Ön beadatná magának a koronavírus védőoltást? Mutatjuk a számokat!

A magyarok szerint lesz koronavírus elleni védőoltás, és a többség úgy gondolja, legkorábban egy év múlva lesz elérhető mindenki számára. A lakosság 55 százaléka nagy valószínűséggel beadatná magának a jóváhagyást kapott vakcinát – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából végzett országos reprezentatív kutatásból, amely megerősítette, hogy a magyarok bíznak az új fejlesztésű, innovatív gyógyszerekben. Magyarországon példaértékű az életkorhoz kötött védőoltások rendszere, a felmérésből pedig az is kiderül: a nem kötelező védőoltások közül az influenza elleni a leggyakoribb.

Ön beadatná magának a koronavírus védőoltást? Mutatjuk a számokat!

A koronavírushoz kapcsolódó vészhelyzetben sok szó esik a védőoltásokról, miközben a szakértők véleménye egyelőre megoszlik arról, elérhető lesz-e egyáltalán vakcina a Covid-19 betegségre, és ha igen, mikor, melyik készítmény lesz a befutó. A témához kapcsolódóan az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége (AIPM) országos közvéleménykutatásban vizsgálta a magyar lakosság véleményét azzal kapcsolatban, hogy mit gondolnak a koronavírus elleni vakcináról, más védőoltásokról, és milyen nem kötelező vakcinát adattak be maguknak eddig.

Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója elmondta: az innovatív gyógyszeripar megfeszített erővel dolgozik a Covid-19 vakcina kifejlesztésén, amelynek hatékonyságát megtöbbszörözheti majd, ha a lakosság elfogadóan viszonyul az új fejlesztésű gyógyszerekhez. Az AIPM adatai szerint a vírushelyzet ebben a tekintetben pozitív eredményeket hozott: az emberek jobban bíznak az innovatív gyógyszerekben, amit az is mutat, hogy a magyarok elsöprő többsége az új vírus elleni hatékony vakcina kifejlesztésére számít.

Ezt a bizalmat nemcsak az elmúlt néhány hónap alapozta meg, hanem az innovatív gyógyszerek több évtizedes fejlődése is, amelynek hatására egyre hatékonyabban kezelhető számos súlyos betegség, így mind az életminőség, mind a várható élettartam korábban elképzelhetetlen mértékben növekedett.

Vakcinapárti magyarok: a többség szerint lesz Covid-19 elleni védőoltás és be is adatná magának

Az AIPM kutatásának eredményei alapján a magyaroknak mindössze egyharmada (32%) gondolja, hogy egy évnél is korábban elérhető lesz mindenki számára a koronavírus elleni vakcina hazánkban. 50 százalék szerint egy év múlva, 16 százalék szerint pedig 2 év múlva vagy később lesz védőoltás. A megkérdezetteknek mindössze 2 százaléka véli úgy, hogy nem lesz vakcina egyáltalán.

Miközben a vakcina kifejlesztésében mindenki bízik, jobban megoszlik az emberek véleménye arról, hogy beadatnák-e maguknak a hatósági jóváhagyást kapott, más oltásokhoz hasonlóan biztonságos és alapos klinikai vizsgálatoknak alávetett védőoltást. A magyarok többsége Covid-19 vakcinapárti: 55 százalék jelezte, hogy nagy valószínűséggel beadatná magának a védőoltást.

----

És Ön, kedves Olvasónk? Ön beadatná a vakcinát? Szívesen olvasnánk kultúrált véleményét a cikk alatti fórumbejegyzésekben!

----

Top 3 nem kötelező oltás Magyarországon: influenza, kullancs okozta agyvelőgyulladás és járványos agyhártyagyulladás

Az AIPM országos kutatása azt is felmérte, hogy milyen gyakran kapnak az emberek nem kötelező védőoltásokat, és melyek a leggyakoribbak ezek közül. A magyarok többsége (64%) még nem adatott be magának nem kötelező védőoltást. Kimagaslóan a leggyakoribb az influenza elleni (29%), amelyet a kullancs okozta agyvelőgyulladás elleni (9%) és a járványos agyhártyagyulladás elleni (4%) védőoltás követ a listán. Azok körében, akik élnek a nem kötelező védőoltásokkal, legjellemzőbb az éves gyakoriság (44%), és csak 5 százalék jelezte az évente többszöri alkalmazást. Az emberek harmada (33%) öt évnél is ritkábban, 12 százalék kétévente, 7 százalék pedig ötévente adat be magának nem kötelezően előírt vakcinát.

A világ élvonalában a hazai átoltottság

Magyarországon példaértékű az életkorhoz kötött védőoltások rendszere, amire méltán lehetünk büszkék. A hazai oltási rendben minden gyermek 12 különböző fertőző megbetegedés ellen kap kötelezően térítésmentes védőoltást, aminek eredményeképpen a csecsemők és kisgyermekek hazai átoltottsága európai- és világviszonylatban is kiemelkedően magas. A kötelező védőoltások mellett a humán papillomavírus (HPV) elleni vakcina a leánygyermekek számára önkéntesen igényelhető, illetve 2017 óta a szülők a 2 éven aluli gyermekeik számára a C típusú meningococcus elleni védőoltást is 100 százalékos TB-támogatással kérhetik. Dr. Holchacker Péter szerint Magyarország a szigorú védőoltási rendszernek köszönhetően a kanyaró, mumpsz, szamárköhögés és rubeola betegségek járványügyi helyzetét tekintve számottevően jobb mutatókkal rendelkezik számos lazább oltási fegyelmű fejlett, nyugat-európai országhoz képest. Ez a statisztika is rámutat arra, hogy mekkora érték rejlik a védőoltásokban, amit a Covid-19 világjárvány elleni küzdelemben még inkább előtérbe kell helyeznünk. Az AIPM kutatása szerint a nem kötelező oltások vonatkozásában van még lehetőség a további fejlődésre, így tovább kell erősíteni a lakosság vakcinákba vetett bizalmát a járványok elleni sikeres védekezés érdekében – tette hozzá az AIPM igazgatója.

Az innováció érték. Az új gyógyszer új esély.

Miközben az elmúlt hónapok napirendjét alapvetően a koronavírus határozta meg, fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az innovatív gyógyszeripar nem csak ennek a betegségnek a gyógyításán dolgozik megfeszített erővel. Az új fejlesztésű készítmények az elmúlt évtizedekben óriási áttörést értek el, és számos betegség (pl. kardiovaszkuláris, onkológiai, pszichiátriai, anyagcsere- és tüdőbetegség, AIDS) az innovatív gyógyszereknek köszönhetően vált gyógyíthatóvá vagy hatékonyabban kezelhetővé.

Így mind az életminőség, mind a várható életkor korábban elképzelhetetlen mértékben nőtt. Az innováció érték, az új gyógyszer pedig egyre több beteg számára jelent valódi új esélyt az életre, a gyógyulásra.

És Ön, kedves Olvasónk? Ön beadatná a vakcinát? Szívesen olvasnánk kultúrált véleményét a cikk alatti fórumbejegyzésekben!

Egyre többen hagyják ott biztos állásukat - de mit csinálnak akkor?

A hazai munkaerőpiacon egyre többen döntenek úgy, hogy feladják a korábban stabilnak hitt állásukat, és új szakmába kezdenek. A jelenség mögött a kiégés, a megváltozott gazdasági környezet és a rugalmasabb karrierutak térnyerése áll. A szakértők szerint a karrierváltás ma már nem kockázatos kitérő, hanem tudatos alkalmazkodás egy gyorsan változó világhoz.
2026. 04. 17. 15:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: több mint 50 ezer személyi kölcsönt szórtak ki két hónap alatt a bankok

Két hónap leforgása alatt több mint 51 ezer új személyihitel-szerződést kötöttek a bankok, amire korábban még nem volt példa – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez az év egészére is rendkívül erős keresletet vetít előre, miközben folytatódhat az átlagos hitelösszeg emelkedése is.
2026. 04. 17. 14:00
Megosztás:

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció - közölte a párt közleményben az MTI-vel pénteken.
2026. 04. 17. 13:30
Megosztás:

Mennyit érhet 47 935 Kaspa (KAS) token 2027-re? – Reális árfolyam-forgatókönyvek

A Kaspa egyre nagyobb figyelmet kap a kriptopiacon, miközben a befektetők azt próbálják eldönteni: már lefutott a nagy emelkedés, vagy még csak most jön az igazi áttörés? Megvizsgáltuk, milyen értéket képviselhet közel 48 ezer KAS token a következő években – több lehetséges forgatókönyv alapján.
2026. 04. 17. 13:00
Megosztás:

TOP10 kriptovaluta robbanás: ezek most a piac legnagyobb nyertesei – hol lehet a következő nagy lehetőség?

Az elmúlt 24 óra kriptopiaci mozgásai ismét bebizonyították, hogy a digitális eszközök világa elképesztő tempóban képes új lehetőségeket teremteni. A friss adatok alapján több projekt is kiemelkedő, akár 20–30%-os növekedést produkált, ami sok befektető szemében újra felveti a kérdést: vajon melyik lehet a következő legjobb kriptovaluta befektetés?
2026. 04. 17. 12:00
Megosztás:

Mi hajtja az XRP emelkedését? 3 kulcsfontosságú ok és a következő lépések

Az XRP az elmúlt napokban látványos fordulatot vett: a közelmúltbeli mélypontról gyorsan kapaszkodott vissza, és új lokális csúcsokat ért el. De mi áll a hirtelen árfolyam-emelkedés mögött, és meddig tarthat ki a lendület? Összegyűjtöttük a három legfontosabb tényezőt, amely jelenleg mozgatja a piacot.
2026. 04. 17. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások történtek a nemzetközi kötvénypiacon

Tegnap az energiahordozók árainak ismételt emelkedése ellenére viszonylagos csend volt a kötvénypiacokon és az előzetesnél kissé magasabb végleges márciusi euróövezeti infláció és a gyenge amerikai ipari termelési adat sem vezetett érdemi elmozduláshoz.
2026. 04. 17. 11:00
Megosztás:

Átalakítja a blockchain az ingatlanpiacot?

A globális ingatlanpiac értéke több száz billió dollárra tehető. Az ingatlanok ma a valós eszközök (RWA – real-world assets) piacának legnagyobb szegmensét alkotják, értékének közel egyharmadát képviselve. Ráadásul az előrejelzések szerint a tokenizáció mértéke ezen a területen a következő években többszörösére nőhet. Vajon ez már forradalom? Nem feltétlenül. A blockchain nem annyira magát az ingatlanpiacot változtatja meg, hanem inkább annak infrastruktúráját – különösen a szerződéskötés és az elszámolások módját.
2026. 04. 17. 10:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a tengerentúli tőzsdék

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a a tengerentúli tőzsdék, az S&P 0,3, a Dow 0,2, a Nasdaq 0,4%-kal került feljebb. Az enyhe optimizmust erősítette, hogy késő délutánra bejelentésre került egy Izrael és Libanon közötti tűzszüneti megállapodás, ami reményt adott arra, hogy a közel-keleti konfliktus legrosszabb szakaszán már túl lehet a térség. Mindeközben a befektetők vegyes képet mutató makrogazdasági adatokra és vállalati gyorsjelentésekre reagáltak. A legnagyobb emelkedést az energia (1,5%) és az ingatlan (1%) mutatta, míg a leggyengébben az egészségügy (-0,8%) teljesített.
2026. 04. 17. 10:00
Megosztás:

A kezdeti lendület után vegyesen zártak a nyugat-európai piacok; a BUX és a régió is gyengült

Vegyesen zártak a nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a piacok a közel-keleti konfliktus esetleges rendezése felé tett előrelépést, és a vállalati gyorsjelentési hullámot értékeltek. Erősödött az optimizmus, hogy az Irán körüli háború a végéhez közeledhet, bár Teherán jelezte, hogy nukleáris programjának sorsa továbbra is rendezetlen, és a kezdeti nagyobb emelkedést végül nem tudták megtartani az indexek.
2026. 04. 17. 09:30
Megosztás:

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedése miatt bevezetett korlátozásokat

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedésének megakadályozására öt hónapja bevezetett korlátozásokat - közölte a mezőgazdasági minisztérium csütörtökön.
2026. 04. 17. 09:00
Megosztás:

A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek

Li Csiang kínai miniszterelnök gratulált Magyar Péternek, amiért a Tisza Párt élén győzelmet aratott a magyarországi parlamenti választásokon - jelentette a kínai állami média pénteken.
2026. 04. 17. 08:30
Megosztás:

Érkeznek az adószámla-értesítők a gazdálkodóknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 20-ától küldi az adószámla-értesítőket a gazdálkodóknak. A mintegy 350 ezer érintett már a levél elején megtalálja a legfontosabb információt: tartozás vagy túlfizetés, azaz fizetni kell vagy visszakérhető az adó - hívta fel a figyelmet pénteken az adóhivatal.
2026. 04. 17. 08:00
Megosztás:

Stratégia 2030: a Bosch kihasználja innovációs erősségeit

Stuttgart és Renningen, Németország – a Bosch csoport 2026-ban is innovációs erejére támaszkodva kívánja kihasználni a globális piacokon kínálkozó növekedési lehetőségeket, jóllehet a nemzetközi környezetet geopolitikai feszültségek és kereskedelmi akadályok nehezítik. A jövőben fontos területeken szükséges előzetes beruházások – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is magas szinten maradnak. 2025-ben a Bosch mintegy 12 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre és tőkeberuházásokra. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2-5 százalékos árbevétel-növekedést és 4-6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt (EBIT margin) tervez 2026-ra.
2026. 04. 17. 07:00
Megosztás:

A horvát kormány döntött a vasútvonal fejlesztéséről és meghosszabbította a gázár-támogatást

A horvát kormány csütörtökön döntött a Dugo Selo-Novska vasútvonal mintegy 900 millió eurós fejlesztéséről, valamint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbította a lakossági gázár egy részének támogatását - közölte a kabinet.
2026. 04. 17. 06:30
Megosztás:

A tüdőrák elleni küzdelemben részt vevő szakorvosokat képeznek a Semmelweis Egyetem

Szakorvosképzés indul a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján (SEPK) a tüdőrák elleni küzdelem erősítése érdekében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény csütörtökön az MTI-t.
2026. 04. 17. 05:30
Megosztás:

Stabil üzleti teljesítmény és jelentős beruházások a Messer Group 2025-ös üzleti évében

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi, elektronikai és különleges gázszolgáltatója, a Messer Group közzétette 2025-ös éves üzleti jelentését. A vállalat stabil üzleti teljesítményt nyújtott, amely egyaránt tükrözi szervezeti ellenálló képességét és megújulásra való törekvését egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági bizonytalansággal terhelt környezetben.
2026. 04. 17. 05:00
Megosztás:

Lassul a cégfogyás, de egyre több vállalkozás tűnik el csendben

Három év után először mérséklődött a cégállomány csökkenése az első negyedévben, de a háttérben nem élénkülés, hanem szerkezeti átrendeződés zajlik. Az alapítások új mélypontra estek, miközben a kényszertörlések száma megugrott, ami arra utal, hogy egyre több vállalkozás nem klasszikus eljárásban, hanem csendben kerül ki a rendszerből.
2026. 04. 17. 04:30
Megosztás:

Újra keresik Magyarország kiválóan vezetett vállalatait – elindult a jelentkezés a Deloitte Best Managed Companies programjára

Elindult a jelentkezés a Deloitte Private által szervezett Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) kezdeményezés legújabb magyarországi programjára. Az üzleti mentorprogram célja, hogy elismerje és támogassa azokat a hazai magántulajdonú vállalatokat, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, miközben hosszú távon fenntartható és tudatos vállalatvezetési gyakorlatokat építenek.
2026. 04. 17. 04:00
Megosztás:

Sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 17. 03:30
Megosztás: