Ingyenes nyelvvizsga 2020 - Milyen nyelvvizsgát és hogyan támogatnak 2020-ban?

Az első sikeres nyelvvizsga és az első emelt szintű idegen nyelvből tett érettségi vizsga díjához nyúj támogatást 2020-ban is a Magyar Állam a Magyar Államkincstáron keresztül. Hogyan működik mindez? Milyen típusú nyelvvizsgákat támogatnak és mennyi a támogatás mértéke? Milyen nyelvből tehetünk nyelvvizsgát úgy, hogy azt támogassa az Államkincstár? Hogyan lehet erre a kedvezményre regisztrálni? Milyen nyomtatványok szükségesek a nyelvvizsga díjának visszatérítéséhez? Ki és hová nyújthatja be kérelmét az ingyenes nyelvvizsgaáért? Középfokú vagy felsőfokú nyelvvizsgához vehető igénybe az állami támogatás?

Ingyenes nyelvvizsga 2020 - Milyen nyelvvizsgát és hogyan támogatnak 2020-ban?

2018. január 1-jétől lehetőség van a sikeres nyelvvizsga nyelvvizsgadíjához, térítésköteles emelt szintű idegen nyelvből tett érettségi vizsga díjához, valamint honosított nyelvvizsga honosítási díjához támogatás igénylésére - olvashatjuk az Államkincstár hivatalos oldalán.

A támogatásra jogosultság megítélése szempontjából első sikeres komplex nyelvvizsgának minősül a támogatott nyelvekből 2018. január 1-jét követően elsőként sikeresen megszerzett:

- államilag elismert általános nyelvi vagy szaknyelvi komplex B2 típusú (középfokú) vagy komplex C1 típusú (felsőfokú) nyelvvizsga (a továbbiakban együtt: komplex nyelvvizsga),

- a külön kormányrendeletben meghatározott feltételek szerint a fenti komplex nyelvvizsgával egyenértékűvé egyesíthető középfokú vagy felsőfokú írásbeli és szóbeli részvizsgák,

- a komplex nyelvvizsgával egyenértékű emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga, továbbá

- a komplex nyelvvizsgának megfelelő, külön kormányrendeletben foglaltak szerint honosított nyelvvizsga.

Melyek a támogatott nyelvek?

Angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, bolgár, görög, horvát, lengyel, örmény, roma/cigány (romani/lovári, illetve beás), román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán, latin, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn, ha a vizsga nyelve az érintett személy állampolgársága szerinti ország hivatalos nyelvétől eltérő, továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) 39. § (1) bekezdés a)–h) pontjában meghatározott nem magyar állampolgárságú személy esetén a magyar nyelv.

Jogosultsági feltételek

Az első sikeres komplex nyelvvizsga díjának megfizetéséhez nyújtott támogatást az a 35 év alatti személy veheti igénybe, aki:

- a sikeres komplex nyelvvizsgáról, egyesíteni kívánt részvizsgák esetén a második sikeres részvizsgáról kiállított nyelvvizsga-bizonyítványon megadott vizsganapon,

- a komplex nyelvvizsgával egyenértékűséget igazoló érettségi bizonyítvány, tanúsítvány kiállításának napján, illetőleg

- a komplex nyelvvizsgának megfelelő, honosított nyelvvizsga esetén a honosítási határozat kiállításának napján

a 35. életévét még nem töltötte be.

Az emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga alapján a támogatás azoknak a személyeknek jár, akik a vizsgát térítési díj ellenében tették le.

A támogatás mértéke

A támogatás mértéke a vizsgázó által ténylegesen megfizetett díj, de legfeljebb a díj megfizetése időpontjában érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 25%-ának megfelelő összeg.

Egyesíthető részvizsgák esetén a támogatás maximum összegeként a második sikeres részvizsga díjának megfizetésekor érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 25%-át kell figyelembe venni. Ha az első részvizsga vizsganapja 2018. január 1. előtti, vagy a két sikeres részvizsga-bizonyítvány kiállítása között több mint 1 év telt el, akkor a támogatás csak a második részvizsga díja után jár. A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összege 2019. évben 149.000 Ft, 2020. évben 161.000 Ft, mely alapján 2019. évben befizetett nyelvvizsga esetén legfeljebb 37.250 Ft, 2020. évben befizetett nyelvvizsga esetén legfeljebb 40.250 Ft összegű támogatás biztosítható.

Az igény előterjesztése

A támogatás iránti kérelem 1 éven belül terjeszthető elő, melyet:

- az első sikeres komplex nyelvvizsga-bizonyítvány kiállításának napjától,

- egyesíthető részvizsgák esetén a második sikeres részvizsga letételét igazoló nyelvvizsga-bizonyítvány kiállításának napjától, vagy

- érettségi bizonyítvány, tanúsítvány kiállításának napjától, illetve a honosítási határozat közlésétől kell számítani. A megjelölt határidő jogvesztő.

Hová kell a kérelmet címezni?

A kérelmet a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell előterjeszteni az e célra rendszeresített formanyomtatványon vagy elektronikus űrlapon. (Postacím: Budapest, 1820)

A papíralapú formanyomtatvány itt érhető el.

Az e-űrlap elektronikus ügyintézés keretében Központi Azonosítási Ügynök (röviden KAÜ) szolgáltatáson keresztül nyújtható be, tehát a szolgáltatás igénybevételéhez:

-   Ügyfélkapu-regisztrációval, vagy

- Telefonos Azonosítási szolgáltatásra vonatkozó regisztrációval, vagy

- eSzemélyi okmánnyal szükséges rendelkezni.

Az elektronikus űrlap itt érhető el.

Amennyiben a vizsgát tett személy, azaz a kérelmező:

-   a 18. életévét betöltötte, a kérelmet saját maga,

- ha 18. év alatti, vagy az ügy tárgyára tekintettel cselekvőképesnek nem minősül (gondnokság alatt áll), a kérelmet a törvényes képviseletét ellátó személy (szülő, gyám, gondnok) nyújthatja be.

A kérelmet a vizsgázó által, illetve a törvényes képviselője által meghatalmazott személy is előterjesztheti. A meghatalmazott a képviseleti jogosultságát – ha azt a Rendelkezési Nyilvántartás nem tartalmazza – köteles igazolni.

Az igénybejelentéskor kötelezően csatolandó irat(ok)

A kérelmezőnek hitelt érdemlően igazolnia kell a támogatással érintett, első sikeres komplex nyelvvizsga díjának megfizetését. A nyelvvizsga díjának megfizetése a vizsgázó nevét is tartalmazó számlák másolatával igazolható. Ez a komplex nyelvvizsga díjára, egyesíthető részvizsgák esetén a részvizsgák díjára, az emelt szintű idegen nyelvi érettségi térítési díjára, vagy a honosítási eljárás díjára vonatkozó számla.

Az érettségi díjára vonatkozó számla kiállítása az Oktatási Hivataltól, a www.oktatas.hu oldalról letölthető Számlaigénylés befizetett érettségi vizsgadíjra vonatkozóan dokumentum benyújtásával igényelhető.

Egyesíthető részvizsgák esetén,

- ha az első részvizsga vizsganapja 2018. január 1. előtti, vagy

- a két sikeres részvizsga-bizonyítvány kiállítása között több mint 1 év telt el,

csak a második részvizsga számláját szükséges mellékelni a kérelemhez, mivel támogatás ez esetben csak a második részvizsga díja után jár.

A kérelmen az első sikeres részvizsga anyakönyvi számát, illetve a bizonyítvány számát ebben az esetben is fel kell tüntetni.

Mi van akkor ha nincs meg a számla?

Számla hiányában az alábbi okiratokkal bizonyítható hitelt érdemlően a díjak megfizetése:

- nyelvvizsga letétele esetén a nyelvvizsgaközpont által kiállított, a vizsgázó nevét is tartalmazó, a nyelvvizsgadíj befizetéséről szóló igazolással,

- honosított nyelvvizsga esetén az Oktatási Hivatal által kiállított, a honosítási eljárási díj befizetéséről szóló igazolással.

A támogatás folyósítása

A jogosultság megállapítása esetén a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a határozat kiadását követő 13 napon belül intézkedik a támogatás határozattal megállapított összegének az ügyfél kérelmében megjelölt belföldi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára utalásáról. A vonatkozó kormányrendelet alapján a támogatás sem postai úton, sem külföldi bankszámlára nem utalható.

Törvényt sértett a Megasztár két adása

Megközelítőleg 17 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a TV2 Zrt.-re a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. A testület továbbá egy, az ATV-n sugárzott burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét is szankcionálta.
2026. 01. 22. 12:30
Megosztás:

Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben

A szél- és a napenergia együtt 2025-ben termelt első alkalommal több villamos energiát az Európai Unióban, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A fordulatot elsősorban a napenergia gyors bővülése hozta, miközben a szén szerepe történelmi mélypontra esett, az EU ugyanakkor továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a földgázra - derül ki az Ember energetikai agytröszt honlapján csütörtökön publikált elemzésből.
2026. 01. 22. 12:00
Megosztás:

Százezreket érhet idén a lakáshiteleseknek a minimálbér-emelés és az egészségpénztár kombinációja

A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
2026. 01. 22. 11:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a főbb amerikai indexek, miután Trump elállt az Európát sújtó újabb vámok bevezetésétől

Az amerikai részvénypiacok jelentősen erősödtek tegnap, miután az európai zárást követően Donald Trump elállt az Európát célzó újabb vámok bevezetésétől, mivel állítása szerint megszületettek a Grönlanddal kapcsolatos megállapodás keretei. A piacok már Trump korábbi, davosi beszéde után emelkedésnek indultak, mivel az elnök kizárta a katonai erő alkalmazását, a vámfenyegetések visszavonása azonban tovább erősítette a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 01. 22. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai tőzsdék Donald Trump davosi beszéde után

Az európai részvénypiacok vegyesen zárták a tegnapi kereskedést, miután Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszéde felerősítette az EU–USA kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. A Stoxx Europe 600 index a nap végére stagnálás közelében zárt, korábbi veszteségeit ledolgozva, miközben az egyes ágazatok eltérően teljesítettek.
2026. 01. 22. 10:30
Megosztás:

Erősen kezdték a csütörtököt az európai tőzsdék

Indexemelkedéssel kezdtek az európai tőzsdék csütörtökön.
2026. 01. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult, alig változott reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 22. 09:30
Megosztás:

Japán előrehozott választásra készül

Japán mindössze október óta hivatalban lévő miniszterelnöke január 23-án feloszlatja a parlament alsóházát, amit február 8-án előrehozott választások követnek majd. A lépés közel sem kockázatmentes, azonban a kormányzó Liberális Demokrata Párt a várakozások szerint jó eséllyel akár növelheti is a mandátumainak számát, és megerősített választói felhatalmazással folytathatná a növekedéspárti fiskális politikáját. Erre válaszul két ellenzéki párt közös platformra lépve indul majd a választáson, és hogy az új párt vitorlájából kifogja a szelet, Sanae Takaichi az élelmiszerek forgalmi adójának átmeneti csökkentését lebegtette meg. Mindez bár jó fogadtatásra találhat az árak emelkedése miatt aggódó szavazóknál, azonban ahogy az utóbbi napokban a japán hosszú kötvényhozamok emelkedésén is tetten érhető volt, a piaci szereplők egyáltalán nem tűnnek nyugodtnak az új intézkedés esetleges finanszírozásával- és összességében a japán fiskális fegyelemmel kapcsolatban.
2026. 01. 22. 09:00
Megosztás:

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete

Háromnapos sztrájkot hirdetett a spanyol mozdonyvezetők szakszervezete (Semaf) szerdán az elmúlt napok halálos vasúti szerencsétlenségei miatt, követelve a biztonság garantálását a dél-európai ország teljes vasúti hálózatán.
2026. 01. 22. 08:30
Megosztás:

Zord idők járnak a Netflixnél

A Netflix vártnál kicsit jobb negyedéves eredménye, és annak megfelelő bevétele kevés volt a befektetőknek, így a szerdai kereskedést 5 százalékos eséssel kezdheti meg a részvény. A befektetők elsősorban a megugró tartalomgyártási költségek és a Warner Bros. körüli, jelentős pénzügyi kockázatot hordozó felvásárlás miatt aggódnak.
2026. 01. 22. 08:00
Megosztás:

Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok

Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben - jelentette ki szerda este Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórum helyszínén Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott egyeztetését követően Truth Social közösségi oldalán.
2026. 01. 22. 07:30
Megosztás:

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV-nál

Megszületett a 2026-os bérmegállapodás a BKV Zrt.-nél, az idén összesen 9,2 százalékkal emelkednek a bérek a társaságnál - közölte a cég szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 22. 06:30
Megosztás:

Hogyan használják a befektetők a kriptovalutákat a kereskedésen túl?

A kriptovaluták régóta nem csupán spekulatív eszközök. Bár sokan még mindig kizárólag az árfolyam-ingadozások kihasználására fókuszálnak, a kriptoeszközök mögött meghúzódó technológia és lehetőségek jóval szélesebb spektrumot kínálnak.
2026. 01. 22. 06:00
Megosztás:

Ettől szenvedünk leginkább a munkahelyen

Általános fáradtságra, fej- és szemfájásra, stresszre, valamint csont-, ízületi, illetve izomproblémákra panaszkodnak leginkább a dolgozók a munkahelyen, ahogy egyre több digitális eszközt használnak – mutat rá a 30 európai országban, köztük Magyarországon is végzett uniós kutatás. Az ismétlődő kar- és kézmozdulatok szinte bármely szektorban okozhatnak mozgásszervi megbetegedéseket a Dr. Czigléczki Központ tapasztalatai szerint, ahová egyre gyakrabban érkeznek kézzsibbadással és tenyérfájással járó kéztőalagút-szindrómával a páciensek. A sofőrtől az adminisztrátoron át az informatikusig szinte minden munkakörben feltűnik a betegség. A tünetek a mindennapi tevékenységekben, így a vezetésben, gépelésben és a telefonálásban is gondot okozhatnak, amik akár az érintettek állását is veszélyeztethetik.
2026. 01. 22. 05:30
Megosztás:

Lezárult a tranzakció – az MBH Bank az Otthon Centrum többségi tulajdonosa

Lezárult a tranzakció, amely keretében az MBH Bank megvásárolta az Otthon Centrum többségi tulajdonrészét a Biggeorge Holding leányvállalatától. A szükséges hatósági engedélyek birtokában az MBH Bank – a korábban bejelentett többlépcsős ügylet első lépéseként – megszerezte az Otthon Centrum 80 százalékos tulajdoni hányadát. Ezzel az ügylettel teljessé vált a bank otthonteremtési ökoszisztémája, amelyben az ügyfelek igényeit a megtakarítástól az ingatlanvásárláson át a hitelezésig teljeskörűen tudja kiszolgálni, miközben meghatározó piaci szerepet érhet el az otthonteremtési piacon. Továbbá a tranzakció révén a jövőben jelentősen bővülhet az Otthon Centrum csoport, a szinergialehetőségek kiaknázásával.
2026. 01. 22. 05:00
Megosztás:

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás: