A TEBÉSZ szerint bűzlik valami a Genesis Energy tőkeemelése körül
Az érdekvédelmi szervezet szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy kisrészvényesi bejelentésre kezdte el vizsgálni a Budapesti Értéktőzsde "B" kategóriájában jegyzett Genesis Energy Nyrt. 2010. április 19-ei közgyűlésén elfogadott, apporttal történt tőkeemelését.
Vizsgálatuk szerint a tőzsdei cégbe egy zrt.-én keresztül olyan bányavásárlási lehetőséget apportáltak 10 milliárd forint körüli értéken, amelyről tudniuk kellett, hogy az már nem realizálható. A Genesis Energy április 19-i közgyűlése összesen 21,58 milliárd forint értékű zártkőrű tőkeemelésről döntött. A tőkeemeléssel a cégbe beszállt négy dél-afrikai és egy svájci bejegyzésű bányaipari vállalat.
A befektetők magyarországi érdekeltségeiket, valamint azok által birtokolt eszközöket, kutatási és bányászati jogokat, meddőhányót apportáltak ellenértékként a cégbe. A Genesis Energy az új befektetőkkel egyben profilt is szándékozik váltani, miután az idén júliusban felhagyott a napelemgyártással. A bányászati és ércfeldolgozói új tevékenység bevezetésének alapját a rudabányai telep és eszközeinek megszerzése jelentené, a kitermelhető ércvagyon megvásárlásának elmaradásával azonban a társaság egész léte válik kérdésessé a TEBÉSZ szerint.
A TEBÉSZ kizárólag a nyilvánosan hozzáférhető adatokra épülő szakértői vizsgálata feltárta, hogy az apport legfontosabb eleménél, a Rudagipsz-Mix Zrt.-nél a Hasit Hungária Kft.-vel kötött, a rudabányai bányatelepre vonatkozó adás-vételi szerződést említ a befektetési ajánlat. A Hasit Hungária Kft. azonban már hónapokkal a Genesis közgyűlés előtt felszámolás alá került, ezt azonban a befektetési ajánlatban elhallgatták.
A bányacéget 2009. december 24-e óta irányító felszámoló azt közölte a TEBÉSZ-szel, hogy a szerződéstől már korábban elállt a vételár megfizetésének elmaradása miatt. Egyébként pedig hónapok óta senki sem folytat kitermelést a bányában. Az érdekvédelmi szervezet szerint félrevezető információnak minősül a Magyar Fejlesztési Bankkal kötött 1 milliárd forintos hitelre vonatkozó utalás is, mivel a bank a hitel ígérvényt az adásvétel elmaradása miatt már korábban visszavonta.
A TEBÉSZ a rendelkezésére álló dokumentumok alapján úgy véli, a társaság vezetésének már a befektetési ajánlat összeállítása és a tőkeemelést kimondó közgyűlés előtt tudatában kellett lennie a bányavásárlási lehetőséggel kecsegtető apport kiüresedéséről, azt mégis elhallgatta a részvényesek elől, így felvetődhet a tőkebefektetési csalás gyanúja is.
Az ügy kapcsán a TEBÉSZ kiemeli az apportot ellenjegyző könyvvizsgáló jogi fellelőségét, akit éppen a hasonló esetek elkerülése érdekében utasít a jogszabály az apportok alapos ellenőrzésére. A TEBÉSZ közölte azt is, hogy a birtokában lévő adatokat és dokumentumokat átadja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének, hogy az hatósági eszközeivel felderíthesse az eset minden részletét.
A Genesis Energy Nyrt. a legutóbbi tőzsdei gyorsjelentése szerint 2010 első félévét 611 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárta, nettó árbevétele mindössze 12 ezer forintot tett ki. Egy évvel korábban még 662 millió forint volt az árbevétele. Az áprilisi tőkeemelést a cégbíróság 2010. július 15-én bejegyezte, e szerint a társaság alaptőkéje 26,248 milliárd forint.
A Genesis Energy részvényeinek kereskedését szerdán 13 órától a nap hátralévő részére felfüggesztették a Budapesti Értéktőzsdén. A tőzsde rendkívüli tájékoztatás közzétételére kötelezte a kibocsátót. A papírra 364 forinton született az utolsó kötés, 9 forinttal, 2,54 százalékkal magasabban az előző napi záróáránál. Az elmúlt egy évben a részvény legmagasabb árfolyama 727 forint, a legalacsonyabb 308 forint volt.