A Raiffeisen nem zárja ki, hogy kivonul Magyarországról
Herbert Stepic, az igazgató tanács elnöke óva inti a magyar kormányt attól, hogy a bankokat „továbbra is kvázi önkiszolgáló boltként használja”. „A legutóbbi hetek történései megkövetelik … egy felelősségteljes menedzsmenttől, hogy folyamatosan újraértékelje a helyzetet és felülvizsgálja a stratégiát” – mondta a menedzser a Börsen Zeitung című lapnak.
A pénzügyi ágazat attól tart, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kis települések adósságainak átvételével keresztülviheti az adósság csökkentését, és a bankok ezzel kénytelenek lesznek leírni hiteleik nagy részét. A bankoknak Magyarországon már tavaly is nagy leírásokat kellett tudomásul venni, mert a kormány különleges szabályozást vitt keresztül a devizaalapú hitelekkel eladósodott háztulajdonosok javára. Stepic hangsúlyozta, hogy pénzintézete szeretne hosszú távon Magyarországon maradni.
„Mai szemmel nem tervezünk kivonulást Magyarországról vagy más közép- és kelet-európai piacról” – mondta. Az APA (osztrák hírügynökség) kérdésére hozzátette: „Már másutt is elmondtuk, hogy Raiffeisen akkor is lesz Magyarországon, amikor más kormány lesz hatalmon.” Stepic az Orbán-kormánytól strukturális változtatásokat követelt egyebek között a nyugdíj- és az egészségügyi rendszerben. Szóvá tette továbbá, hogy hiányzik az ösztönzés a külföldi befektetőknek. Az RBI más osztrák nagybankokhoz hasonlóan erőteljesen jelen van Kelet-Európában. Az RBI számára Magyarország már 1987-ben az első külföldi befektetés helyszíne volt. Stepic szerint az üzlet jelenleg mindenekelőtt Oroszországban megy jól.
A konszern növekedési kezdeményezést indított Szlovákiában. Nemzetközileg tevékenykedő vállalatként Stepic üdvözölné egy közös európai felügyelet bevezetését. Ez azonban csak akkor lenne működőképes, ha az Európai Központi Bank csak a nagy pénzintézeteket ellenőrizné közvetlenül. A bankok többségét a helyi hatóságoknak kellene ellenőrizni, amelyek az Európai Központi Bank felügyelete alatt állnának. „Semmi más nem lenne jó” – mondta Stepic. Akárcsak a német Volks- és Raiffeisen-bankok, Stepic sem üdvözölné a közös betétbiztosítás bevezetését.