Lemond Monti - lavina indulhat az olasz tőzsdén
A kétórás megbeszélésen - az elnöki hivatal által kiadott közlemény szerint - Monti elmondta, hogy nem érzi maga mögött a parlament támogatását, miután Silvio Berlusconi pártja, a jobbközép Szabadság Népe a szenátus után a képviselőházban is megvonta bizalmát a szakértői kormánytól. Ezért Monti úgy véli, hogy nem tudja kitölteni mandátumát, és ha a költségvetést "gyorsan" el tudja fogadni a parlament, szándékában áll azonnal benyújtani lemondását.
Alig néhány órával korábban - hónapokig tartó bizonytalanságnak véget vetve - Silvio Berlusconi hivatalosan bejelentette, hogy miniszterelnök-jelöltként indulni kíván a parlamenti választásokon. "A ringbe lépek, hogy győzzek" - jelentette ki újságíróknak a 76 éves politikus az AC Milan futballklub edzőpályáján. Hozzátette, hogy "felelősségtudatból" döntött így, Olaszország javát szem előtt tartva.
Berlusconi saját pártjának, a Szabadság Népének (PdL) erős ellenállása dacára jelentette be, hogy kész vállalni a miniszterelnök-jelöltséget a választási kampányban. Indoklása szerint hívei ostromolják, hogy ismét induljon a választásokon.
Így reagált az olasz média
"Monti távozott, megkezdődött a válság, választások februárban" - írta a Corriere della Sera. A konzervatív napilap szerint Olaszország életében "drámai órák" zajlanak és az "olasz káosszal szemben értetlenül álló nemzetközi közösség kemény árat követel majd a hétfői tőzsdenyitáskor". Monti elhatározása magát Giorgio Napolitano köztársasági elnököt is - vélte a torinói La Stampa, melynek értesülései szerint a parlamenti választások időpontja február közepén lehet.
Monti idő előtti távozási szándéka előrébb hozta a határidőket: az eddig tervezett március helyett a parlamenti választásokat a kormányfő lemondásától számított 70 napon belül meg kell tartani. Ezt február 2-3-án Lazio tartományi választása előzi meg. Sajtóértesülések szerint Monti lemondása a mandátumát jövőre záró Napolitano távozását is felgyorsíthatja, hogy az új római kormányt már az utódja nevezze ki.
Az újságok abban egyetértenek, hogy Monti lemondásához nem csak Silvio Berlusconi volt kormányfőnek a politikai életbe való visszatérése, hanem a jobbközép Szabadság Népe (PdL) főtitkárának, Angelino Alfanónak a képviselőházi beszéde vezetett. Alfano pénteken frontális támadást intézett a Monti-kormány gazdaságpolitikája ellen. Monti nem volt hajlandó elfogadni az "áldozati bárány" szerepét és felőrlődni hagyni kormánya eddigi munkáját a PdL Monti-ellenes választási kampányában - vélték a lapok. "Nem hagyom magam szitává lőni" - mondta állítólag Monti.
Elemzők szerint Montit más is vezérelte: visszalépésével szabad kezet kapott, hogy akár miniszterelnök-jelöltként induljon. Az IlSole24Ore gazdasági napilapnak José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt hangsúlyozta, hogy akárki is kerüljön Rómában kormányra, folytatnia kell a Monti által megkezdett reformokat.
"Monti végre lemondott" - írta a Berlusconi-család birtokolta Il Giornale. "Az utolsó csepp vérig folyó küzdelem lesz a választás" - hangoztatta a baloldali La Repubblicának a Berlusconi jobbkezeként ismert Marcello Dell'Utri, a PdL egyik szenátora. Úgy fogalmazott, Berlusconival a nulláról indítják újra a volt kormányfő korábbi pártját, a Forza Italiát. "Rájöttünk arra, hogy nem hűséges, de kretén pártemberek kellenek, hanem olyanok, akik a helyzet magaslatán állnak" - mondta Dell'Utri. (MTI)