Külföldi sajtó a budapesti tömegrendezvényekről

Németországban az 56-os forradalom évfordulója alkalmából tartott keddi budapesti tömeggyűlésekről közölt beszámolót számos újság.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung A kettéosztott Magyarország címmel közölt beszámolót, amelyben Stephan Löwenstein kifejtette: a tömeggyűlések az ország "mély megosztottságát" mutatták. A Békementtel kapcsolatban felvetette: kinek a költségére szállítottak busszal résztvevőket vidékről a fővárosba? A Milla tüntetéséről megjegyezte: az ellenzéki táborban mostanáig hiányzott egy szereplő, aki Orbán Viktor kihívója lehet. Ez a helyzet változhat, mert megjelent Bajnai Gordon.
    

A Berliner Zeitung baloldali lap A megosztott nemzet címmel közölt beszámolót. Frank Herold az írása alcímében kiemelte: a magyar ellenzék "talált egy anti-Orbánt". A Békemenetről megjegyezte: a jobboldali konzervatív kormányzat "messze nem annyira népszerű", mint amikor két és fél éve hatalomra került, de még mindig "tömegeket tud vinni az utcára".
    

A Der Spiegel internetes kiadásában A magyar ellenzék szövetségbe tömörül Orbán ellen címmel közölt beszámolót. Kiemelték: az Együtt 2014-et az egyesült ellenzék platformjának szánják, létrehozására pedig azért volt szükség, mert csak a közös fellépés lehetőségét kínálják a választási törvények. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje valószínűleg Bajnai Gordon lesz.


A Die Zeit című liberális hetilap Tízezrek tüntettek Orbán elnök ellen címmel közölt beszámolót az internetes kiadásában. Az Együtt 2014-ről úgy vélték, hogy a megosztott, vitázó ellenzék jövőbeni "választási platformjának magva lehet". A Békemenettel kapcsolatban kiemelték, hogy "szerte az országból hoztak buszokkal résztvevőket" a fővárosi megmozdulásra.


A Die Presse konzervatív osztrák lap szerint a baloldal mint egy "messiást" "varázsolta elő" Bajnait. Peter Bognar tudósító szerint Bajnai Gordon a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök Demokratikus Koalíciójával való együttműködésbe is belemehet, keddi fellépésével azonban nem utolsósorban egy lehetséges, pártokon átívelő baloldali szövetség kormányfő-jelöltjeként jöhet szóba. Nem Bajnai és követői voltak az egyetlenek, akik az utcára vonultak 1956-ra emlékezve, sok ezren vettek részt a "Békemeneten" is, amit Orbán szervezett - fogalmazott a lap. 


A Der Standard szerint az ellenzék reményei Bajnaira összpontosulnak, akinek a Milla rendezvényén mondott beszéde "tüzesebbre sikerült, mint azt sokan várták". "Egyfajta Obama 2008-érzés van a levegőben" - fogalmazott Gregor Mayer cikkíró, aki szerint Bajnai lehet az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, de vannak bizonytalansági tényezők is. A lap beszámolt a Békemenetről is, amelyet úgy említett, hogy a miniszterelnökhöz közel álló Széles Gábor mágnás és lapkiadó szervezte a kormányfőnek.


A svájci Neue Zürcher Zeitung is kiemelte Bajnai Gordon politikai visszatérését. Bajnai "szabályos választási kampánybeszédet" tartott - írta Kathrin Lauer.


Orbán utcára viszi Magyarországot címmel számolt be a Libération című baloldali francia lap arról, hogy tízezrek tüntettek a "nacionalista és konzervatív" miniszterelnök mellett vagy ellen. A lap szerint "az üzletemberek által finanszírozott kormánypárti Békemeneten" 150 ezren vettek részt, a baloldali ellenzéki tüntetésen pedig 100 ezren hallgatták Bajnai Gordont.


A konzervatív Le Figaro szerint a megemlékezéseket a kormány és az ellenzék is utcai erődemonstrációra használta. Stéphane Kovacs tudósító úgy vélte, hogy a nap alapvetően Bajnai politikai visszatéréséről szólt, akit "Orbán komoly riválisának" tartanak.


Orbán Viktor és Bajnai Gordon beszédéről írt a The Wall Street Journal amerikai lap európai kiadásának internetes változata. A lap szerint a miniszterelnök ismét bírálóan szólt az EU-ról. "Eközben Bajnai együttműködést sürgetett azon politikai és civil csoportok között, amelyek elégedetlenek Orbán kormányával" - írta a lap, megjegyezve, hogy a kormányoldal, bár csökken az elfogadottsági aránya, még mindig vezet a közvélemény-kutatásokban. "Bajnait politikai elemzők széles köre úgy tekinti, mint Orbán konzervatív kormányának egyetlen olyan kihívóját, aki képes egyesíteni Magyarország széttöredezett politikai ellenzékét" - írta a WSJ.
    

Az idei év "legvártabb megnyilatkozásának" értékeli Bajnai Gordon beszédét a Sme pozsonyi liberális napilap a budapesti megemlékezésekről beszámoló szerdai írásában. "Két és fél évvel a parlamenti választások előtt kezdetét vette a választási kampány Magyarországon" - írja a budapesti megemlékezések kapcsán megjelentetett egészoldalas cikkében a pozsonyi Pravda független napilap, amely szerint "az elégedetlen tömegből felbukkanó népszerű exkormányfő, Bajnai Gordon" személyében Orbán Viktor miniszterelnök "erős ellenfélre" lelt. (MTI)


Ládapakoló humanoidok és gázszivárgást szimatoló robotkutyák

Az autóiparban már évtizedek óta robotkarok hegesztenek, egyes szektorokat azonban csak lassan hódít meg ez a technológia. Ilyen a világ egyik leginkább munkaerő-intenzív ágazata, a textil- és ruhagyártás, a logisztika vagy az őrzés-védelem is. Viszont hamarosan az automatizáció számára ezek a nehéznek számító feladatok is egyre robotizáltabbá válnak.
2026. 06. 24. 16:00
Megosztás:

A Reolink tovább erősíti jelenlétét a MediaMarkt kínálatában

A Reolink, az otthoni és üzleti felhasználásra tervezett okos vizuális technológiák innovatív szereplője, tovább erősíti magyarországi jelenlétét a MediaMarkt-tal való együttműködésének keretében. A fokozatos kiskereskedelmi terjeszkedés eredményeként a Reolink termékei még több magyar vásárló számára válnak elérhetővé a MediaMarkt kiválasztott üzleteiben és online kínálatában. A bővülés jól mutatja az intelligens, megbízható biztonsági és megfigyelési megoldások iránti növekvő keresletet.
2026. 06. 24. 15:30
Megosztás:

Benyújtotta a kormány a Mol extraprofitadójának kiszélesítésére vonatkozó jogszabálymódosítást

Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, mely kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját azzal, hogy sávossá alakítja az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni adót; a különadót kiterjeszti a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027-es adóévre is.
2026. 06. 24. 15:00
Megosztás:

Este hétig válthatnak díjmentesen devizát az erstések George-ban

Júliustól hétköznap két órával tovább, este hétig válthatnak devizát az Erste ügyfelei a George Appban és a netbankban kedvező – a középárfolyamhoz közeli – árfolyamon, akár egymillió forintig. A díjmentes, rejtett költségek nélküli szolgáltatással a bank ráver a fintech cégek hasonló megoldásaira. Ma már a devizaszámlás lakossági ügyfelek több mint 40 százaléka használja a megoldást, miközben csökkent a fintech szolgáltatók felé indított utalások volumene.
2026. 06. 24. 14:30
Megosztás:

Első lakás Otthon Starttal: a vidéki egyetemvárosokban a lakások több mint 90 százaléka elérhető, Budapesten sokkal borúsabb a helyzet

Az egyetemista és friss diplomás fiatalok lakásvásárlását is érdemben segítheti a fix 3 százalékos kamatozású, államilag támogatott Otthon Start lakáshitel. A konstrukció már 18 éves kortól elérhető, és lehetőséget ad arra is, hogy a szülők aktívan részt vegyenek gyermekük első otthonának finanszírozásában – akkor is, ha a fiatal még nem rendelkezik önálló jövedelemmel. Az ingatlan.com és a money.hu közös elemzése azt vizsgálta, hogy mely szabályokra érdemes ilyenkor figyelni és mekkora választék érhető el az Otthon Start keretében a legnépszerűbb egyetemvárosokban és budapesti diáknegyedekben.
2026. 06. 24. 14:00
Megosztás:

Javaslat az országos munkaügyi kapcsolatok tripartit fórumának létrehozására

Nem várnak tovább a kormányra a szakszervezetek, négy szövetség összefogott, s együtt kezdeményezi egy országos, állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását a munkaügyi kapcsolatok elindítására. A közös elhatározásról és javaslatról a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, valamint a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája levélben tájékoztatta Magyar Péter miniszterelnököt, Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, valamint Kátai-Németh Vilmos társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert is.
2026. 06. 24. 13:30
Megosztás:

25bp-os kamatvágásról döntött az MNB és további csökkentéseket helyezett kilátásba

Itthon az MNB kamatdöntő ülése volt a tegnapi nap legfontosabb eseménye, ahol a piaci várakozásoknak megfelelően 25bp-os kamatcsökkentésről határoztak. Ezzel a hazai irányadó kamatszint négy éve nem látott szintre süllyedt. A jegybanki kommunikáció ugyanakkor további lazítást is kilátásba helyezett. Az MNB közzétette legfrissebb inflációs előrejelzését is, az ebben szereplő inflációs pálya jelentősen lefelé módosult a márciusi előrejelzéshez képest. Az alapszcenárió szerint az infláció 2026-ban és 2027-ben várhatóan 1,8%, illetve 2,3% lesz (korábban: 3,8% és 3,7%), majd 2028-ra visszatér a 3%-os célhoz. A GDP-növekedést 2026-ban és 2027-ben 2, illetve 3%-ra várja a jegybank (korábban: 1,7% és 3%). Varga Mihály elnök elmondta, a geopolitikai feszültségek enyhülésével a globális kockázati környezet kedvezőbbé vált, és a hazai eszközökre vonatkozó alacsonyabb kockázati prémiumok is megmaradtak. Ezek a tényezők jelentősen növelik a monetáris politika mozgásterét. A nyár folyamán még két további 25bp-os vágást helyezett kilátásba.
2026. 06. 24. 13:00
Megosztás:

Jenalapú stabilcoint indít az SBI Group: érkezik a JPYSC

Új szereplő jelenik meg a japán stabilcoinpiacon: az SBI Group a tervek szerint már ezen a héten elindítja a japán jenhez 1:1 arányban kötött JPYSC tokent. A kibocsátás mögött egy jelentős bizalmi bank, egy szabályozott kriptotőzsde és egy szingapúri Web3-fejlesztő áll, így a projekt fontos hidat építhet a hagyományos japán pénzügyi rendszer és a blokkláncalapú szolgáltatások között.
2026. 06. 24. 12:30
Megosztás:

Tartálykocsikból töltik a kiürült zalai víztározókat

Átmeneti megoldásként éjszaka tartálykocsikból kezdték feltölteni a kiürült zalai víztározókat a szomszédos közműszolgáltatók segítségével, de honvédségi járművekre is számítanak ebben; a kehidakustányi fürdő ideiglenesen nem üzemeltet néhány medencét.
2026. 06. 24. 12:00
Megosztás:

Zsúfoltan indul a nyár a csomagküldésben az új vámszabályok miatt

Sokan az utolsó pillanatban is kihasználják az online piacterek kedvezményes ajánlatait az EU új vámszabályainak július 1-jei hatálybalépése előtt, ezért a megnövekedett forgalom miatt érdemes csomagjainkat időben feladni – figyelmeztet a nyaralási szezon küszöbén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A szakértők emlékeztetnek: a nyári szabadságok tervezésekor érdemes azt is átgondolni, várunk-e küldeményt utazásunk idejére, és szükség esetén megbízni valakit, hogy vegye azt át helyettünk.
2026. 06. 24. 11:30
Megosztás:

Ezekre kell figyelniük a cégeknek, ha még július 14-ig hozzá akarnak jutni a kedvezményes kamatozású hitelhez

A Gazdasági és Energetikai Minisztérium döntése alapján módosulnak egyes likviditási célú konstrukciók kamatkondíciói: megszűnik a folyószámlahitel, a likviditási hitel és a turisztikai kártya fix kamatozása, és a kamat mértéke a június 19-től benyújtott hitelkérelmeknél a 3 havi BUBOR-hoz igazodik, ami jelenleg 5,89 százalék. A 2026. június 18. napjáig befogadott hitelkérelmek után a szerződést továbbra is fix 3 százalékos kamattal lehet megkötni, de fontos, hogy erre csak 2026. július 14-ig van lehetőség. A céges finanszírozásokkal foglalkozó CreditExpert szakértője összefoglalta, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyek idén június 18-ig benyújtották hitelkérelmüket, mire kell figyelniük annak érdekében, hogy legkésőbb július 14-ig megtörténhessen a szerződéskötés.
2026. 06. 24. 11:00
Megosztás:

A technológia szektor lemorzsolódása tartotta kedden nyomás alatt az európai részvénypiacokat

Az amerikai technológiai szektort érintő hétfői eladási hullám kedden elérte Ázsiát, majd Európát is, a Stoxx600 0,7%-ot csúszott vissza, a DAX 1, a CAC40 0,7%-ot veszített értékéből, a FTSE100 lényegében stagnált. A Stoxx600 szektorindexei közül a technológia gyengült a legnagyobb mértékben: 3,7%-ot esett, ami február óta legnagyobb napi csökkenést jelentette, ahogy a befektetők világszerte újraértékelték azokat a tech cégeket, amelyek a negyedév elején a mesterséges intelligencia iránti hatalmas lelkesedés hatására szárnyaltak.
2026. 06. 24. 10:30
Megosztás:

BNB árfolyam elemzés: fordulat előtt áll a kriptovaluta? Friss előrejelzés

A BNB árfolyama 577,50 dollár körül próbál stabilizálódni, miután a legutóbbi emelkedési kísérletet erőteljes eladási hullám követte. A technikai kép egyelőre inkább óvatosságra int: a MACD, a momentum és valamennyi fontos mozgóátlag medvés jelzést ad. Több rövid távú oszcillátor ugyanakkor már a túladott tartomány közelében jár, ezért az 558–573 dolláros támaszzónából átmeneti felpattanás is kialakulhat.
2026. 06. 24. 10:00
Megosztás:

Chainlink és bankóriások tesztelik a stabilcoin-alapú devizaelszámolást

A Chainlink európai és dél-koreai banki szereplőkkel közösen vizsgálja, miként gyorsítható fel a nemzetközi devizaügyletek elszámolása szabályozott stabilcoinok segítségével. A Project Pangea célja, hogy a jelenlegi, akár két napig tartó folyamatot közel valós idejű, biztonságos tranzakciókkal váltsa fel.
2026. 06. 24. 09:30
Megosztás:

Hegedűs Zsolt: a beteg kerül az egészségügyi ellátás fókuszába

Egy évek óta alulfinanszírozott egészségügyi rendszert kell újra helyzetbe hozni úgy, hogy a beteg kerüljön az egészségügyi ellátás fókuszába, miközben az ágazat transzparensen működik - mondta az egészségügyi miniszter egy szakmai konferencián kedden, Budapesten.
2026. 06. 24. 09:00
Megosztás:

Ez a kistelepülés most a telekvásárlók legnagyobb kedvence – Berobbantak a budapesti telekárak

Miközben az ingatlanpiacon a lakásárak szolgáltatják a legforróbb témát, az építési telkek piacán is jelentős átrendeződés zajlik. Budapest közelében van egy térség, amely az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált a kiköltözők körében, sőt, a befektetők is egyre nagyobb számban keresik az itt található telkeket. De vajon a főváros agglomerációjában vagy a Balaton partján kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni egy építési telekért? Hogyan alakultak a telekárak a lakásárakhoz képest, és hol találhatók ma Magyarország legdrágább, illetve legolcsóbb építési telkei? A zenga.hu legfrissebb elemzése többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.
2026. 06. 24. 08:30
Megosztás:

Műszaki vizsga érvényessége: ezért számít a 4–3–2 éves szabály

Négy, három vagy két év? A személyautók műszaki vizsgájának érvényességéről rengeteg pontatlan vagy félreérthető információ kering. Sokan úgy tudják, hogy minden új autó automatikusan négy év, minden használt jármű pedig két év műszakit kap. A magyar szabályozás ennél árnyaltabb, mert az érvényességi időt nem csupán az autó életkora, hanem a forgalomba helyezés módja és a jármű használati célja is befolyásolhatja.
2026. 06. 24. 08:00
Megosztás:

Az Ondo több mint 438 tokenizált amerikai részvényt tesz elérhetővé blokkláncon

Jelentősen bővíti a tokenizált amerikai részvények és tőzsdén kereskedett alapok elérhetőségét az Ondo Finance. A LI.FI hálózatával kialakított együttműködésnek köszönhetően a felhasználók már Ethereumon és BNB Chainen keresztül is hozzáférhetnek több száz, valós értékpapírok által fedezett digitális eszközhöz. A következő célpont a Solana ökoszisztémája lehet.
2026. 06. 24. 07:34
Megosztás:

Soha nem látott optimizmus hatja át a vállalatokat

A K&H innovációs index nemcsak történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett, de a közepes és nagyvállalati szektor körében a saját és az ország gazdasági kilátásait is kedvezően ítélik meg a kutatásban részt vevő cégek. A válaszadó vállalatok 47 százaléka ítélte saját kilátásait optimistán, míg az országét még kedvezőbben látják: majdnem kétharmaduk vár javulást.
2026. 06. 24. 06:30
Megosztás:

Az EU ajtaja nyitva áll, ha Nagy-Britannia ismét csatlakozni kíván

Az Európai Unió ajtaja nyitva áll Nagy-Britannia előtt, ha az ország a jövőben ismét csatlakozni kívánna az EU-hoz - közölte kedden Michel Barnier, az Európai Bizottság egykori Brexit-ügyi főtárgyalója.
2026. 06. 24. 06:00
Megosztás: