Végrehajtás munkabérből, az adós munkabéréből való adósság levonásának, letiltásának szabályai
Milyen típusú jövedelemből lehet az adósságot behajtni, végrehajtani a jogerős tartozást?
A végrehajtási jogszabályok szempontjából munkabérnek nem csupán a szorosan vett munkaviszony alapján járó munkabér minősül, hanem:
- a kormányzati szolgálati, közszolgálati és a közalkalmazotti jogviszony, továbbá a szolgálati viszony alapján járó illetmény,
- közfoglalkoztatási jogviszonyon alapuló járandósága,
- a szövetkezeti tagot a munkaviszony jellegű jogviszony alapján megillető munkadíj,
- az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme,
- a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja,
- bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyet valamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.
A munkabérből való végrehajtáshoz két út vezethet:
Az első esetben a végrehajtást kérő közvetlen bírósági letiltás vagy közvetlen bírósági felhívás kibocsátása iránti kérelemmel fordul a bírósághoz. Ekkor a munkáltató közvetlenül a bíróságtól kap letiltásra vonatkozó utasítást. (Ebben az esetben tehát a letiltásban a végrehajtó nem vesz részt.)
A másik esetben a végrehajtást kérő végrehajtási lap vagy végrehajtási záradék kibocsátását kérte.
A bíróság, illetőleg a végrehajtható okiratot kiállító szerv a végrehajtható okirat másolatát - a bírósági végrehajtásról szóló törvény 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 10. § c)-g) pontjában említett végrehajtható okirat kivételével - elektronikus úton megküldi a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (a továbbiakban: Kar) hivatali szervének. A közjegyző a végrehajtható okirat - a Vht. 10. § b) pontjában említett végrehajtható okirat esetén kizárólag a végrehajtási záradék - másolatát a Magyar Országos Közjegyzői Kamara számítástechnikai rendszerén keresztül küldi meg elektronikus úton a Kar hivatali szervének. Az ügyelosztás szabályaira figyelemmel a Kar hivatali szerve tájékoztatása alapján a bíróság, illetőleg a végrehajtható okiratot kiállító szerv a végrehajtható okiratot - a 10. § c)-g) pontjaiban említett végrehajtható okiratok kivételével - közvetlenül megküldi az adós lakóhelye, illetőleg székhelye szerinti végrehajtónak és a végrehajtást kérőnek.
A végrehajtható okiratot az adós végrehajtás alá vonható vagyontárgyának helye szerinti végrehajtóhoz kell eljuttatni, ha:
- ezt kívánta a végrehajtást kérő, vagy
- az előbbi szabály az adós lakóhelye, illetőleg székhelye hiányában nem alkalmazható.
Ha az adós a végrehajtó helyszíni eljárásakor (illetőleg - kivételesen - a végrehajtható okirat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül) nem fizeti meg a tartozást, a végrehajtó az adós munkabérét és egyéb járandóságait letiltja, és ilyen módon lefoglalja. A letiltásban a végrehajtó arra hívja fel a munkáltatót, hogy a letiltásban szereplő összeget az adós munkabéréből vonja le, és fizesse ki a végrehajtást kérőnek, illetve kivételesen utalja át a végrehajtói letéti vagy más számlára. A végrehajtó a letiltást megküldi a munkáltatónak és a feleknek. A tartásdíj behajtására irányuló letiltást a helyszíni eljárást követő 3 napon belül ki kell bocsátani.