A DHL Barometer romló globális kereskedelmi tendenciákat mutat

A 2018 januári bevezetése óta a DHL Global Trade Barometer most először a világkereskedelem enyhe csökkenését jelzi az elkövetkező három hónapra. Ez a visszaesés a világkereskedelmi kilátások -8 pontos általános csökkenéséhez vezetett, így az új index értéke 48 pont. Más szavakkal, a világkereskedelem – a közvetítő termékek és a gyártás korai ciklusában használt árucikkek kereskedelmi forgalmának előrejelzése alapján – a következő három hónapban várhatóan csökkenni fog, bár csak kis mértékben. Az általános visszaesés oka a GTB két fő alkotóelemét jelentő légi és tengeri konténeres szállítás jelentős csökkenése. A légi kereskedelem -6 ponttal esett vissza, 49 pontra, a tengeri konténeres forgalom csökkenése pedig -8 pont volt, így az index elérte a 48 pontot.

A DHL Barometer romló globális kereskedelmi tendenciákat mutat

A legújabb fejlemények továbbra is azt a hanyatló tendenciát mutatják, amely a GTB-t 2018 közepe óta már több negyedévben is jellemezte. 2015 óta ez az első olyan állapot, amikor több, mint egy havi csökkenést mutatnak a világkereskedelmi volumenek, mindezt év közben – az adatokat 2013-tól veszik figyelembe.

Tim Scharwath, a DHL Global Forwarding, Freight vezérigazgatója így kommentálta a legújabb előrejelzéseket: “Az USA és Kína közötti növekvő feszültségek miatt nem teljesen meglepő, hogy 2019 harmadik negyedévére a globális kereskedelem kilátásai enyhén negatívak. A legfrissebb GTB adat világosan szemlélteti, hogy a kereskedelmi vitáknak miért nincsenek nyertesei. Mindazonáltal, néhány nagyobb gazdaság, így pl. Németország pozitív kereskedelmi növekedést mutat. Éves távlatban, pedig a világkereskedelem növekedése még mindig pozitív. Ezért továbbra is bízunk az eredeti prognózisunkban, miszerint a 2019-es év összességében pozitív, de lassúbb kereskedelmi növekedést fog hozni.” Hogy ez milyen hatással lesz a Deutsche Post DHL Group-ra, arról Tim Scharwath a következőket mondta: “A GTB olyan hasznos eszköz számunkra, amellyel már korai szakaszban előre tudjuk jelezni a gazdasági fejleményeket. Felkészültünk arra, hogy megbirkózzunk az előrejelzések szerinti változásokkal. Szervezeti felépítésünk és portfóliónk, valamint világszerte folytatott tevékenységünk lehetővé teszi, hogy a vállalaton belül ellensúlyozni tudjuk a gazdasági hatásokat, és rugalmasan reagáljunk a globális kereskedelmi dinamika változásaira.”

A legújabb GTB eredmények a kereskedelmi háborúk negatív hatását mutatják

Eswar S. Prasad, az USA New York államában lévő Ithacai Cornell Egyetem Kereskedelem- politikai és közgazdasági professzora szerint: “A világgazdaság fő hajtóerőinek növekedése gyengülést mutat. A makroökonómiai és munkaerőpiaci mutatók többsége az USA növekedésének mérséklődését mutatja, a pénzügyi piac hangulatát pedig rontják a kereskedelmi feszültségek. A kínai kormány ösztönző intézkedései látszólag stabilizálták a növekedést, de az állandósult kereskedelmi feszültségek fékezik a növekedési lendületet Kínában. A német növekedés feléledése törékenynek tűnik, miközben Indiában a fejlődés visszaesést mutat, és egyre kétségesebb a nagyobb gazdasági reformok beindításának valószínűsége. Ha a bizonytalanság miatt a fogyasztói kereslet és az üzleti befektetések tovább csökkennek, a világ jelentős gazdaságainak egyidejű lassulása hatással lehet a kereskedelem volumenére.

Az USA-Kína közötti kereskedelmi konfliktus fékezi a globális kereskedelmet

A GTB indexet alkotó országok körében a jelenlegi kereskedelmi vitákban érintett felek közül eddig az Egyesült Államok szenvedte el a legnagyobb veszteséget, kilátásai -11 ponttal, 44 pontra estek vissza. A csökkenés elsősorban a fő export kategóriák negatív tendenciájának köszönhető. Visszaesés tekintetében a második Kína, -7 pontos veszteséggel, 49 pontig esik vissza, amely mutató értéke egy ponttal van a stagnálási szint alatt. Kína kedvezőtlen előrejelzését az egyes import kategóriák csökkenése, valamint az ehhez társuló, csupán kismértékű export növekedés okozza. Miközben a két ország közötti kereskedelmi vita a GTB 2018. januári bevezetése óta folyamatos, növekedést gátló fenyegetést jelent, ez eddig még soha nem mutatkozott meg ennyire nyilvánvalóan a valós kereskedelmi előrejelzésekben, mint most. Tekintve, hogy az USA és Kína hozzájárulása a globális mutatóhoz jelentős, kereskedelmük növekedési ütemének csökkenése nagyban szerepet játszik a várható globális visszaesésben. Az, hogy a globális kereskedelem ennek ellenére mégis meglehetősen kismértékben gyengül, azzal magyarázható, hogy a kereskedelmi forgalom nem apad el teljesen. A kereskedelmi útvonalak és ellátási láncok más országokra tevődnek át. Globális szinten ez részben kiegyenlíti az országok közötti kereskedelmi feszültségek negatív hatásait.

A Brexit fenyegetés alatt álló Egyesült Királyság kereskedelme, Németország és India enyhe növekedési ütemet tartanak fenn

A gyengülő általános kereskedelmi légkörben a GTB mutató három országa lassuló kereskedelmi növekedésre számíthat, de még mindig a stagnálási szint fölött tud maradni: Németország csupán -1 pontos visszaesést szenvedett el az előző negyedévhez képest és most 52 ponton áll, India veszített -6 pontot, a kilátásai most 53 pontot mutatnak. Az Egyesült Királyság +2 pontot nyert, az index értéke 52 pont. A még mindig megoldatlan Brexit okozta bizonytalanság miatt ez az eredmény kissé ellentmondó. Ez inkább egy előrejelzés, hogy a vállalatok fokozott készlet felhalmozásban vannak az október végén várható kemény Brexitre számítva.

A kelet-ázsiai országok kereskedelmi lendülete tovább gyengül

Kína mellett a többi kelet-ázsiai ország, Japán és Dél-Korea is lassuló kereskedelmi lendületet tapasztal. Japán esetében a mutató -7 pontot esett és jelenleg éppen 50 ponton áll, ami stagnáló kereskedelmi dinamikára utal. Dél-Korea a harmadik GTB ország, ahol a következő három hónapra a kereskedelmi növekedés visszaesése várható: a 2019 márciusában bekövetkezett 49 pontos csökkenésén felül további -3 pontos visszaesés várható egészen 46 pontig.

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Áttöri az álomhatárt a Magyar Termék, új hazai márkát vezet be a SPAR

2021 végére eléri a 200-at a Magyar Termék védjegyeket használó hazai gyártók száma – mondta Benedek Eszter, a védjegyrendszert működtető nonprofit cég vezetője az idén először meghirdetett Hazai Termékek Hónapja sajtótájékoztatóján. A kampányt támogató SPAR Magyarország augusztustól SPAR HAZAI. SZERETEM márkanéven hagyományos magyar ízvilágú élelmiszereket kínál boltjaiban, az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállítófejlesztési Programjának keretében pedig már 30-nál több csatlakozó gyártócéggel működik együtt.
2021. 08. 24. 01:00
Megosztás:

Allianz: Történelmi mélypontra süllyedtek a hajózási veszteségek

Az Allianz 2021. évi hajózásbiztonsági riportja szerint tavaly 49 nagy méretű hajó veszett oda világszerte. Az elmúlt tíz évben 50 százalékkal csökkent az összveszteség. A hajózási incidensek száma (2703) az előző évhez viszonyítva csökkent.A hajózási iparág ellenálló a világjárvánnyal szemben, a személyzet lecserélésének nehézsége azonban hosszú távú következményekkel jár. A Covid–19 miatti késések, és a hajózás iránti kereslet ugrásszerű növekedése a kárigények összegének emelkedését eredményezte. A hajók nem megfelelő karbantartása további kárigényekhez vezethet.A Szuezi-csatornán bekövetkezett incidens azt mutatja, hogy a hajók méretének növekedésével aránytalanul nagy kockázatot jelent a megfeneklés, az ilyen esetek elhárítására irányuló műveletek pedig költségesek. Sok a tűzeset és a tengereken eltűnt rakomány.A dél-kínai, az indokínai, az indonéz és a Fülöp-szigeteki tengeri régió vezet a veszteségek terén.
2021. 08. 23. 22:00
Megosztás:

Egyre többen veszik online az iskolaszereket

Jelentősen nőtt az idén az iskolaszerek online eladása az Extreme Digital adatai alapján.
2021. 08. 21. 10:00
Megosztás:

Nagyot nőtt Magyarország tengeri forgalma

Majd 20 százalékkal nőtt a Magyarországra tengeri fuvarozással érkező konténeres áruforgalom 2021 első félévében az előző év azonos időszakához képest. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) elemzése szerint a forgalom 64 százaléka import volt, az áruk főként Távol-Keletről, a dél-európai kikötőkön keresztül – elsősorban nyersanyagként a feldolgozóiparba – érkeztek Magyarországra. A késztermékek ugyanakkor többnyire közúti fuvarozásban, kisebb részt vasúton hagyják el az országot.
2021. 08. 17. 08:00
Megosztás:

Csökkent az euróövezet külkereskedelmi többlete júniusban

Júniusban a bázishatás miatt nagyot nőtt az euróövezet és az EU külkereskedelmi áruforgalma az előző évihez képest, a kereskedelmi mérleg többlete azonban kisebb lett az egy évvel korábbinál
2021. 08. 16. 07:00
Megosztás:

Jégkrémeket von ki a forgalomból a Spar

A Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. hatféle Milka márkájú jégkrémet von ki a forgalomból, mert azok egyik összetevője etilén-oxiddal szennyezett - közölte a Spar a honlapján.
2021. 08. 14. 12:00
Megosztás:

Az elmúlt 10 évben nem adtak el ennyi gépjármű-abroncsot Magyarországon

A magyarországi személygépjármű-gumiabroncspiac 2021 első fél évében 14,5 százalékkal növekedett gyártói oldalon 2020 azonos időszakához képest, ami jelentős fellendülésnek számít, különösen az előző évi 7 százalékos csökkenéshez képest - közölte a Continental Hungaria Kft. csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 13. 05:30
Megosztás:

Segíti a magyar vállalkozásokat az eMAG

Elindult csütörtökön az Értékesíts hazait az eMAG-on!, az online kereskedő a programjával a magyarországi kisvállalkozások és egyéni vállalkozók tevékenységét támogatja a Gazdasági Versenyhivatallal májusban kötött megállapodás részeként - közölte az eMAG csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 12. 18:00
Megosztás:

Berobbant az e-kereskedelem, de hogyan lesz hűséges ügyfél a karantén-vásárlóból?

A koronavírus-járvány minden bizonnyal örökre megváltoztatta fogyasztási szokásainkat, hiszen mindennél fontosabbá vált a kényelmes és mindenekelőtt biztonságos vásárlás. Az e-kereskedelemben soha nem látott eredményeket hozott a karantén-bumm: 2021 júniusában az online költések volumene 95 százalékkal meghaladta 2019 ugyanezen időszakában mért értéket. Habár egyelőre nem látjuk tisztán, mit tartogat a poszt-COVID időszak az e-kereskedelem számára, a webáruházak akkor járnak a legjobban, ha folyamatos fejlesztésekkel igyekeznek biztosítani a járvány alatt szerzett vásárlói bázisuk hosszú távú hűségét. Fizetési opciók, feliratkozás, mobiloptimalizálás - a Stylers Group szakértői 5 pontban gyűjtötték össze a legfontosabb tennivalókat, melyekkel az e-kereskedők továbbra is hasíthatnak.
2021. 08. 12. 14:00
Megosztás:

Munkaerőhiány fogja vissza az e-kereskedelmet

A munkaerőhiány visszafogja az e-kereskedelmet, sok webshopnak le kell állítania az online hirdetéseket, mert nem tudnák kiszolgálni a megnövekedett keresletet. Gál Kristóf, a Klikkmarketing alapítója elmondta, ahol jó munkakörülményeket és fizetést tudnak biztosítani, ott most is képesek képzett szakembereket felvenni a céghez, de az új toborzás a megtartás lett. Mint fogalmazott, minden eddiginél fontosabbá vált a munkaszervezés, a legtöbben ugyanis nem ismerik fel, hogy milyen nagy munka és költség új embert találni egy adott pozícióba.
2021. 08. 10. 21:00
Megosztás:

680 millió euró volt a júniusi exporttöbblet

Júniusban az export euróban számított értéke 21,9, az importé 23,7 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban. A külkereskedelmi mérlegtöbblet 680 millió euró volt, 2 millió euróval több a tavaly júniusinál - közölte pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 06. 17:00
Megosztás:

Rekordszintre nőtt az amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya

Rekordszintre emelkedett az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének hiánya júniusban, mivel meglódították az importot a vállalatok azon erőfeszítései, hogy feltöltsék készleteiket az erőteljes fogyasztói kereslet kielégítéséhez.
2021. 08. 06. 06:30
Megosztás:

Évtizedes sikerszéria az agrár-külkereskedelemben – de lehet még javítani

A 2010 óta szárnyaló magyar agrár-külkereskedelem impozáns számai rendkívül jól mutatnak ugyan, de néhány vetélytárs, illetve referenciaország teljesítményével összehasonlítva már árnyaltabb a kép – derül ki az OTP Agrár szakértőinek legutóbbi elemzéséből. Mint írják: fel kell építeni a nagyobb hozzáadott értékű hazai termékek márkáit és piacait.
2021. 08. 05. 23:00
Megosztás:

Váratlanul megnőttek a német gyáripar megrendelései

A várakozásokat jóval meghaladó mértékben emelkedtek júniusban a gyáripari megrendelések Németországban, elsősorban a belföldi megrendelések fellendülésének köszönhetően a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 05. 16:00
Megosztás:

Az építőanyag-forgalmazók többségénél talált jogsértést a fogyasztóvédelem

Július elejétől a fogyasztóvédelem is bekapcsolódott az építőipari alapanyagok piacán tapasztalható visszás jelenségek fokozott vizsgálatába. A hatóság a helyszíni ellenőrzések első négy hetében a forgalmazók 61 százalékánál tárt fel jogsértést - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtöki közleményében Schanda Tamás.
2021. 08. 05. 11:00
Megosztás:

Íme a világ 250 legnagyobb kereskedőcége

Melyik volt a legsikeresebb 250 kiskereskedelmi vállalkozás az előző üzleti évben a világon és miért? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Deloitte tanácsadócég Global Powers of Retailing összeállítása, amely földrajzi térségekre és szektorokra lebontva vizsgálta a társaságok teljesítményét. A 250 legnagyobb kiskereskedelmi cég között sokféle méretű és nemzetiségű társaságot találunk, ám az mindegyikükben közös, hogy sikeresen alkalmazkodtak a koronavírus járvány teremtette új körülményekhez és a megváltozott fogyasztói magatartáshoz.
2021. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Nőtt a hazai kiskereskedelmi forgalom

Júniusban a nyers adat szerint 6,2 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest - közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Emelkedtek a termelői árak az euróövezetben

Júniusban a várakozásoknak megfelelően emelkedtek a termelői árak májushoz mérve az euróövezetben - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat keddi jelentéséből. A legnagyobb mértékben az energiaárak emelkedtek.
2021. 08. 03. 21:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a termelői árak emelkedése

Júniusban az ipar belföldi termelői árai átlagosan 15,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, ami 1,0 százalékponttal magasabb az előző havinál. Az exportárak 9,7 százalékkal emelkedtek a májusi 9,6 százalékot követően. Együttesen az ipari termelői árak átlagosan 11,6 százalékkal magasabbak voltak, mint tavaly júniusban - közölte hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 02. 13:00
Megosztás: