Equilor: végéhez közelít a részvénypiaci rali, a választások hatása pedig elhanyagolható a tőkepiaci folyamatokra

A 2009 óta tartó részvénypiaci rali utolsó szakaszához értünk az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb, 2018-as kilátásokat összefoglaló jelentése szerint. A közel tízéves emelkedő trend már az idei évben megfordulhat, miután esélyes, hogy befejeződik az európai jegybank monetáris lazítása. A forint idén is stabil maradhat, az euró a 303-318 közötti sávban mozog majd, az év második felében azonban lehetséges, hogy 320 forintig emelkedik. A magyar gazdaság továbbra is jó formában van: maradnak a növekedést támogató tényezők, a költségvetési fegyelem szigorú maradhat, míg a magyar parlamenti választások hatása elhanyagolható a tőkepiaci folyamatokra.

Equilor: végéhez közelít a részvénypiaci rali, a választások hatása pedig elhanyagolható a tőkepiaci folyamatokra

Optimistán indult az év a pénz- és tőkepiacokon, erősödtek a feltörekvő piaci devizák és részvények. Az Equilor Befektetési Zrt. 2018-as kilátásokat elemző kiadványa szerint idén a befektetőknek érdemes lesz majd figyelni a várhatóan tetőző olajárat, az olasz parlamenti-, valamint orosz elnökválasztást, valamint a Brexit-tárgyalások kimenetelét. A Trumpot érő támadások jelenleg még nem jelentenek kockázatot, azonban a novemberi félidei amerikai választások után változhat a helyzet. Az Equilor szerint változhat a részvénypiacok közel 10 éve tartó raliját leginkább támogató tényező, a világ jegybankjainak monetáris lazítási politikája: a Fed már befejezte, az európai

jegybank (EKB) pedig az idei évben befejezheti a likviditás bővítését.


Bár értékelési szempontból túlhevítettek a részvénypiacok, az emelkedés ezen szakaszát az amerikai adóreform okán a vállalatok sajátrészvény visszavásárlásai, valamint az USA és az EU kedvező gazdasági folyamatai még tovább támogatják. Mindkét kontinensen erős a GDP-növekedés, jó a fogyasztói bizalom, és nő a befektetési hajlandóság. Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője szerint a részvények körében egyre kevésbé várható a mindenre kiterjedő emelkedés. Valószínűbb, hogy csak egyes szektorok teljesítenek kiemelkedően, így például érdemes az új technológiákhoz kapcsolódó területeken működő vállalatokba fektetni: a mesterséges intelligencia térnyerése, a technológiát kiszolgáló háttériparág, az ebből profitáló cégek és önvezető autógyártók, beszállítók lehetnek a favoritok. Az euró-dollár árfolyama tavaly jelentősen emelkedett, mivel megélénkült az eurózóna gazdasága, és belátható időn belül vége lehet az EKB eszközvásárlási programjának. Az euró erősödése folytatódhat, de a tavalyinál visszafogottabb lehet a mozgás mértéke, miközben az olajár emelkedését támogatja a dollár gyengülése, így a WTI típusú olaj ára 70, a Brent ára pedig 75-78 dollárig emelkedhet.


A magyar gazdaság továbbra is jó formában van
, a GDP bővülését támogató tényezők, így a belső kereslet, a háztartások fogyasztása, az EU támogatások keltette beruházási boom változatlanul kedvező környezetet biztosítanak. A fogyasztás tavalyi bővülése mögött a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének növekedése áll, karöltve a rekordmagas értéken álló fogyasztói bizalommal. Mindezek alapján az Equilor 2018-ra 3,5, míg 2019-re 3,3 százalékos GDP növekedést vár, amely a folyamatok alakulásának megfelelően még felfelé is módosulhat az év folyamán.


A gazdaság hosszabb távú kilátásai pedig nagy mértékben függenek majd a 2021-től kezdődő új uniós költségvetési ciklus feltételeitől. Az esedékes magyar parlamenti választások hatása várhatóan elhanyagolható lesz a pénz- és tőkepiaci folyamatokra. A költségvetési fegyelem 2018-ban is szigorú maradhat, a választási hatások legfeljebb néhány tizedpontot ronthatnak a költségvetési hiányban. A választási lépések már ismertek az extra nyugdíj, a minimálbér-növelés és az adócsökkentések formájában, további jelentős intézkedésekre nem lehet számítani. A 2017-es államháztartási hiány 2 százalék körül alakulhat, míg idén a kormány várhatóan kihasználja a 2,4 százalékos plafont. Az államadósság-csökkentési és -átstrukturálási terveket az Equilor megvalósíthatónak látja, ezek alapján az államadósságon belüli jelenleg 22 százalékos devizaarány jövőre 20 százalék alá eshet, a GDP arányos államadósság pedig 75 százalék körül (Eximbank nélküli számítás) alakulhat.


Az inflációs várakozások világszerte mérsékeltek, itthon az MNB legfrissebb előrejelzése szerint a pénzromlás üteme 2019 közepére éri el fenntarthatóan az árstabilitásnak megfelelő 3 százalékos értéket. Az idei év elején újabb egyszeri hatások (áfacsökkentések) fékezik az árnövekedést, ahogyan a járulékcsökkentés is dezinflációs hatással bír. Ezzel szemben a bérnövekedés és az olajárak mozgása még mindig inflációs nyomást jelent. Mindezek alapján 2018-ban 2,8, jövőre pedig 3,1 százalék lehet az infláció mértéke.


A Magyar Nemzeti Bank 2016 óta nem változtatott az irányadó kamatszinteken, azonban tavaly novemberben két új eszközt jelentett be, melyek a monetáris keretrendszerhez lazító, gazdaságélénkítő mechanizmusként illeszkednek. Ezek hatására jelentősnek mondható hozamcsökkenés indult a 3 és 5 éves állampapír-piaci hozamok esetében, de a 10 éves lejárat piacán is érzékelhető változás. Kiss Mónika vezető elemző szerint, ha megkezdődik a monetáris szigorítás az EKB-nál, itthon újabb finomhangolásra lehet szükség, hogy 2019-ig zéró közeli szinten maradhasson az alapkamat. A 2018-ban esedékes hitelminősítői döntések esetében nem várható, hogy érdemben befolyásolják a magyar kötvénypiacot vagy a forint kereskedését, annak ellenére, hogy az országgyűlési választások után jó esély van arra, hogy akár két hitelminősítőnél is javuljon Magyarország besorolása. A forint árfolyama 2018-ban is stabil lehet, az euró egy széles sávban, 303-318 forint között mozoghat, és csak az év második felében, az EKB intézkedési miatt mozdulhat el a sáv felső széle felé, akár érintve a 320 forintos szintet is.

 

A magyar részvénypiac emelkedése megtorpant, térségünkben inkább a lengyel részvények esetében volt jelentős az emelkedés az elmúlt hetekben. Ennek oka, hogy a lengyel jegybank belátható időn belül emelheti a magyarnál jelenleg is magasabb alapkamatot, a lengyel devizahitelek rendezése a végéhez közeledik, a pénzügyi szektorban konszolidációs hullámra lehet számítani, és sok állami vállalat ismét osztalékot fizethet a tavalyi szünet után. Ezzel együtt is attraktívnak számítanak a magyar részvények, de a rali már nem olyan erős, több magyar blue chipnél csak a megoldásra váró helyzetek lezárása után lehet arra számítani, hogy ismét jelentősen emelkedjenek az árfolyamok.

Az Equilor Befektetési Zrt. makrogazdasági előrejelzései

 

*Az államadósság-előrejelzések 2017-től az Eximbankot már a kormányzati szektoron belülre sorolják, ez a magasabb értékek oka.

Emelte célszámait a Duna House a2021 Q2-es negyedéves jelentés után

A Duna House Group (a „Csoport”) 2021. második negyedévében szintet lépett: negyedéves árbevétele 3,4 milliárd Ft-ra (+78% év/év), tisztított core EBITDA-ja pedig a 629 mFt-ra ugrott (+72% év/év). A Csoport számviteli konszolidált EBITDA-ja 512 millió Ft volt, 49%-kal meghaladva 2020 azonos időszakát.
2021. 08. 28. 18:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Még mindig megéri MÁP Pluszba fektetni a Babaváró hitel összegét?

Biztosan sok fiatal párnak eszébe jutott, hogy a Babaváró hitel befektetési célokra is használható. A kamatok emelkedése azonban rontja a helyzetet, hiszen minél drágább a hitel, annál alacsonyabb a befektetők nyeresége. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, lehet-e még nyerni a babaváró és az állampapír kombinálásával.
2021. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Mire számítsunk ma a magyar tőzsdén?

Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) pénteken az Equilor Befektetési Zrt. junior elemzője szerint.
2021. 08. 27. 08:58
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kora reggel

A forint az euróhoz és a dollárhoz képest erősödött, a frankkal szemben viszont gyengült péntek kora reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.
2021. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Esik az arany árfolyama a Fed elnökének beszéde előtt

Az arany 1.784 dollárig süllyedt ma reggel.
2021. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző estihez képest a nemzetközi devizapiacon.
2021. 08. 26. 08:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Kicsit erőre kapott a forint

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2021. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Ma is alulteljesített a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 540,05 pontos, 1,05 százalékos csökkenéssel, 51 093,80 ponton zárt szerdán.
2021. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Csökkenhet a BUX

Ismét gyengülhetnek az árfolyamok szerdán, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az 51 500-52 300 pontos tartományban mozog - jelezte az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek eljuttatott szerdai kommentárjában.
2021. 08. 25. 09:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Alig mozdult a forint

Alig változott, vegyesen mozgott a forint árfolyama a vezető devizákkal szemben szerda reggel a bankközi piacon kedd kora estéhez viszonyítva.
2021. 08. 25. 07:00
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás: