Bedarálták a MOL és az OTP árfolyamát
Csáky Attila, az UniCredit Bank Hungary Zrt. kereskedési igazgatója szerint hétfőn komolyabb negatív korrekció söpört végig az európai és az amerikai piacon is: Európa szerte 2-3 százalékos negatív korrekció volt, és az Egyesült Államok is 2 százalékos mínuszban kereskedik, miután délután stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az Egyesült Államok hosszú távú adósbesorolásának kilátását a Standard & Poors (S&P) hitelminősítő intézet.
Magyarországon kissé erőteljesebb volt a korrekció mértéke és üteme, a befektetői bizalom azonban globális hatásra ingott meg, semmiképpen nem magyar specifikus események hatására - hangsúlyozta Csáky Attila, hozzátéve, hogy a vezető magyar részvények az elmúlt időszakban - főleg pénteken - jelentősen túlteljesítették a közép-kelet-európai részvények mozgását, ennek az elolvadása volt látható hétfőn. Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője szerint reggel kiegyensúlyozott kereskedés zajlott, de a negatív tartományban voltunk már akkor is.
Délelőtt az euro/dollár árfolyam esése kezdte lefelé húzni a piacokat, majd az S&P leminősítésére igen heves esés következett, gyakorlatilag az oroszokat leszámítva mi vagyunk a legerősebb, közel 4 százalékos mínuszban, viszonylag nagy forgalom mellett - mutatott rá. A nap nagy vesztese a Mol volt, amelynek a mögöttes terméke, az olaj is összeomlott, így az elmúlt időszak áremelkedéseinek profitját gyorsan visszaadták a befektetők.
A Mol 1395 forinttal, 5,51 százalékkal 23.905 forintra csökkent, 3,8 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 295 forinttal, 4,73 százalékkal 5.945 forintra esett, forgalmuk 16,2 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 10 forinttal, 1,63 százalékkal 604 forintra gyengült, forgalma 2,0 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 395 forinttal, 1,07 százalékkal 36.605 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,2 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 574,8 millió forintos forgalomban 100 forinttal, 0,52 százalékkal 19.500 forintra erősödött. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.896,47 ponton zárt hétfőn, ez 42,74 pontos, 2,20 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva. (MTI)