Jujj, megint átvertek ? Freesoft (2.rész)
Nos, nézzük, mi állhat a múltheti történések hátterében.
Már említettük a viszonylag szerény közkézhányadot.
A szintén megemlített nagy cégvásárlások (Humansoft, Banksoft ) saját részvénnyel lettek kiegyenlítve (355e, 90e db).
A tulajdonosi struktúra: tehát a döntéshozatal, a cég mozgatása meglehetősen koncentrált.Tavaly lehetett olvasni komoly tőkebevonási szándékról, de ez a válság miatt (a kockázati tőkék általános visszatartása) valószínűleg elhalasztódott.
Időről időre jöttek hírek különböző sikeres pályázatokról, láttuk, hogy a cég él, fejlődik de az árfolyamára nem igazán voltak hatással.
A vezetőségről tudjuk, hogy nem igazán kommunikál a befektetőkkel, a törvény szerint közli a kötelező adatokat, de semmi több.
Valójában történetünk transzparens része így kezdődött:
2009-09-03 : Rendkívüli tájékoztatás sikeres közbeszerzési pályázatokról, amelynek alapján a FreeSoft Nyrt. és leányvállalata a HUMANsoft Kft. keretmegállapodásokat kötött a Központi Szolgáltatási Főigazgatósággal. A pályázati összeg 18 mrd Ft .
Gondolkodjunk hangosan:
Milyen arányú lehet a pályázat eszközigénye?
Miből is lesz a 18 mrd-os projekt finanszírozva ?
Nyilván ki van ez találva: például előlegből.
A cég alaptőkéje 2.5 mrd, nagyjából ugyanennyi rövidtávú kötelezettséggel.
Látunk a mérlegben 3.3 mrd forgóeszközt, de úgy tűnik ebből 1.8 mrd kintlévőség.
A menedzsment nem kommentál.
Másnap limittel emelkedik a papír önmagához képest óriási forgalommal.
Következő napon szintén, még nagyobb a forgalom.
Harmadik nap ismét limithez közelít ekkor elkezdik önteni, ezt még felszívják a vevők, forgalom több mint 100 millió Ft.
Negyedik nap már erős negatív tartományban zár a papír, brutális eladásokkal, de még veszik, a forgalom itt is 100 millió feletti.
Ötödik nap: adják minden áron, még épül a vételi könyv folyamatosan, de mindent leöntenek, forgalom közel 100 millió Ft, csúnya negatív záróár.
A cég hallgat, az egyik főtulajdonos papírjaitól szabadul:
Illés Antal, a Freesoft Igazgatóság tagja tőzsdei forgalomban 2009. szeptember 9.-én a Concorde Értékpapír Zrt. közreműködésével 12,000 darab FreeSoft részvényt adott el 2,239 Ft/db átlagáron.
Másnap eladott még 360 darabot.
Mi történik itt ??
Tulajdonképpen elég lenne tudnunk, pontosan kik vették (és adták) a papírt, de mivel erről nincs több infónk, néhány lehetséges scenárió:
- A tulaj kiszállása
A menedzsment segített feltornázni az árat, hogy Illés tisztességes áron tudja tulajdonrészét csökkenteni. Neki és feleségének van még kb 190e db, amit ezen a piacon bajos lesz egyhamar eladni, kérdés, hogy mennyitől akar még megszabadulni.
Azt azért látjuk, hogy nemcsak ő ad el.
- Napon belüli vagy rövid távú pozíciók
Kihasználva a nagy mozgásokat, látva a meredek emelkedést az igen rövidtávban gondolkodók próbálták meglovagolni a papírt,öngerjesztő folyamat, a pozíciók jó része bukással záródott, de forgalmat produkált.Sem tőkeáttételes sem direkt short pozíciók evvel a papírral nem nyithatók, ők nem is hittek a cégben, próbálkoztak.
Ez talán kevéssé valószínű.
- Befektető
A tőzsde egyik alaptézise: mások a várakozások. Egyik befektet, másik szabadul.
Most lehetett ezt mennyiséggel megtenni, alvó állapotban az árfolyam eltorzítása nélkül lehetetlen.
- Kitömés - avagy a kisbefektetők átverése
Avagy: vígjáték és tragédia 3 napban, vagyis vígjáték 3 napban majd tragédia 3 napban.
Ennek már talán irodalma is van, bevált forgatókönyv, tanítani lehetne.
Nagyfiú (nevezzük így) gyűjtögeti a papírt egy ideje.
Megvan a hír, önmagában ennél a papírnál ez még senkit nem motiválna, de nagyfiú minimális tőkével felugrasztja az alvó árfolyamot akár limitig. Ennek híre megy.
Másnap gyűlnek a kishalak, a hírt szenzációnak értékelik,s mikor nagyfiú ismét meglöki az árfolyamot - még mindig nem kell sok pénz hozzá, hisz nincs eladó - akkor beindulnak a vételek.Egymást és önmagukat gerjesztve mindent megvesznek, nagyfiú már adogat de csak módjával, árfolyam limitig emelkedik.
Harmadik nap eufórikus a hangulat, örömteli vételek, célárfolyam a fellegekben.A bátrabb kishalaknak elfogy a pénzük, a bátortalanabbak már drágálják, megáll az árfolyam a csúcson.
Nagyfiú eddig folyamatosan adogatott, ettől a ponttól nagyobb mennyiséget dob, árfolyam csökken, 'jóárasítja a papírt, ezért a többi kishal is vásárol. Megkapják.
Az ezt követő napokban rászórja maradék részvényeit a még mindig hittel teli halacskákra akik ugye egyre kevesebben vannak ezért az ár lekerül ismét a mélybe, majd szépen elalszik.
- Az árfolyam mesterséges letörése
Azért ezt a lehetőséget is meg kell említeni.
A Freesoft október 9.-re renkívüli közgyűlést hív össze. A napirendi pontok között szerepel saját részvények vásárlása.Így nem mindegy az adott időszak átlagárfolyama, célszerű azt alacsonyan tartani.
Lássuk be: a nagytulajdonosok oda teszik az árfolyamot ahova akarják.
Talán a közgyűlésen lesznek értékelhető nyilatkozatok is a jövőt tekintve.
Ez esetben a gyűlés után lehet jelentős árfolyamemelkedésre számítani.
Az ilyen cégek esetében talán legnagyobb probléma a valódi transzparencia hiánya.
A szándékok ismerete nélkül a híreket sem lehet igazán értékelni, talán ez a történet egyik fő tanulsága.
A Deloitte Research szerint:
„Egy IFRS szerint készülő beszámoló nem csupán mérlegből és eredménykimutatásból áll, számos más tényezőt kell benne bemutatni - és ha a vállalkozás ezekre nem fordít kellő hangsúlyt, komoly hibákat követhet el. Ilyen esetekben nem beszélhetünk az IFRS-el való teljes megfeleltethetőségről, aminek eredményeként a vállalat nagy valószínűséggel képtelen lesz teljesíteni a potenciális befektetők transzparenciára és megbízhatóságra vonatkozó elvárásait."