Zsebünkre megy - nagyot ugrottak a hitelkamatok, mit tegyünk?

A járványhelyzet miatti világpiaci bizonytalanság a magyar hitelkamatokra is hatással van, a 3-12 hónapos bankközi kamatok az MNB egyik új lépése után jelentősen, 80 százalékkal emelkedtek.

Zsebünkre megy - nagyot ugrottak a hitelkamatok, mit tegyünk?
Bár így is alacsony szinten - 1 százalék alatt - vannak, a változó kamatozású lakáshitelt fizető adósoknak a törlesztőrészlet emelkedésére kell felkészülniük. 

A money.hu példahitelében a 3 százalékos kamat mellett 48 ezer a havi törlesztés, míg 4 vagy 5 százaléknál ugyanez 52 ezer vagy 55 ezer forint lenne. 
A lakáshitelek több mint fele változó kamatozású, tehát az esetleges kamatemelkedés miatt rizikósak, ezeket hitelkiváltással lehet biztonságos, kiszámítható fix kamatozású lakáshitelre cserélni. Bár sokaknak megérheti a csere, de vannak, akiknek nem, ezt érdemes szakértőkkel egyeztetni. 

A világpiacokon jelentős bizonytalanság uralkodik a koronavírus-járvány és annak negatív gazdasági hatásai miatt, a nemzetközi események pedig a magyar piac helyzetét is befolyásolják, így közöttük a bankközi kamatokat is, amelyek meghatározzák többek között a lakossági hitelek “árát”. 

A Magyar Nemzeti Bank a héten új monetáris eszközt vetett be a magyar piac likviditásának szabályozására, ennek eredményeként a 3, a 6 és 12 hónapos bankközi kamatok emelkedtek. Mégpedig 80 százalékkal 0,84-0,86 százalékra. Ez pedig azért lényeges, mert az emelkedés ellenére továbbra is viszonylag alacsony szinten vannak ezek a kamatok, a változó kamatozású lakáshiteleknél azonban a törlesztőrészletek növekedését eredményezik - derül ki a money.hu legfrissebb elemzéséből. 

Emelkedhetnek a részletek

Trencsán Erika, a money.hu vezető pénzügyi szakértője azt mondta: “A bankközi kamatok emelkedése miatt a változó kamatozású lakáshitelek törlesztőrészlete emelkedhet.” A kamatemelkedés törlesztésre gyakorolt hatását a money.hu példája mutatja be. Egy olyan változó kamatozású lakáshitelnél, amelynél még mondjuk 15 év van hátra a futamidőből, a mostani tartozás 7 millió forint és jelenleg 3 százalékos változó kamattal “fut”, a havi törlesztés 48 ezer forint. Ha 1 vagy 2 százalékkal magasabb lenne a kamat akkor 52 ezer vagy 55 ezer forint lenne a havi kiadás. Trencsán Erika szerint ez csak egy példa, minden hitel más és más, de az biztos, hogy a változó kamatozású lakáshitelek kockázatosak, mert az esetleges jövőbeni kamatemelkedés a törlesztőrészletet megnövelheti. 

Van ellenszer a drágulásra

A money.hu szakembere kifejtette: “Az újonnan felvett lakáshiteleknél az elmúlt években lényegében eltűntek a rizikós változó kamatozású hitelek. Ugyanakkor lakosságnál lévő lakáshitelek több mint fele változó kamatozású. Egy-egy kamatemelkedés esetében ők az érintettek.” A jövőbeni esetleges kamatemelkedésből adódó törlesztőrészlet-növekedés ellen a fix kamatozású lakáshitelek nyújtanak védelmet. “A jelenleg változó kamatozású lakáshitelek fix kamatozású hitelre történő cseréje lehet a megoldás. Hozzátette: Lényeges, hogy nem mindegyik változó kamatozású lakáshitelnél éri meg a csere, ehhez szakértők tudnak tanácsot adni.

forrás:

https://tudastar.money.hu/hitel/ugranak-a-hitelkamatok

Közel kétezer játszótéri eszközt ellenőrzött és 5,7 millió forint összegben szabott ki bírságot a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok a gyermekek védelme érdekében rendszeresen ellenőrzik a játszóterek üzemeltetésére vonatkozó jogszabályi előírások betartását. Az idei évben 281 játszótéren összesen 1.907 eszközt ellenőriztek a kormányhivatalok. Jogszabálysértést a játszóterek 37%-ánál, az eszközök 23%-ánál állapítottak meg, amelynek következtében eddig 5.750.000 forint bírság kiszabására került sor.
2025. 09. 17. 10:30
Megosztás:

Szlovén és magyar vállalatok tárgyaltak űrtechnológiai együttműködésről

Szlovén és magyar vállalatok képviselői tárgyaltak a két ország közötti űrtechnológiai együttműködés lehetőségeiről kedden Ljubljanában egy üzleti fórumon - közölte a szlovén gazdasági minisztérium.
2025. 09. 17. 10:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Vegyesen állnak ma reggel az irányadó részvényindexek a fontosabb ázsiai piacokon ma reggel: a japán, dél-koreai és tajvani benchmarkok mínuszban, míg Kína és Hongkong pluszos értékeket mutat.
2025. 09. 17. 09:30
Megosztás:

Tovább csökkentek a hozamok és gyengült a dollár a Fed mai kamatdöntése előtt

A fejlett piacokon már a FED mai döntését várták a befektetők, ahol kilenc havi szünet után újból elindul a kamatcsökkentési ciklus.
2025. 09. 17. 09:00
Megosztás:

A hétfői új csúcsokat követően lefelé korrigáltak a részvényindexek a tengerentúlon

A tengerentúlon is óvatosabbá váltak a befektetők a Fed szerdai kamatdöntése előtt, az S&P500 és a Nasdaq lefordult hétfői új csúcsáról és a Dow is kismértékben csökkent.
2025. 09. 17. 08:30
Megosztás:

A kávéhoz kötődő ízek és emlékek

A kávé fontossága az emberek életében sokkal mélyebb, mint gondolnánk. Az aromás ital kultúrája évtizedek óta része a mindennapoknak, és szinte minden kontinensen megtalálható, igazán különleges világot alkotva. De vajon mi rejlik a különleges illatok és ízek mögött?
2025. 09. 17. 07:00
Megosztás:

A Szegedi Tudományegyetem és az OTP Fáy alapítvány összefogott a pénzügyi tudatosság javításáért

A pénzügyi műveltség elsajátításának támogatása az egyik legfontosabb célja annak a megállapodásnak, amelyet a Szegedi Tudományegyetem és az OTP Fáy Alapítvány vezetői 2025. szeptember 16-án írtak alá Szegeden. Az oktatási anyagok fejlesztésével, új képzések létrehozásával a hallgatók és a fiatal felnőttek pénzkezelési, gazdálkodási és gazdasági ismeretei és viselkedéskultúrája javulhat.
2025. 09. 17. 06:00
Megosztás:

Kivételes értékű és szépségű Zsolnay óriásvázát hoztak haza Magyarországra

Olyan értékes műtárgyat mutattak be Budapesten, amelynek egy évszázadon keresztül a puszta létezése is kérdéses volt. A táncoló nőalakokat ábrázoló Zsolnay kerámiát Pécsett készítették, majd a 1906-os milánói világkiállítás tűzvész után újjáépített magyar pavilonjának egyik legfontosabb dísze lehetett. A tárgy nemrégiben egy francia aukciósház kínálatában tűnt fel sok-sok év lappangás után. Két magyar Zsolnay gyűjtő, Szabó András, a ResoArt Alapítvány alapítója és Törő István, a Virág Judit Galéria társtulajdonosa összefogott és közös erővel hazahozták a páratlan értékű kerámiát. A gyönyörű és kivételes, 120 éves kerámiáról a fővárosi Kőrössy Villában rántották le a leplet.
2025. 09. 17. 05:30
Megosztás:

Bank360: A júliusi átlagkeresetből már kimaxolható az Otthon Start lakáshitel

Idén júliusban bruttó 693 700 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete, ami 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentéséből. A nettó átlagkereset 479 500 forintot tett ki, ami 9,4 százalékkal múlta felül a tavalyi év azonos időszakában regisztrált átlagkeresetet, míg a reálkereset 4,9%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Ugyanakkor a nettó kereset mediánértéke változatlanul jelentős lemaradásban van az átlaghoz képest – júliusban 399 ezer forint volt, ami 10,7 százalékkal volt magasabb az előző évinél. A Bank360 megvizsgálta, mekkora hitel felvételére lehetnek elegendők a jelenlegi bérek.
2025. 09. 17. 05:00
Megosztás:

Rosszul indult a munka? Ezért lehet belőle gyors felmondás

Szeptemberben és októberben az átlagnál több új munkatárs kezd a hazai vállalatoknál, ami fokozott terhet ró a betanítási és beillesztési folyamatokra. A rosszul szervezett munkakezdés akár 50 százalékkal is növelheti a fluktuációt az első évben, jelentős anyagi veszteséget okozva. Szakértők szerint a jól felépített, lépésről lépésre követhető betanítás 70 százalékkal javítja az új dolgozók teljesítményét, és 82 százalékkal növeli megtartásukat.
2025. 09. 17. 04:30
Megosztás:

Amikor a szomszéd néni is ingatlanosnak áll: nem mindegy, kitől veszünk ingatlant Dubajban

Tömegesen jelentek meg Magyarországon a dubaji ingatlanokat hirdető ügynökök, miközben sokuknál hiányzik a megfelelő szaktudás és engedély. A RERA-licenc nélküli közvetítők gyakran félrevezető információkat adnak, nem ismerik a fejlesztési terveket, és korlátozott kínálatból dolgoznak. A „flippelés” ígérete sem reális, mivel az építés alatt álló lakásokra nincs valódi kereslet. Bencsik Tamás hangsúlyozta: a dubaji piac hosszú távú gondolkodást igényel, és csak tapasztalt, helyi jelenléttel bíró szakértő segítségével szabad belevágni.
2025. 09. 17. 04:00
Megosztás:

Riasztó mértékű mikroműanyag-szennyezettség a levegőben - egy nemzetközi kutatás eredményei

Az Eurofins Environment Testing mikroműanyagokkal foglalkozó szakértői csoportja által vezetett nemzetközi kutatás aggasztó mértékű mikroműanyag-szennyezést tárt fel: egyes városi területeken a lerakódási arány elérheti a napi 1 300 mikroműanyag-részecskét négyzetméterenként. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a mikroműanyagok mindenütt jelen vannak a belélegzett levegőben. A PlasticDustCloud projekt földrajzi lefedettségét és módszertani egységességét tekintve eddig az egyik legátfogóbb mikroműanyag-vizsgálat, 12 mintavételi helyről gyűjtött adatokat 9 országban, 3 kontinensen, köztük Magyarországon, Budapesten is.
2025. 09. 17. 03:30
Megosztás:

A spanyol kormány javított idei gazdasági növekedési előrejelzésén

A spanyol kormány 0,1 százalékponttal 2,7 százalékra javította az ország idei gazdasági növekedési előrejelzését keddi ülésén Madridban.
2025. 09. 17. 03:00
Megosztás:

Az ukrán elnök egyértelmű állásfoglalásra szólította fel Trumpot

Volodimir Zelenszkij ukrán államfő felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy foglaljon egyértelműen állást az Oroszország elleni szankciók és Ukrajna biztonsági garanciái ügyében, hogy megállítsa Vlagyimir Putyin orosz elnököt és véget vessen a háborúnak.
2025. 09. 17. 02:30
Megosztás:

40 éve védi a Balatont a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer

Hazánk az idén ünnepli a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer 40. évfordulóját, melyet 1985-ben hoztak létre a Balaton megmentése érdekében - hangsúlyozta Rácz András, az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára kedden, a Zalaszabáron rendezett ünnepi konferencián az AM közleménye szerint.
2025. 09. 17. 02:00
Megosztás:

Íme egy fontos teendő a fűtési szezon kezdete előtt!

A közelgő fűtési szezon előtt, még a hidegebb időjárás beállta előtt érdemes otthon próbafűtést végezni, amelynek során időben kiderülhetnek az esetleges meghibásodások, és el lehet végeztetni a szükséges javításokat - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden az MTI-vel.
2025. 09. 17. 01:30
Megosztás:

Az idei volt Spanyolország legforróbb nyara

Az idei volt Spanyolország legforróbb nyara, amióta 1961-ben bevezették a meteorológiai méréseket - közölte Rubén del Campo, a spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) szóvivője kedden sajtótájékoztatón Madridban.
2025. 09. 17. 01:00
Megosztás:

Útfejlesztés uniós támogatással Szobon

A térség fejlődéséhez újabb lendületet adhat a Szobon és környékén összesen 523 millió forintból, nagyrészt uniós pénzből megvalósuló, most induló útfejlesztési program - mondta Vitályos Eszter kedden a Pest vármegyei városban tartott sajtótájékoztatón.
2025. 09. 17. 00:30
Megosztás:

Sulyok Tamás Albánia köztársasági elnökét fogadta Budapesten

Magyarország továbbra is elkötelezett az Albániával fennálló politikai, gazdasági, kulturális és oktatási kapcsolatok elmélyítése iránt - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden, miután megbeszélést folytatott Bajram Begajt albán köztársasági elnökkel Budapesten, a Sándor-palotában.
2025. 09. 17. 00:05
Megosztás:

Már több mint egymillió nyugdíjas kapta meg az élelmiszerutalványt

Jól haladunk, már több mint egymillió nyugdíjas kapta meg az élelmiszerutalványt - jelentette ki a Facebook-oldalára feltöltött videójában a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára.
2025. 09. 16. 23:30
Megosztás: