérelmét - közölte a gyógyszeripari vállalat a tőzsde honlapján csütörtökön.
2021. 05. 21. 06:30
Megosztás:

A növényvédelem húzta a Bayer eredményét

A Bayer 4,12 milliárd eurós korrigált EBITDA eredményt ért el, felülmúlva a 3,88 milliárd eurós piaci konszenzust.
2021. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Az EMA lezárta a Johnson-vakcina vizsgálatát, íme az eredmény

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) illetékes szakbizottságda lezárta a Johnson & Johnson csoportba tartozó Janssen Pharmaceutica-Cilag NV gyógyszeripari vállalat koronavírus elleni vakcinája és a nagyon ritka vérrögképződéses esetek összefüggésében indított vizsgálatát, és kiemelte: az oltóanyag előnyei felülmúlják az esetleges mellékhatások kockázatait - közölte az uniós gyógyszerügynökség pénteken.
2021. 05. 09. 06:00
Megosztás:

A gyógyszerkiadások nagyobb mértékű emelésére lenne szükség a jövő évi költségvetésben

A nettó gyógyszerkiadások 2022. évi költségvetési törvényjavaslatban szereplő 2 százalékos bővüléséhez képest nagyobb mértékű emelésre lenne szükség ahhoz, hogy a magyar betegek minél gyorsabban hozzáférhessenek az új fejlesztésű, innovatív gyógyszerekhez – állítja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Mivel a gyógyszeripari innovációkhoz történő hozzáférés gyorsítása a Kormánynak is stratégiai célja, az AIPM bízik abban, hogy a járványhelyzet okozta 2020-as kényszerű megtorpanás után a gazdaság újraindításával együtt hamarosan újabb modern gyógyszeres terápiák válnak elérhetővé a magyar betegek számára, és a jövő évi költségvetésben is nagyobb mozgástér nyílik az új készítmények társadalombiztosítási befogadására.
2021. 05. 07. 06:00
Megosztás:

Javította éves előrejelzését a Pfizer

Javította éves bevételi és nyereség-előrejelzését a Pfizer amerikai gyógyszergyártó, mivel a koronavírus-járvány miatt továbbra is hatalmas a kereslet a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája iránt.
2021. 05. 04. 16:00
Megosztás:

Kínai étrend-kiegészítő kapszula forgalmazását tiltotta meg a Nébih

Férfiaknak ajánlott étrend-kiegészítő kapszulában mutatott ki jelentős mennyiségű gyógyszer-hatóanyagot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, ezért a hivatal kötelezte a forgalmazót a termék azonnali visszavonására a kereskedelmi forgalomból és a fogyasztóktól, egyúttal megtiltotta további forgalmazását és importálását.
2021. 04. 28. 23:30
Megosztás:

Covid-19 elleni gyógyszert szabadalmaztak Oroszországban

Oroszországban szabadalmaztak egy új, MIR-19 elnevezésű koronavírus elleni gyógyszert - jelentette be vasárnap a szert fejlesztő Szövetségi Orvosbiológiai Ügynökség (FMBA) Immunológiai Intézete.
2021. 04. 11. 20:30
Megosztás:

Helyreállt a gyógyszerellátás Horvátországban

Valamelyest helyreállt a gyógyszerellátás Horvátországban, miután a horvát állam egymilliárd kuna (47 milliárd forint) értékben kifizette a kórházak és gyógyszertárak gyógyszer-nagykereskedők felé fennálló adósságának egy részét - írta a Jutarnji List című horvát napilap pénteken.
2021. 04. 09. 22:00
Megosztás:

Ügyeleti rend lesz a patikákban

Április 2-án, nagypénteken, április 4-én, húsvétvasárnap és április 5-én, húsvéthétfőn kizárólag az ünnepnapokon is nyitva tartó, valamint az ügyeletes és készenlétet ellátó gyógyszertárak biztosítják a gyógyszerellátást - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 04. 02. 05:30
Megosztás: