Az RFV további romániai projekteket tervez
Zilah önkormányzata hétfőn döntött arról, hogy vegyesvállalatot hoz létre a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett RFV-vel a város távfűtésének korszerűsítésére és távhőszolgáltatásra. A szerződést várhatóan a nyár folyamán kötik meg, utána lehet majd tudni a beruházás pontos nagyságrendjét.
A város háromszor annyi távfűtéses háztartással rendelkezik, mint Gyergyószentmiklós, és jelentős az ipara is - fűzte hozzá Kassai Ákos. Más romániai városokban is folynak tárgyalások távfűtés-korszerűsítésről és távhőszolgáltatásról. Romániában nagyon elterjedt a távfűtés, de nagyon kicsi a hatékonyságuk. Míg Magyarországon a távfűtés korszerűsítésével 25-30 százalékkal növelhető az energiahatékonyság, az elavult romániai rendszerekben ez az arány elérheti az 50-70 százalékot is.
Gyergyószentmiklóson például az RFV felújította a hálózatot is, aminek eredményeként 6 százalékra csökkent a korábbi mintegy 50 százalékos hálózati veszteség. A társaság - elsősorban megújuló energiával - saját hőtermelést is végez és tervez végezni egyebek között Romániában is. Ott elsősorban a biomassza jöhet szóba, míg például a Kiskunmajsán előkészületben lévő projekt más lehetőséget, köztük a geotermikus energia hasznosítását is vizsgálja. Romániában 12 millió euró, Magyarországon 5 millió euró beruházást tervez az idén az RFV.
A társaság EBITDA (kamat-, adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti) nyereségként az idén 2,29 milliárd forinttal számol és 1,34 milliárd forint adózott nyereséget vár. Tavaly 1,48 milliárd forint volt a társaság készpénztermelő képességét mutató EBITDA eredmény. A projektek finanszírozása biztosított, hiszen jelenleg 30 százalék külső és 70 százalék saját forrás a finanszírozás módja, az optimális pedig ennek fordítottja lenne.
A sajtótájékoztatón közölték azt is, hogy Makra József, a társaság igazgatóságának alelnöke 8,2 százaléknyi részvényt adott el, így tulajdoni hányada 12,8 százalékra mérséklődött. Összesen 197 ezer darab részvényt értékesített részvényenként 5.400 forintos áron. Négy százaléknyi részvényt maga az RFV vásárolt meg a vezetői részvényopciós programhoz, a vezérigazgató, Kassai Ákos pedig 0,77 százaléknyi RFV részvényt vett Makrai Józseftől. A BÉT adatai szerint az RFV-ben Soós Csaba igazgatósági elnök a legnagyobb tulajdonos 41 százalékkal. Az OTP Alapkezelőnek 15,5 százaléknyi, az AEGON Alapkezelőnek 6 százaléknyi RFV-részvény tulajdona van.