Idei pályázatok az ÚMVP-ben
A nyáron jelennek meg a Leader-programhoz kapcsolódó vidékfejlesztési stratégiák és együttműködési kezdeményezések támogatási pályázatai, de jogcímek nyílnak a nem termelő beruházásokhoz és a genetikai erőforrások megőrzéséhez is. A VM indoklása szerint a pályázatokat azért „húzzák szét”, hogy a lebonyolítás ne egyszerre rójon terhet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalra (MVH). Az ÚMVP I-es tengelyében (versenyképesség-javítás) tíz, a II-esben (környezet- és vidéki fejlesztések) tíz, a III-asban (életminőség-javítás) öt, a IV-esben (Leader) két programot hirdet meg az idén a VM.
A jogcímek meghatározásánál a tárca figyelembe vett az ÚMVP félideji értékelésének eredményeit is. Ennek egyik lényeges megállapítása az volt, hogy eddig a támogatás 60 százalékát a pályázók 5 százaléka vette igénybe, míg a fennmaradó 95 százaléknak a 40 százalék jutott. Ezért a VM az új kiírásoknál arra törekszik, hogy a lehető legkisebb üzemméretű ágazati szereplők is támogatásokhoz juthassanak.
A tárca tájékoztatása szerint a kiírások azért jelennek meg különböző időszakokban, hogy az MVH zökkenőmentesebben bonyolíthassa le a pályázatokat. A rugalmasabb ügyintézést segítheti, hogy az ágazati szereplőknek, az irányító hatóságnak és az MVH-nak egy hónapos felkészülési idejük lesz a rendeletek Magyar Közlönybeli megjelenése után. A tárca ettől többek között azt reméli, hogy csökkenthető lesz a hiánypótlások száma. A minisztérium az eljárásrend egyszerűsítésével egyébként is arra törekszik, hogy gyorsítsa – az eddigi 12-13 hónapról a felére csökkentse – az elbírálási időt. Ennek érdekében több olyan pályázat – például a mikrovállalkozások és a turisztikai projektek – elbírálását központosítja, amelyeknél eddig a Leader-es akciócsoportok (HACS) kaptak szerepet.
A VM az 1350 milliárd forintos uniós forrást közvetítő ÚMVP-n belül még 200 milliárd forintot használhat fel, mert a pénzek zömét az előző kormány lekötötte. A májusi új jogcímek közül a minisztérium leginkább a munkahelyteremtő mikrovállalkozások létrehozását és fejlesztését emeli ki, amelyre 7 milliárd forintot fordít. Turisztikai beruházásokra további 4 milliárd juthat. E kiírásokra azok pályázhatnak majd, akik 5 ezer főnél kisebb, nem városi településeken élnek. (A többi helység lakói az Új Széchenyi Terv forrásaira tarthatnak igényt). A VM kimutatásai szerint a mikrovállalkozási támogatások 2772 településen lesznek elérhetők, amelyeken összesen 2,8 millióan élnek.
forrás: Agromonitor.hu