9 milliárd dollár gyűlt össze a londoni vakcinacsúcson
 
			
		    A koronavírus-járvány miatt videókapcsolattal  tartott értekezleten döntés született arról is, hogy a részt vevő  szervezetek és országok elősegítik az új koronavírus okozta Covid-19  betegség elleni majdani vakcina globális alkalmazását.
    
A brit  kormány által szervezett, csütörtökön késő este véget ért, egynapos  globális vakcinacsúcson - Global Vaccine Summit - 32 adományozó ország,  valamint 12 magánalapítvány, vállalat és szervezet 2025-ig szóló, 8,8  milliárd dolláros támogatási programról állapodott meg.
    
A  finanszírozás kedvezményezettje az Oltóanyag- és Immunizációs  Világszövetség (GAVI), amelynek támogatói között van az adományozó  országok mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ  Gyermekalapja (UNICEF), valamint a Bill és Melinda Gates Alapítvány.
A  londoni csúcson összeállított finanszírozási csomag értéke jóval  meghaladja az eredeti célkitűzést, a rendezvény szervezői ugyanis  előzetesen 7,4 milliárd dollár összegyűjtését vették tervbe. Az  elsődleges cél az, hogy 300 millió gyermek juthasson védőoltáshoz a  világ szegény országaiban olyan betegségek ellen, mint a kanyaró, a  torokgyík vagy a gyermekbénulás.
    
A szervezők szerint a közös  fellépés annál is inkább sürgető, mert a koronavírus-világjárvány  életfontosságú immunizációs programokban okozott fennakadásokat. A GAVI,  a WHO és az UNICEF becslései szerint emiatt 80 millió, egyévesnél  fiatalabb kisgyermeket fenyegetnek járványos betegségek.
    
Bill  Gates, a Microsoft szoftvertechnológiai óriáscég társalapítója, a Bill  és Melinda Gates Alapítvány társelnöke a csütörtöki londoni csúcson úgy  fogalmazott: a koronavírus-világjárvány legyőzéséhez nemcsak tudományos,  de nagyvonalúsági áttörésre is szükség van, és ez a londoni  rendezvényen megtörtént.
    
Gates szerint a csúcsértekezleten elért  finanszírozási megállapodás biztosítja, hogy amint elkészülnek a  koronavírus okozta Covid-19 betegség elleni oltóanyagok, globális  együttműködéssel e vakcinák világszerte hozzáférhetővé váljanak.
    
A  rendezvényen megállapodás született egy olyan finanszírozási  mechanizmus létrehozásáról is, amely lehetővé teszi az alacsony és a  közepes jövedelmű országok hozzáférését a koronavírus-vakcinákhoz. Ehhez a pénzügyi csomaghoz első lépésként 12 adományozó szervezet és ország 567 millió dollárt folyósít.
    
A kezdeményezéshez a vakcinagyártók közül elsőként az AstraZeneca gyógyszeripari óriásvállalat csatlakozott. A  cég garanciát vállat arra, hogy az Oxfordi Egyetemmel közösen  fejlesztett koronavírus-vakcinából 300 millió adagot tesz hozzáférhetővé  a program keretében.
    
Az emberi tesztelés alatt álló vakcinát az  Oxfordi Egyetem tudósai fejlesztették ki, és az egyetem már  megállapodott az AstraZenecával a globális forgalmazásról és gyártásról  arra az esetre, ha az oltóanyag beválik.
 
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
				     
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                        