Magosz: nem lehet kikényszeríteni a gazdák fedezeti vásárlását
Jakab István, a Magosz elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón elmondta, a kereskedők a gazdáktól a rendkívüli időjárás, vis maior miatt meg nem termett terményt követelik, s kötbérrel, fedezeti vásárlás követelésével zsarolják őket. A Magosz szerint az ügyletekre a Polgári Törvénykönyv és a mezőgazdasági termékek értékesítésére vonatkozó, valamint az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény passzusai az irányadók, s a jelen állás szerint nagyon nagy valószínűsséggel kimondható, hogy a termelői oldalnak van igaza.
A Magosz tudomása és felmérése szerint mintegy 50 milliárd forintos értékről van szó. Jakab István elmondta: változatlanul nagy a nyomás az embereken, a gazdákon, s nehéz eljuttatni hozzájuk, milyen magatartást tanúsítsanak. Úgy vélte, a gazdákkal, gazdaságokkal sokszor "balkáni szintű", betarthatatlan szerződéseket kötöttek, s a Magosz minden megtesz azért, hogy a jognak ismét érvényt tudjon szerezni.
A Magosz álláspontja szerint a múlt évben rendkívül extrém körülmények között kellett a gazdáknak termelniük, viharkárok és más természeti katasztrófák, egyebek mellett belvíz sújtotta a gazdaságokat. Így pedig nem termett meg az a gabonamennyiség, amelyből az előzetesen megkötött szerződéseket teljesíteni tudták volna. Jakab István elmondta, az Országgyűlésben olyan törvény-módosítást nyújt be, amely lehetővé teszi majd, hogy az Agrárkamara tudjon ilyen esetekben közérdekű keresettel élni a gazdák nevében és helyettük.
Így nem kell majd mindenkinek külön pert folytatnia igazáért a bíróságok előtt. Az elnök elmondta, tudomása szerint már van olyan bírósági ítélet, amelyik vis maior esetén a termelőnek adott igazat. Hozzátette, adhatnak bármilyen címet is a szerződéseknek, nem ez, hanem a tartalom számít, s az határozza meg a követendő jogi álláspontot. Jakab István elmondta azt is, a vis maiorról szóló hatósági igazolást mindenki köteles elfogadni, minden más igazolás kérése "trükközés, a gazda megtévesztésére szolgál".
Az elnök a Gazdasági Versenyhivatal elutasító válaszáról elmondta, a Magosz álláspontja változatlanul az, hogy a felvásárlók, integrátorok részéről tetten érhető volt az összebeszélés, amit bizonyít az is, hogy minden gazdának szinte azonos tartalmú levelet írtak. A Magosz álláspontja szerint a Gazdasági Versenyhivatalnak a szervezet levele alapján versenyfelügyeleti és ágazatai vizsgálatot kellett volna lefolytatnia a szóban forgó ügyekben. (MTI)