Októbertől indul a HulladékRadar alkalmazás
Boros Anita a Tisztítsuk meg az országot! program települési önkormányzatokat érintő próbaprojektjeinek sümegi helyszínén arról beszélt: az applikáción keresztül jelezni lehet az illegális hulladéklerakóhelyeket, a hulladék mennyiségét, összetételét az ország egész területén. Hozzátette: a próbaidő alatt is közel háromezer bejelentés érkezett több ezer képpel.
Kiemelte: a kormány februárban döntött a klíma- és természetvédelmi akciótervről, ennek részeként az illegális hulladéklerakók felszámolása érdekében kidolgozott program szeptember végéig próbahelyszíneken zajlik.
A legszennyezettebb területek felmérése után különböző típusú helyszíneken vizsgálják a hulladék mennyiségét, összetételét, illetve azt, hogy milyen eszköz- és szakemberállomány kell a lerakott hulladék felszámolásához - tette hozzá.
Döntően vasútvonalak és a közúthálózat mentén, pihenőhelyeknél, benzinkutak környékén, folyópartokon, erdőkben, nemzeti parki területeken, önkormányzati külterületeken és eldugott közterületen jellemző az illegális hulladéklerakás - ismertette.
Közölte: a kormány 13 milliárd forintot biztosított a Tisztítsuk meg az országot! program idei első ütemére, amelyre önkormányzatok, civil és egyéb szervezetek pályázhatnak.
Fenyvesi Zoltán, a térség kormánypárti országgyűlési képviselője a környezettudatos nevelés fontosságára hívta fel a figyelmet. Örömét fejezte ki, hogy már kormányprogram foglalkozik azzal, hogy megtisztítsuk az országot.
Végh László, Sümeg polgármestere (Fidesz-KDNP) kijelentette: a Veszprém megyei városban régóta szélmalomharcot folytatnak az illegális hulladéklerakókkal szemben. Tájékoztatása szerint a próbahelyszínként kijelölt területen 5600 tonna építési-bontási hulladék található.