Közelkép a valóságról a magyar startupok kapcsán — és mi lehet a következő lépés a nemzetközi kitöréshez?
A Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület, a Global Traction, és az IBM Magyarország Kft november 11-én 45 döntéshozó részvételével fórumot rendezett a hazai és régiós startupok helyzetéről, nemzetközi életképességéről. Az estén a hangsúlyt kapott a startupok és a nagyvállalatok viszonya is. Nevezetesen az, hogy a nagyvállalatok életében milyen szerepet játszanak a startupok. Bevezető előadásában ezt részletezte Achilles Georgiu, az IBM technológiai-támogatás szolgáltatási igazgatója is. Szerinte a jövő azoké a „szuperhősöké” akik az üzleti világ legvadabb tengerén is „képesek lesznek szörfölni”.
Hild Imre, a Global Traction ügyvezetője nemrégiben, egy régiós road-show keretében 240 innovatív vállalkozással került kapcsolatba. Ez a minta jelentős, mert a becsült magyarországi hasonló cégek egyharmadát jelenti!
A hallgatóság, így egy 240-es minta alapján tekinthetett be a régió új innovatív cégeinek, a startupoknak, a működésébe, nemzetközi szándékaikba és valós, hiteles eredményeibe. „A Global Traction által megtartott startup-workshopokon résztvevők megtanulták, mit nem tudnak, ha nemzetközi vizekre szeretnének evezni. Ez változást jelentett az életükben. Ezután mindannyian keresik a magyar és a nemzetközi ökoszisztémákban azokat a szereplőket, akik növekedési lehetőséget nyújthatnak nekik.” - mondta Hild Imre, aki neves startup fejlesztő, befektető és emellett még a Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület tréningekért felelős vezetője is.
A panelbeszélgetésen szó esett arról, hogy a fejlesztésükre és inkubációra szakosodott cégek (corporate accelerators) milyen szerepet játszhatnak a startupok nemzetközi színrelépésében, kitörésében. A nagyvállalatokkal való együttműködés csak akkor lehet sikeres, ha a cégnél egy-egy projektnek megvan a belső kapcsolata, azaz szponzora. Ő az a személy, aki végig kíséri a kapcsolat alakulását. „A startupok és a nagyvállalatok érdekeltsége alapvetően tér el, hiszen míg a startupok a bevételi források megteremtésében és az exitben érdekeltek, addig a nagyvállalatok profitra törekednek. A profit a startupok esetében nem elsődleges szempont. Emellett a vállalatokkal egy együttműködési megállapodás akár 6-12 hónapig is elhúzódhat. Ezalatt az idő alatt egy startup, finanszírozás hiányában, meg is szűnhet. Épp ezért célszerű kisebb célokat, mérföldköveket kitűzni.” „- mondta Daradics Kinga, aki a MOL Integrated Platforms and Solutions vezetője, a panel egyik résztvevője.
A fórum házigazdája Szalay Péter, az IBM Magyarország Kft. COO-ja, a Nők/Üzlet/Angyalok tanácsadó testületének tagja és Szabó Eszter az Egyesület alapító elnöke volt.
Napokon belül a Nők/Üzlet/Angyalok egyesület saját YouTube csatornáján elérhetővé teszünk néhány előadást. Ezzel is építeni kívánjuk az együttműködésre képes innovációs ökoszisztémát, mert a nyilvánosságot és a közös tanulás lehetőségét különösen fontosnak tartjuk. – hívta fel a figyelmet Szabó Eszter.
Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület
KALKULÁTORUNKKAL (csak kattints rá) MOST KISZÁMOLHATOD, HOGY:
- Mekkora az agyad a magyar átlaghoz képest?
- Mekkora lenne az ideális vérnyomásod?
- Mennyi pénzt kellene keresned, ha rendesen megfizetnék a tudásodat?