Egyre több nő választja a mérnöki pályát Magyarországon
A vegyész és az építész pályát választja a legtöbb női mérnökhallgató a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A BME szerint a műszaki végzettségű nők keresettek a munkaerőpiacon, a vállalatok szívesen alkalmazzák őket kreativitásuk, precizitásuk, kitartásuk miatt. A BME általános tapasztalata az, hogy a lányok azért maradnak távol a műszaki pályától, mert tévesen azt hiszik, hogy a mérnökök egyedül dolgoznak, nem érintkeznek emberekkel, illetve monoton, kevés kreativitást igénylő a mindennapi munkájuk. A nőkre nagy hatással van továbbá a környezetük véleménye is, ami sokszor eltántorítja őket a tradicionálisan „férfiasnak” tartott szakmáktól.
1920-ban az egyetemen első nőként szerzett építészmérnöki diplomát a később világhírűvé vált Pécsi Eszter, akinek nevéhez kötődnek a margitszigeti uszoda mellett az első vasbetonvázas felhőkarcoló, a Hotel America, valamint a Columbia Egyetem két toronyházának statikai tervei is. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem fontosnak tartja, hogy a nők az informatikai és műszaki területen is minél többen képviseltessék magukat. A BME 2016-ban csatlakozott a Lányok Napja akciósorozathoz, ahol a pályaválasztás előtt álló lányok érdeklődését igyekeznek felkelteni a mérnöki szakmák iránt. Idén a Műegyetem a Nemzetközi Nőnap alkalmából március 8-án 17 órától szakmai napot szervez, ahol lehetőséget biztosít tehetséges női bio-, gépész-, vegyész- és egészségügyi mérnökhallgatóinak, hogy bemutassák sikereiket és legújabb kutatási eredményeiket.
Mennyi pénzt kellene keresnem, ha rendesen megfizetnének?
Az európai országok felsőoktatási trendjeit évente vizsgáló Eurostudent VI. gyorsjelentésének adatai szerint a 2015 és 2018 között a magyar felsőoktatásban különféle műszaki képzésekre felvételt nyert hallgatók között a nők átlagos részaránya 15-25 százalék között van, ami elmarad az európai nagy átlagtól (29 százalék).