Februárban meglepően jól alakult az ipari termelés

Az MTI-nek nyilatkozó elemzőket meglepte az ipari termelés viszonylag kedvező februári alakulása, a külföldi helyzet miatt akadozó ellátási láncok, az import alkatrész szállítások kimaradásai rosszabb eredményt vetítettek előre. Arra számítanak, hogy éves összehasonlításban márciusban már visszaesik az ipar teljesítménye és a második negyedévben eléri a mélypontot.

Februárban meglepően jól alakult az ipari termelés

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden kiadott első becslése szerint februárban 4,1 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, a munka- és szökőnap hatástól megtisztított adatok szerint a termelés 1,7 százalékkal emelkedett. A legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül a járműgyártásban lassult, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában gyorsult a növekedés üteme.
   
Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági szakértője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában azt írta: arra számított, hogy a külföldi helyzet miatt akadozó ellátási láncok februárban már visszafogták az ipar teljesítményét, ezzel szemben nőtt a termelés. A KSH szűkszavú kommentárjából kiderül, hogy az ipari termelés növekedése mögött elsősorban az elektronikai és az élelmiszeripar jó teljesítménye áll. A kisebb ágazatokban már csökkent a termelés üteme, míg a járműgyártásban az előző hónaphoz képest mérsékeltebb ütemben nőtt a termelés. Mindez már előrevetítheti, hogy a nagyobb ágazatok (jármű, elektronika) márciusi leállásával jelentős csökkenés várható az ipari teljesítményben.
   
Az első két hónap jó ipari teljesítménye, valamint a kiskereskedelem átmeneti - pánik okozta - fellendülése azt jelentheti, hogy az első negyedévi GDP adat a kialakult veszélyhelyzethez képest kedvező képet fest majd, így az ING Bank vezető szakértője továbbra is a második negyedévre várja a krízis mélypontját.

Mennyit tudsz Magyarországról? - Teszteld tudásod ITT!
   
Suppan Gergelyt, a Takarékbank vezető elemzőjét is váratlanul érte a kedvező adat, de ő is azzal számol, hogy márciusban már jelentősen visszaesik az ipari termelés. A hónap utolsó harmadában számos iparágban, így az autógyártásban, alkatrészek gyártásában, gumigyártásban teljesen leállt a termelés, ami feltehetően április nagy részére is áthúzódik, így áprilisban tovább eshet az ipari termelés.
    
Az első negyedévet az első két hónap kedvező teljesítménye még megmentheti a mélyebb visszaeséstől, de a második negyedévben az ipari termelés még akkor is kétszámjegyű mértékben eshet vissza, ha májusban már stabilizálódik, majd júniustól fokozatosan elindul a termelés. A harmadik negyedévben közel kétszámjegyű felpattanás várható, de rengeteg a bizonytalanság a vészhelyzet mélységével, hosszával, és az azt követően várt élénküléssel kapcsolatban. Idén az optimista, V-alakú forgatókönyv szerint mintegy 4 százalékos visszaesést szenvedhet el az ipari termelés, amelyet jövőre akár 8-10 százalékos növekedés követhet - vélekedett Suppan Gergely.
   
Regős Gábornak, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletága vezetőjének hasonlóképpen meglepetést okozott a februári ipari adat, mert a kínai beszállítási problémák miatt visszaesésre számított. Úgy véli, a növekedéshez hozzájárult a szökőnap-hatás is, de gyenge bázisidőszaki adat nem magyarázza a növekedést. Várakozása szerint a márciusi adaton már vélhetően érezhető lesz a koronavírus kedvezőtlen hatása az iparra: az autógyárak nagy része a hónap végén már nem működött.
   
Az első negyedévben az ipar növekedési hatása semleges vagy kismértékben negatív lehetett, míg a második negyedévben már erőteljesebb negatív hatást vár a Századvég szakértője. Az ipari termelés helyreállásához egyrészt a termelési láncok újbóli működése, másrészt pedig a kereslet helyreállása szükséges, ezt pedig a kormányzati mentőcsomagok mellett elsősorban a vírushelyzet leküzdése segítheti elő, tette hozzá.
   
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szintén előre bocsátotta, hogy a februári adatokból még nem látszik a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatása. A februári adat lesz jó darabig az utolsó pozitív adat az iparról, a járvány miatti gyárleállások drasztikusan visszavetik a termelést. Az ipar teljesítményét meghatározza, hogy meddig tart a járvány, milyen lesz a lefutása. Az is kérdés, hogy a kormány gazdaságvédelmi mentőcsomagja mekkora támaszt, extra keresletet tud biztosítani az ipar számára. Fontos, hogy bár több nagy gyár leállt, de közel sem mindegyik, sok üzemben a járvány ellenére folyik a termelés - mondta a szakember.
    

A mostani kilátások szerint, ha nem romlik a járványhelyzet, akkor talán április vagy május végén mérsékelt kapacitással újra elindulhatnak a leállított gyárak. Lesznek olyan ágazatok, amelyek ellenállóbbak a válsággal szemben, például az élelmiszeriparban rövid távon felfutás várható. A gyógyszeriparban kérdés, hogy a válság elleni küzdelem mekkora pluszt ad és az elhalasztott egészségügyi eljárások mennyivel vetik vissza a keresletet.
    

Németh Dávid szerint tehát egyelőre pontos prognózist nem lehet mondani, úgy látszik, hogy másfél-két hónap részlegesen kieshet a teljes termelésből. Emiatt nem zárható ki, hogy két számjegyű lesz az ipar visszaesése 2020-ban.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás: