Már megint Lettország felől érkeznek nyugtalanító hírek
Valdis Dombrovskis ugyanakkor felkérte a jogi szakértőket, hogy készítsenek a törvénytervezetet a lakossági lakóingatlan-hitelek visszafizetésével kapcsolatban. A svéd kereskedelmi bankok körében máris nagy nyugtalanságot keltett a kormánynak az a terve, hogy elrendelné: a lakóingatlan-hiteleket a jövőben csak addig a határig kellene visszafizetni, amennyit az ingatlan aktuális értéke még fedez.
Elemzők szerint ez lépés lehet a lett lat leértékelése felé, hiszen ha a háztartásokat megvédik legértékesebb vagyontárgyuk, lakóingatlanuk elvesztésétől, ezzel a kormányzat számára az egyik legfőbb akadály szűnik meg a leértékelés előtt. A svéd nagybankok a Baltikumban - becslések szerint - mintegy 500 milliárd svéd korona (48,7 milliárd euró) erejéig érintettek, ebből 130 milliárd korona esik Lettországra.
Lettországra az elmúlt napokban erős nyomást fejtettek ki a hitelezők: tartsa magát ahhoz az ígéretéhez, hogy a jövő évi költségvetési hiányt 500 millió lattal (1 milliárd dollár) csökkenti. A kormány azonban, költségcsökkentés és új adók révén csak 325 millió lat lefaragására képes. A zuhanásszerű idei gazdasági visszaesés után még jövőre is mély recessziót és deflációt jósol Lettországban a Fitch Ratings, amely a befektetési szint alatti lett küladósi osztályzatot megerősítő keddi londoni elemzésében a valutaleértékelés és a politikai felfordulás kockázatára is felhívta a figyelmet.
A legnagyobb európai hitelminősítő közölte: megerősíti a "BB plusz" szintű, hosszú távú, spekulatív kategóriájú szuverén lett devizaadós-besorolást, valamint a helyi valutában fennálló államadósság "BBB mínusz" szintű - a befektetésre ajánlott közepes sáv alsó szélén lévő - osztályzatát. Ezekre a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
A Fitch az ehhez fűzött elemzésben 2009-re 18 százalékos, jövőre 4 százalékos gazdasági visszaesést jósolt Lettországnak, kiemelve, hogy az ingatlanárak esnek, a banki eszközminőség romlik, a munkanélküliség növekszik. A cég szerint "nehéz példákat találni arra", hogy bármely országban ilyen jelentős recesszió valutaleértékelés és/vagy politikai felfordulás nélkül végbement volna.
A hitelminősítő kiemeli: 2007 augusztusa óta négyszer minősítette vissza a lett adósosztályzatot. Lettország tavaly 7,5 milliárd eurós készenléti hitelfelvételről volt kénytelen megállapodást aláírni egyebek között a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val. Egy tanulmány szerint a lett deviza leértékelése dominó hatást váltana ki: a lett bankok problémái svéd anyavállalataik közvetítésével a szomszédos balti államokra is átgyűrűznének.
Mivel a balti államok egymás között bonyolítják kereskedelmi forgalmuk nagy részét, egy devizaválság hatása a kereskedelem útján kiterjedne az egész térségre. Az országjellemzők nagy hasonlósága és a térség egységes megítélése miatt egy lettországi devizakrízis kitörése esetén a nemzetközi befektetők az egész Baltikumból kivonulnának.