Az ingatlanpiac igazodhat az ipari beruházásokhoz
Az adatok is azt mutatják, hogy 2024 első negyedévében felpörgött az ingatlanpiac Magyarországon. Az otpotthon.hu-n található ingatlanhirdetésekre minden hónapban 35-40 százalékkal több érdeklődő érkezett, mint 2023 első negyedévében. 2024 március végére kevesebb is lett az eladó lakás (-2,8%), mint 2023 első negyedévének végén az otpotthon.huingatlankereső portál adatai szerint. Eközben egyre több eladó házat hirdettek meg (+2,5%) ugyanebben az időszakban. A különféle ingatlantípusokat összehasonlítva az látszik, hogy a meghirdetett ingatlanok között egy év alatt a tégla lakások felől eltolódott az arány (27,8%-ről 25,73%-ra) a családi házak irányába (34,1%-ről 36,2%-ra).
Hol van a legtöbb eladó ingatlan az országban?
Ha a településeket Budapest kerületeivel hasonlítjuk össze, akkor az otpotthon.hu adatai szerint nem a fővárosban, hanem a legtöbb ingatlant Debrecenben hirdették az első negyedévben. Ezt követi a főváros XIII. kerülete, majd Pécs, Kecskemét, Nyíregyháza és Szeged. Az első tízbe a budapesti városrészekből még a XI., a III. és a VIII. kerület került. Egy éve Pécs után a XIII. kerület következett, és Kecskemét nem volt az első ötben a meghirdetett ingatlanok száma szerint. Ha a kiadó ingatlanokat is tekintetbe vesszük, akkor Pécs, XIII. kerület, Debrecen az első három helyezett az otpotthon.hu-n található hirdetések száma alapján.
Összességében az idén azonban a legtöbb hirdetést Budapesten adták fel, amit Pest vármegye követett, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében adták fel a legtöbb hirdetést. Hajdú-Bihar, Somogy, Csongrád-Csanád következik sorban. A legkevesebb ingatlanhirdetés Nógrád vármegyében található, előtte Tolna és Vas állnak.
Drágulás?
2022 és 2023 év elejét összehasonlítva azt láttuk, hogy a legjobban az üdülők drágultak, amit az új építésű ingatlanok árnövekedése követett. 2024 első negyedévének átlagos négyzetméterárait összehasonlítva a tavalyi év elejével viszont az üdülőknél már 4,5 százalékos árcsökkenést mutatnak az otpotthon.hu adatai. Az új építésű szektorban 5 százalékos emelkedés volt ugyanebben az időszakban.
2024 elején, országosan az ingatlanok átlagosan 3 százalékkal voltak olcsóbbak, mint 2023 első negyedévében, ami elsősorban a nem lakás célú ingatlanok – kereskedelmi és ipari célú ingatlan, garázs - áresése miatt alakult így. A lakóingatlanokra szűrve országosan 3,7 százalékos hirdetési árnövekedésről beszélhetünk ebben az időszakban.
Mely vármegyékben nőtt a legjobban a négyzetméterár?
2024 első negyedévét nézve az ingatlanjukat eladni szándékozók a legnagyobbat Csongrád-Csanád vármegyében emeltek a hirdetési áron, ahol a családi házak négyzetméterára átlagosan 37 százalékkal nőtt 2023 első negyedévéhez képest, utána drágulásban Békés vármegye következik. A harmadik legnagyobb arányú áremelkedés Somogyban volt (25%) a családi házaknál.
A használt lakások négyzetméterára a legnagyobb arányban Zala vármegyében drágult (35%), utána Hajdú-Bihar vármegye következik, ahol átlagosan 25 százalékkal nőttek a lakásárak, a harmadik Fejér, ahol 21 százalékos volt a növekedés egy év alatt.
A városokat nézve a hirdetési ár a legnagyobbat Salgótarjánban nőtt a családi házaknál (79%), igaz, nagyon alacsony négyzetméterárról indulva (2023: 139 ezer forint/nm), ahogy Tatabányán is harminc százalék fölötti volt a hirdetési árakban az emelés (39%), majd Szolnok 25 százalékkal a harmadik ezen a listán. A használt lakások Tatabányán (10%) és Siófokon (40%) drágultak a legjobban.
Sokat mondanak ezek az adatok arról is, hogy miképpen alakul egyes városok potenciálja. Egy jó példa erre Hajdú vármegye, valamint az ország egyik legsikeresebb vármegyéjének számító Győr-Moson-Sopron összehasonlítása. Egy évvel ezelőtt a lakások átlagos négyzetméterára ebben a két vármegyében ugyanakkora volt, egy évvel később viszont Hajdú sokkal jobban megdrágult (Győr-Moson-Sopron csak 9 százalékot). Hajdú vármegye és Debrecen vonzerejét az odaköltöző nemzetközi cégek jelenthetik - mondta Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások ügyvezetője.