MNB: egységes volt a vállalati hitelezés visszaesése

Ahogy a gazdasági válság előtti dinamikus hitelállomány-növekedés, úgy a válság utáni jelentős hitelállomány-visszaesés is viszonylag egységes jelenség volt a közép-kelet-európai régióban, 2008 októberétől egy-két hónapon belül szinte valamennyi országban megkezdődött a vállalati hitelállományok csökkenése - olvasható a Magyar Nemzeti Bank szakértőinek egyik tanulmányában, amely az MNB-szemle legutóbbi számában jelent meg.

A tanulmány szerint a vállalati hitelezést tekintve a legerősebb visszaesés régiós összehasonlításban Magyarországon, a Baltikumban és Csehországban következett be, míg Lengyelországban és Szlovákiában mérsékeltebb volt a hitelállományok zsugorodása. Bulgária és Románia látszólag kivételnek számít, a hivatalos statisztikák szerint Bulgáriában 2008 októbere óta enyhén növekedett a vállalati hitelállomány, míg Romániában 2009 júniusában következett be fordulópont és kezdett emelkedni a hitelállomány.

 

A 2008 őszén eszkalálódó nemzetközi pénzügyi válság véget vetett a kelet-közép-európai régió külföldi forrásból finanszírozott, dinamikus hitelbővüléssel járó gazdasági fellendülésének, a recesszióval egyidejűleg szinte valamennyi országban csökkenni kezdett a vállalati bankhitelek állománya is. Az MNB egyik legutóbbi tanulmánya Kelet-Közép-Európa és a Baltikum 9 országát összehasonlítva mutatja be, hogyan alakultak a régióban a vállalati hitelállományok és hitelkamatok. A rendelkezésre álló információk arra utalnak, hogy Magyarországon – a Baltikumhoz hasonlóan – nagyobb szerepet játszott a banki hitelkínálat visszafogása a vállalati hitelezés visszaesésében, mint a többi régiós országban.

 

Ez elsősorban Magyarország külső forrásokra való ráutaltságából, sérülékenységéből fakad. A válság előtt, 2007-ben és 2008-ban a vizsgált kelet-közép-európai országokban átlagosan évi 24 százalékkal nőtt a vállalatok banki hitelállománya, voltak azonban olyan országok, ahol ennél jóval nagyobb ütemű volt a bővülés (Bulgáriában 50 százalékos, Romániában 34 százalékos). Ez a magas dinamika összefüggött a reálgazdasági felzárkózással is, hiszen a felzárkózó országokban a GDP-arányos vállalati eladósodottság jóval elmarad a nyugat-európai átlagtól. ( 2008-ban a vizsgált országokban a vállalatok GDP-arányos hitelállománya átlagosan 60 százalék volt, míg a nyugat-európai országokban 80 százalék).

 

Az állományok lejárata szerint vizsgálva a folyamatokat a legtöbb országban - így Magyarországon is - a rövid lejáratú hitelek állománya esett vissza nagyobb mértékben, ami azzal is összefügg, hogy itt éppen a rövidebb futamidő miatt könnyebben tudott alkalmazkodni mind a bankszektor, mind pedig a vállalatok. A balti országokban és Magyarországon azonban a hosszabb lejáratú - többnyire beruházási céllal felvett - hitelek állománya is jelentősen csökkent, ami a többi országban nem volt jellemző. Ami a hitelek devizális összetételét illeti: a hazai fizetőeszközben folyósított hitelek állománya az egyébként is inkább devizában eladósodó balti országokban drasztikusan csökkent, de számottevő csökkenés következett be a hazai fizetőeszközben folyósított hitelek arányában Romániában és Magyarországon is.

 

A többi országban alapvetően nem változott a devizaalapú termékek aránya a teljes vállalati hitelportfólión belül. Csehországban a vállalatok a banki hiteleket bizonyos mértékig külföldről felvett hitelekkel (anyavállalaton keresztül) és kismértékig kötvénykibocsátással helyettesítették, így a vállalati szektor finanszírozási helyzete nem romlott olyan mértékben, mint amennyire a banki hitelállományok mutatják. Romániában 2009 decembere előtt a devizahitelek egy részét közvetlenül az anyabankok nyújtották a román vállalatoknak, nagyrészt szabályozási okok - a devizabetétekre vonatkozó magas kötelező tartalékráta - miatt. Ezt a szabályozást 2009-ben enyhítették, így a hitelállomány 2010. január óta tartó növekedésében ezért szerepet játszhat az is, hogy az anyabankok visszahelyezik a román vállalati hitelportfóliót a leánybankokhoz.

 

Bulgáriában is van a szabályozással kapcsolatos torzító elem: az országban korábban olyan törvény volt érvényben, amely korlátozta a bankok mérlegfőösszeg szerinti növekedését. Erre számos hitelintézet a hitelek speciális projekttársaságokba való kiszervezésével reagált. A válság alatt a bankok jelentős mennyiségű állományt vettek vissza a mérlegükbe, ami növelte a statisztikákban kimutatott hitelállományt, noha a magángazdaság forrásellátottsága a valóságban nem emelkedett. A kamatok régióbeli alakulását tekintve azt lehetett tapasztalni, hogy a válság kitörésével a vállalati hitelek kamatfelárai minden országban növekedésnek indultak, de eltérő mértékben - olvasható a jegybanki tanulmányban. A hazai devizában nyújtott hitelek esetében Romániában volt a legmagasabb mind a kamatfelár, mind annak válság utáni növekedése, míg Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban a kamatfelár alacsonyabb szintről és csak enyhébb mértékben emelkedett.

 

Magyarországon a kamatfelár a válság előtt többé-kevésbé együtt mozgott a visegrádi országok bankjainak kamataival, de a válság kitörésével jelentősen megnőtt, és elszakadt azoktól. Bár 2009 vége óta némileg csökkent a felárak közti különbség, szintjében továbbra is markánsan elkülönül a magyar felár a többi visegrádi országokban tapasztalt kamatfelártól. Az euróban denominált hitelek esetében szintén minden országban nőttek a válság kitörése után a kamatfelárak, azonban itt a magyar kamatfelár az egyik legalacsonyabbnak számított a régióban, mind a válság előtt, mind azóta. (MTI)

Sokáig kivártak az eladók, de mi a helyzet most? Mit léptek a megtorpanó ingatlanpiacon?

Habár a tavalyi év végén még sok eladó bízott az áremelkedésben, mára megtorpant a kereslet az ingatlanpiacon. A vevők óvatosabbak, az árak stagnálnak, és egyre többen fordulnak szakértőhöz, hogy reális képet kapjanak ingatlanuk értékéről.
2025. 07. 01. 13:00
Megosztás:

Milliárdos forgalmat hoz a nyár a játékpiacon

Többmilliárdos forgalmat hoz a nyár a hazai játékpiacon: a szezon alatt realizálódik a mintegy 120 milliárdos hazai játékpiac éves forgalmának egyötöde, amikor a családok jelentős összegeket költenek strandolásra, táborokra és utazásra - derült ki a Regio Játék értékesítési adataiból.
2025. 07. 01. 12:30
Megosztás:

A mai napon lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás

A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében.
2025. 07. 01. 12:00
Megosztás:

Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben

Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett, napra pontosan kétéves online Árfigyelő rendszer. Így már összesen 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók az online felületen. Ez napi szinten több mint 5000 különböző élelmiszerterméket, illetve háztartási és higiénés cikket jelent. Már nemcsak a hat legnagyobb kiskereskedelmi lánc, hanem három országos drogéria-hálózat is napi szinten szolgáltat adatokat a rendszerbe. Mindemellett a GVH szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a nemzeti versenyhatóság jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán. Hamarosan jönnek az eredmények.
2025. 07. 01. 11:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentési várakozások további erősödésével folytatódott az amerikai hosszú hozamok csökkenése

Az Egyesült Államokban tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves hozam közelebb került a 4,2%-os szinthez, ezzel két hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
2025. 07. 01. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulat hétfőn is a tengerentúlon: újabb történelmi csúcson az S&P és a NASDAQ

Új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn az S&P500 és a Nasdaq Composite is, a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos optimizmus és a kamatcsökkentési várakozások oldották a piacokra hónapok óta ránehezedő bizonytalanságot. Az irányadó amerikai részvényindexek 0,5- 0,6%-os pluszban zártak.
2025. 07. 01. 10:30
Megosztás:

A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

Csökkenéssel indult a hét az európai részvénypiacokon: a Stoxx600 csaknem 0,4%-ot csúszott vissza, a FTSE 0,3, a DAX 0,4%-ot veszített értékéből. Az amerikai vámtarifák júliusi élesedésének közeledte nyomasztotta a befektetőket annak ellenére, hogy pénteken még az amerikai- kínai kereskedelmi megállapodás fűtötte a reményeket.
2025. 07. 01. 10:00
Megosztás:

Javult a kormányzati szektor egyenlege 2025 elején

Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. első negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 01. 09:30
Megosztás:

Mi történik az euró-forint árfolyammal?

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 01. 09:00
Megosztás:

Hány órás késénél fizetnek kártérítést a légitársaságok és mennyit?

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál, legalábbis erre utalnak a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai. A szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
2025. 07. 01. 08:30
Megosztás:

Mintegy 10.000 milliárd forint fekszik parlagon a lakossági megtakarításokból

A 2025-ös évben folyamatosan növekszik a lakossági betétbe tett pénz mennyisége. Az ügyfelek viszont gyakran lekötés nélkül, látra szóló számlán hagyják a pénzüket. Pedig elérhető az inflációt meghaladó mértékű kamatozás a bankszektorban rövid távon is, kockázatmentesen.
2025. 07. 01. 08:00
Megosztás:

Hiteled van? Most milliókat nyerhetsz akár egy hitelkiváltással

Az elmúlt években jelentősen olcsóbbak lettek a bankok által kínált személyi kölcsönök, így adja magát a kérdés, hogy megéri-e kiváltani az adósoknak a meglévő kölcsönt egy másik, olcsóbb hitelre. A válasz nem mindig magától értetődő, ugyanis nem biztos, hogy mindenki jól jár a váltással. Egy jól időzített hitelcsere azonban akár egymillió forint feletti összeget is érhet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 01. 07:37
Megosztás:

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése, de a klímaváltozás jelentős károkat okozhat az ültetvényekben - közölte a Syngenta hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 07:00
Megosztás:

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt, amelyekre korábban csaknem két évig tartó importtilalmat rendelt el a 2011-es szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműből származó radioaktív szennyvíz okozta szennyezés miatt.
2025. 07. 01. 06:30
Megosztás:

Lendületben a brit gazdaság: jelentős növekedést mértek

Jelentősen gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az idei első negyedévben.
2025. 07. 01. 06:00
Megosztás:

Vetőmag Szövetség: alacsony a fémzárolt kalászosok aránya

A fajtatisztaság és termésbiztonság érdekében növelni kellene a fémzárolt kalászos vetőmagok arányát - közölte a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 05:30
Megosztás:

Kínában harmadik hónapja zsugorodik a feldolgozóipar

Kínában harmadik hónapja csökkent a feldolgozóipar teljesítménye júniusban, bár májushoz képest kisebb mértékben, míg a szolgáltatóipar erősödése némileg gyorsult májussal összevetve a kínai statisztikai hivatal felmérése szerint.
2025. 07. 01. 04:30
Megosztás:

A Duna House 21,96 forint bruttó osztalékot fizet törzsrészvényenként

A Duna House az A sorozatú törzsrészvényekre darabonként 21,96 forint bruttó osztalékot fizet a 2024-es pénzügyi év után - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 04:00
Megosztás:

A gazdák megsegítésére javában zajlik a vízpótlás az apadó Tiszán

Csak az összefogás vezet sikerre a vízhiány és felmelegedés elleni küzdelemben - jelentette ki az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára hétfőn Csépa határában, a Tisza partján kialakított ideiglenes vízkivételi műnél.
2025. 07. 01. 03:30
Megosztás:

Magyar alapítványokat is támogatna a Morgan Stanley: 45 millió forintos támogatás innovatív civil ötletekért

Először nyílt meg magyar jótékonysági szervezetek számára a Morgan Stanley civil pályázata. A Budapesten háromezer szakembert foglalkoztató globális pénzintézet célja olyan innovatív ötletek támogatása, amelyek kézzel fogható hatást gyakorolnak a gyerekek és fiatalok egészségére, mentális jóllétére, oktatási lehetőségeire. A győztesek 100 ezer font támogatást kaphatnak, szakmai mentorálásban részesülnek, és nemzetközi kapcsolati hálót is építhetnek. A jelentkezési határidő július 7.
2025. 07. 01. 03:00
Megosztás: