A 2009-es válságnál mélyebb lesz a globális recesszió

A londoni elemzői közösség legfrissebb előrejelzései szerint most már bizonyosra vehető, hogy az új koronavírus okozta járvány a 2008-2009-es globális pénzügyi válságnál mélyebb recesszióba sodorja az idén a világgazdaságot.

A 2009-es válságnál mélyebb lesz a globális recesszió

A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport kutatási részlege (BofA Global Research) csütörtökön Londonban bemutatott új, régiókra lebontott előrejelzési csokrában közölte: az általa eddig várt 0,3 százalékos növekedésről meredek negatív korrekcióval 2,7 százalékos visszaesésre módosította a világgazdaság idei egész évi teljesítményére szóló prognózisát.
   
A ház londoni elemzői szerint ez számottevően rosszabb eredmény lenne a több mint egy évtizeddel ezelőtti globális válságot kísérő recessziónál, és ennek fő oka az, hogy sok országban a döntéshozók és a lakosság sem vonta le azt a tanulságot a Kínában történtekből, hogy a járvány leghatékonyabb ellenszere a szigorú kijárási korlátozások gyors elrendelése.
   
Az ázsiai országok megmutatták a világnak, hogy miként kell hatékonyan reagálni a Covid-19-járványra. Dél-Korea példája arra vall, hogy hatékony egészségügyi rendszerrel, bőséges számú szűréssel, agresszív karantén-intézkedésekkel és átláthatósággal lassítani lehet a vírus terjedését úgy, hogy közben a gazdaságot nyitva lehet tartani.
   
Az agresszív kínai kijárási korlátozások azt bizonyították, hogy még olyan országok is sikeresen lefelé hajlíthatják az esetszámok görbéjét, amelyekben egyébként kevéssé hatékony az egészségügy - hangsúlyozzák a Bank of America elemzői.
   
Csütörtöki előrejelzési csokrában ugyanakkor a cég a kínai hazai össztermék (GDP) idei egész éves növekedésére szóló becslését is rontotta: az általa eddig várt 1,5 százalék helyett most már alig 1,2 százalékos növekedést vár a kínai gazdaságban 2020-ban.

Hogyan nyerhetsz a zuhanó árfolyamokkal? Mutatjuk ITT.
   
A BofA Global Research várakozása szerint a kínai GDP-érték az idei első negyedévben 6,5 százalékkal zuhant, a második negyedévben 6 százalékkal esik éves összevetésben.
    

A cég az euróövezetben súlyos, 7,6 százalékos GDP-zuhanást vár 2020-ra az általa eddig valószínűsített 1,7 százalékos visszaesés helyett, jövőre viszont az idei mély recesszió bázisán 8,3 százalékos növekedéssel számol.
   
A Bank of America londoni elemzőinek modellje szerint az euróövezet hazai összterméke az év egészére kivetített számítási módszerrel mérve 15 százalékhoz közeli mértékben zuhanhatott az első negyedévben, és ugyanezzel a módszerrel számolva várhatóan 50 százalékkal esik a második negyedévben.
    

A negyedéves ütemet éves szintre kivetítő számítási módszer azt mutatja, hogy mennyivel esne a GDP-érték éves összevetésben, ha a negyedévi zuhanás mértéke az egész évre jellemző lenne.
    

A BofA Global Research londoni elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy az általuk 2021-re várt jelentős növekedés megtévesztő lehet, hiszen ez a prognózis nagyon alacsony bázisra alapul.
    

A cég 2021 negyedik negyedévére is még 2 százalékkal alacsonyabb euróövezeti GDP-értéket vár a Covid-19 okozta sokk előtti előrejelzésénél, és hangsúlyozza, hogy az addig eltelő időszak halmozott GDP-vesztesége megközelítheti a 6 százalékot a korábbi prognózishoz mérve.
   
A BofA Global Research elemzői szerint a járvány sokkját a közép-európai EU-gazdaságok sem kerülhetik el.
   
A ház csütörtöki előrejelzésében Magyarországon 4 százalékos, Lengyelországban 4,5 százalékos, Csehországban 6,7 százalékos, Romániában 7 százalékos GDP-visszaesést valószínűsít 2020 egészére. Jövőre ugyanakkor 4,6, 5, 7,1, illetve 6 százalékos növekedési ütemek szerepelnek ugyanezekre a gazdaságokra a cég prognózisában.
    

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző műhelye friss előrejelzésében közölte: várakozása szerint a világ húsz legnagyobb gazdasági erőcentruma alkotta csoport (G20) tagjai kevés kivétellel recesszióban töltik az idei év egészét az új koronavírus okozta járvány átszűrődő aktivitási hatásai miatt.
    

A ház modellszámításai szerint a világgazdaság egészére vetített hazai össztermék 2,2 százalékkal csökken 2020-ban a ház által a járvány előtt jósolt 2,3 százalékos növekedés helyett.
    

Az EIU londoni elemzői szerint a G20-csoporton belül a legnagyobb ütés várhatóan az euróövezetet éri: a cég a valutaunióban átlagosan 5,9 százalékos GDP-zuhanást vár 2020 egészére.
    

A tanulmány Olaszországban 7, Németországban 6,8, Franciaországban 5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsít az idén.
   

Németország hatalmas feldolgozószektora erőteljesen exportorientált, így a német gazdaságot egyszerre sújtja a beszállítói hálózatokban kialakult felfordulás és a gyenge globális kereslet. Ennek következtében a német gazdaság fellendülése a többi euróövezeti országban várható ütemnél sokkal lassabb lesz az idei év második felében - jósolják az EIU elemzői.
   
A ház várakozása szerint az amerikai hazai össztermék 2,8 százalékkal csökken az idén. Az EIU előrejelzése szerint az amerikai gazdaságon várhatóan az sem segít, hogy a nyersolaj-kitermelés csökkentéséről szóló orosz-szaúdi megállapodás összeomlása nyomán zuhanásnak indultak az olajárak, mivel ez is hozzájárul az amerikai ipari beruházások meredek zuhanásához, mindenekelőtt az energiaiparban.
   
A cég prognózisa a kínai gazdaságban mindössze 1 százalékos növekedést valószínűsít 2020 egészére a járvány előtt várt 5,9 százalékos GDP-bővülés helyett.
   
Az EIU elemzői hangsúlyozzák: az új előrejelzés is azt feltételezi, hogy a koronavírus okozta járvány nem lángol fel ismét Kínában.
   
Kiemelik ugyanakkor azt is, hogy a kínai gazdaság rendszerint az adott naptári év második felében állítja elő az egész éves hazai össztermék zömét, és ez is hozzájárul majd a növekedés élénküléséhez.


Az FTSE100 kivételével emelkedtek a vezető európai tőzsdék; pluszban zárt a BUX

A hétfői mínuszok után kedden többségében emelkedni tudtak a vezető európai indexek; az emelkedést a gyorsjelentési szezon számai és mérséklődő olajárak fűtötték. A páneurópai Stoxx600 0,7%-kal emelkedett, melynek többségében pluszba kapaszkodó szektorindexei közül a technológia bizonyult messze az éllovasnak, ami a szektor Wall Streeten látható jó teljesítményébe kapaszkodott bele.
2026. 05. 06. 09:30
Megosztás:

Meta: ennél több kell, ha ilyen ütemben költik a pénzt

Miközben az első negyedéves számok összességében „csak” hozták a piaci várakozásokat, a Meta megemelte egész éves beruházási tervét az emelkedő AI költések miatt. Mivel Mark Zuckerberg a jelentés utáni tájékoztatón nem tudott megnyugtató választ adni arra, hogy miből, hogyan, mikorra, mekkora megtérüléssel számolnak AI vonalon, ez rossz emlékeket ébreszthetett a Meta befektetőkben, akik vélhetően nem akarnak majd a metaverzumhoz hasonló fiaskóba beleszaladni. Rövid távon ez a fajta kétely a részvényt nyomás alatt tarthatja, megítélésünk szerint azonban a vállalat teljesítménye kellően erős ahhoz (amiben az AI korai hozadéka is megjelenhet már), hogy ez a beruházásokat idővel validálja.
2026. 05. 06. 09:00
Megosztás:

Kijött a rangsor: a keszthelyi Festetics-kastély a magyarok abszolút kedvence

A keszthelyi Festetics-kastély, a fertődi Esterházy-kastély és a nádasdladányi Nádasdy-kastély vezeti a legszebb hazai kastélyok rangsorát – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A tízes lista negyedik helyén a Gödöllői Királyi Kastély szerepel, ezt követi a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a tiszadobi Andrássy-kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, az Edelényi kastélysziget és a nagycenki Széchenyi-kastély. A felmérés szerint a kastélylátogatások fő vonzerejét az építészeti látvány, a parkok és a történelmi háttér adja.
2026. 05. 06. 08:30
Megosztás:

Számos magyar vállalkozás vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán

Csaknem tucatnyi, amerikai terjeszkedésre készülő magyar vállalkozás képviselője vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán és konferenciáján, a kedden zárult SelectUSA rendezvényen Washingtonban.
2026. 05. 06. 08:00
Megosztás:

Bankszövetség-elnök: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának magas ára van

Több szakmai párbeszédet sürgetett a Magyar Bankszövetség elnöke a Portfolio Hitelezés 2026 konferencián tartott előadásában kedden Budapesten, ahol kijelentette: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának nagy ára van.
2026. 05. 06. 07:30
Megosztás:

Nőtt a Baromfi-Coop bevétele és nyeresége 2025-ben

A Baromfi-Coop Kft. nettó árbevétele 67,07 milliárd forintról 78,15 milliárd forintra, adózott eredménye 181,1 millió forintról 7,36 milliárd forintra nőtt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves jelentésben.
2026. 05. 06. 06:30
Megosztás:

Rekordot döntöttek a spanyol strandok – idén már 677 partszakasz kapott kék zászlót

Spanyolországban az idén 677 szabadvízi strand nyerte el a kiválóságot jelző kék zászlós minősítést, 35-tel több, mint tavaly - ismertette a Környezetvédelmi Nevelési és Fogyasztóvédelmi Egyesület (Adeac) a felmérésének eredménye alapján kedden.
2026. 05. 06. 06:00
Megosztás:

Tovább erősödik az újautó-piac, 10% közeli növekedés látható áprilisban

2026-ban tovább nőtt az új autók iránti kereslet Magyarországon: a Carinfo adatai szerint áprilisban 9,7%-kal emelkedett a forgalomba helyezett járművek száma, és az év első négy hónapjában is hasonló ütemű bővülés látható. A növekedés elsősorban a személyautókhoz köthető, miközben a vásárlói preferenciák is egyre markánsabban kirajzolódnak. A Használtautó.hu adatai alapján a 6000 kilométer alatti, gyakorlatilag új modellek piacán továbbra is a SUV-k dominálnak, a Suzuki modellek vezetik a mezőnyt, de már a kínai gyártók is látványosan megjelentek a legnépszerűbb típusok között.
2026. 05. 06. 05:30
Megosztás:

A családok egyre inkább Törökországba vagy Egyiptomba mennek nyaralni

A nyaralás tervezésekor a családok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a kényelemre, a biztonságra és az ár-érték arányra, amit jól tükröznek a 2026-os foglalási adatok is. Az INVIA adatai szerint a törökországi és egyiptomi foglalásokon belül a családi utazások aránya egyaránt 3 százalékponttal nőtt az előző évhez képest, megerősítve, hogy ezek az úti célok továbbra is erős pozíciót töltenek be a gyermekes utazók körében. A legnépszerűbb családi nyaralóhelyek rangsora évről évre változatlan: 2026-ban a családok leggyakrabban Törökországot választják, őt követi Görögország, Egyiptom és Spanyolország.
2026. 05. 06. 05:00
Megosztás:

Nem állt meg a lejtmenet az építőiparban

Az építőipar 2026 elején továbbra sem mutat élénkülést: a termelés volumene csökkent, miközben a vállalkozói bázis is tovább szűkült. A rövid távú adatok alapján a piac nem lépett új pályára, a kereslet gyenge maradt, és az új belépők száma sem ellensúlyozza a megszűnéseket.
2026. 05. 06. 04:30
Megosztás:

A Pensum Group Nyrt. álláspontja a vendégmunkás engedélyek esetleges/várható felfüggesztésével kapcsolatban:

Figyelemmel a közelmúltban érkezett részvényesi megkeresésekre a Társaság az alábbiak szerint tájékoztatja befektetőit és az érdeklődőket.
2026. 05. 06. 04:00
Megosztás:

Hamarosan megszülethet a megállapodás a Mollal a NIS megvásárlásáról

Jól haladnak a tárgyalások a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz többségi tulajdonosa és a Mol magyar olajipari vállalat között, és a megbeszélések május 16. körül lezárulhatnak - jelentette ki Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter kedden.
2026. 05. 06. 03:30
Megosztás:

Kik azok a Z-generációs műgyűjtők?

A műtárgypiac látványos átalakuláson megy keresztül: a BÁV ART Aukciósház és Galéria legfrissebb adatai szerint egyre meghatározóbbá válik a 25-40 év közötti korosztály jelenléte. A fiatal gyűjtők nemcsak esztétikai élményt, hanem diverzifikált befektetést és fenntartható luxust keresnek, s ezzel alapjaiban írják át az aukciós világ évszázados hagyományait.
2026. 05. 06. 03:00
Megosztás:

Túl sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz most belőle!

A magyar családok pénzügyi vagyona az elmúlt öt évben közel a kétszeresére nőtt, ennek ellenére ez a pénz alig áramlik vissza a gazdaságba. A Blochamps elemzése arra mutat rá, hogy nem csupán a tőkehiány jelent gondot, hanem az is, hogy a megtakarítások nagy része nem válik valódi befektetéssé – még azokban az esetekben sem, amikor erre lenne lehetőség. A megtakarításokból származó hozamok előnyei ráadásul főként egy viszonylag szűk társadalmi rétegnél összpontosulnak.
2026. 05. 06. 02:00
Megosztás:

Nyomás a LIDL-be, aranyrudat osztogatnak!

Negyedkilós aranyrúddal, rekordösszegű megtakarításokkal és új digitális élményekkel ünnepli ötödik születésnapját a Lidl Plus Magyarországon. Az applikáció 2021-ben indult el hazánkban, akkor az ország első teljesen digitális hűségprogramjaként.
2026. 05. 06. 01:00
Megosztás:

Megerősített járatokkal készül a MÁV-csoport a hétvégi rendezvényekre

Megerősített járatokkal készül a MÁV-csoport a hétvégi rendezvényekre - közölte a cégcsoport kedden az MTI-vel.
2026. 05. 06. 00:30
Megosztás:

Az Alteo árbevétele nőtt, EBITDA-eredménye csökkent az idei első negyedévben

Az energetikai szolgáltató- és kereskedő Alteo 36 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 24 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában, míg kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 2,78 milliárd forint volt, 23 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának szintjétől - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2026. 05. 06. 00:05
Megosztás:

A Schaeffler jól indította a 2026-os évet

Növekvő első negyedéves EBIT-eredményről számolt be a Schaeffler globális autóipari és ipari beszállító - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 05. 05. 23:30
Megosztás:

OpenAI-pénzügyi vezető kerül az XRP Evernorth igazgatóságába

Az XRP Evernorth újabb erős jelzést küldött az intézményi kriptopiac felé: a Ripple által támogatott treasury vállalat Robert Kaident, az OpenAI Foundation pénzügyi vezetőjét is kinevezte igazgatóságába. A cég Nasdaq-bevezetésre készül XRPN ticker alatt, miközben célja, hogy tőzsdei formában kínáljon intézményi kitettséget az XRP iránt érdeklődő befektetőknek.
2026. 05. 05. 23:00
Megosztás:

Hároméves csúcson a magyarok munkaerőpiaci mobilitásba vetett bizalma

Az előző évekhez képest minden vizsgált részterületen derűlátóbban tekintenek a hazai munkavállalók a munkaerőpiaci mobilitási lehetőségeikre, különösen a munkahelyváltással kapcsolatos percepciók terén lett jóval optimistább hangulat, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatási eredményeiből. Ennek oka, hogy jelentősen emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén könnyen, illetve nagyon könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új pozíciót.
2026. 05. 05. 22:30
Megosztás: