Gyarapodó nyugdíj-előtakarékossági számlák
A tavalyi évben - a tbsz hangsúlyos kommunikációja, és az öngondoskodás növekvő igénye miatt – a hazai lakosság körében jelentősen megugrott a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) kedveltsége, így év végére már több mint 300 milliárd forintot tettek ki az ilyen típusú számlákon elhelyezett megtakarítások. A kifejezetten nyugdíjcélú megtakarításra szolgáló nyugdíj-előtakarékossági számla egyik nagy előnye, hogy az éves befizetések összege után személyi jövedelemadó jóváírás igényelhető. 2011-től ez az összeg az előző évben elhelyezett megtakarítások 20%-a, maximum 130.000 forint lehet azok számára, akik 2020 előtt érik el a nyugdíj-korhatárt, és maximum 100.000 forint a 2020 után nyugdíjba vonulók számára.
„Az állami támogatás az szja bevallás során igényelhető vissza, és a benyújtást követő 30 napon belül válik esedékessé, így a május 20-ai határidőt figyelembe véve legkésőbb június 20-ig kerülhet a számlákra. Fontos tudni azonban, hogy az adóvisszatérítés nem kerül ténylegesen kifizetésre, hanem a nyesz számlához kapcsolt technikai számlán kerül jóváírásra, és a magánszemély döntése, hogy a későbbiekben milyen befektetésben helyezi azt el. Ahhoz tehát, hogy a számlatulajdonos ez után az összeg után is hozamhoz juthasson, a korábbi befizetésekhez hasonlóan érdemes valamilyen értékpapírban – állampapírban, részvényben, befektetési jegyben – elhelyezni” – javasolja a befektetési szakember.
„Az öngondoskodás növekvő igénye miatt a következő hónapokban a magán-nyugdíjpénztári rendszerből kifizetésre kerülő hozamok is a hosszú távú megtakarítási számlák állományát növelhetik. Ennek mértéke nehezen becsülhető, de az érintettek széles köre miatt jelentős összeget képviselhet” – mondta el Zobor Zsuzsanna.