Nemcsak Magyarországon zuhan a beruházási ráta

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) múlt héten megjelent országjelentése sanyarú képet vázolt fel a magyar gazdaságról. Csakhogy, bár a magyar adatok ugyan gyengék, az irányzat mégsem egyedülálló Európában. Nagy és általános a baj az egész földrészen.

Ha a jövendő fejlődés alapja és forrása a beruházás - márpedig az -, akkor ebben jelentősnek tűnik a lemaradás. Az IMF előrejelzése szerint Magyarországon a beruházások idén a hazai össztermék (GDP) értékének 16,5 százalékára, jövőre 16,3 százalékára csökkenhetnek a tavalyi 17,1 százalékról. Legalábbis az irányzatot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is megerősítik: 2010-ben 5,5 százalékkal, 2011-ben 4,5 százalékkal, tavaly 5,2 százalékkal csökkentek a beruházások idehaza, rendre az előző évhez képest. Az irány azonban hasonló majdnem mindenütt.

 

Az euróövezet átlagában a beruházások 2007 végéig nőttek, azóta 2011 kivételével minden évben csökkentek az EU statisztikai hivatalának adatai szerint. A beruházások 2008-ban az összes euróövezeti GDP 21,4 százalékát, tavaly a 18,5 százalékát tették ki, és az Európai Bizottság előrejelzése szerint ez az arány 2014-ben 18,4 százalékra várható, a beruházások volumenének 2008 óta évente átlagosan 2,3 százalékos csökkenése után.

 

A jobb országok közül Németországban a beruházások a GDP-hez viszonyítva a 2008-as 18,5 százalékról tavalyra 17,5 százalékra csökkentek, és 2014-ben is csak 18,0 százalékig emelkednek vissza. A gyengébbek közül Spanyolországban az arány a 2008-as 29,0 százalékról tavalyra 19,4 százalékra zuhant, és 2014-re már csak a némethez hasonló, 18,0 százalékos arány várható. A visegrádi országok közül is Szlovákiában és Csehországban csökkentek tavaly a beruházások, jövőre és az után kissé nőhetnek, Lengyelországban pedig jövőre várható visszaesés.

 

A rossz magyar számoknak vannak általános, egész Európát sújtó okai is, amelyek a többi országra éppúgy érvényesek, mint Magyarországra. A javulás egyik támasza szintén az európai helyzet lenne, ha az javulna.

 

A közgazdászok évtizedek óta vitatják, hogy a gazdaság fejlődése érdekében mit érdemes ösztönözni, vagy legalább mit érdemes jobban ösztönözni: a fogyasztást vagy a beruházást. A legvalószínűbb, hogy valamilyen arányban mindkettőt, hiszen könnyen belátható: ha nincs fogyasztás - márpedig a lakossági fogyasztás lassuló növekedése, illetve csökkenése általános jelenség Európában, és e folyamat már a válság előtt elkezdődött -, akkor nem nagyon érdemes beruházni, ugyanakkor a beruházások fogyasztást is teremtenek. Ám mindkettőnek egy kulcsa van: a finanszírozás.

 

Jelenleg egyértelműen a finanszírozás, a hitelszűke a javulás kerékkötője. Ebben a magyarországi helyzet rossz, de nem jobb a szélesebb európai helyzet sem. Az Európai Központi Bank (EKB) adataiból kiderül, hogy a magánszektornak nyújtott hitelek és azon belül a termelő és a nem pénzügyi szolgáltató vállalatoknak nyújtott új hitelek évek óta krónikusan csökkennek éves összehasonlításban. Amellett, hogy a lakossági fogyasztás alakulása sem ösztönzi a beruházásokat, más oldalról pénz sincs beruházásokra: nem adnak eleget a bankok.

 

E szűk keresztmetszetnek minden országban, így Magyarországon is vannak sajátos, helyi okai, de ennek is vannak általános okai. Az általános ok is halmozott: amellett, hogy a bankok - az európai magángazdaság hagyományosan fő finanszírozói - nem látnak különösebb megtérülési reményt az európai vállalatok hitelezésében, még pénzük sincs sok erre a célra. Jelenleg a lakosságnak és az államoknak nyújtott, kockázatossá és kétessé vált kinnlevőségeik rendezésével vannak elfoglalva. Ez nagy tartalékképzésre kényszeríti a pénzintézeteket, és tőkehelyzetük megerősítésére szorulnak, nem utolsó sorban a tőkemegfelelési mutatók nemzetközi egyezményben (Bázel-III) előírt növelése miatt is. Számottevő hitelhez a bankok sem jutnak, mert egymásnak sem igen mernek kölcsönözni, a kötvénykiadást meg akadályozza a piaci helyzet: vagy túl kockázatos a bankok számára, vagy túl kevés a hozam a lehetséges befektetők számára. Így egy mód marad: a bankok a gazdaság hitelezésének visszafogása révén mérséklik kockázatukat, azaz javítják tőkemegfelelési mutatóikat.

 

Úgy tűnik, hogy ezeket a problémákat az Egyesült Államok ötven szövetségi állama viszonylag jól kezeli szövetségi szinten. A méretek és az arányok akkorák, hogy ezeket a nehézségeket az EU 27 tagállama, illetve az euróövezet 17 tagországa sem képes egyenként, egyedül kezelni.

 

A megoldás reményét az EU tervezett bankuniója csillantja fel, amely valamiféle "egyesült államokat" teremtene legalább a bank- és finanszírozási rendszerben addig is, amíg erre politikai szinten aligha van esély.

 

A "bankuniónak" nevezett rendszernek négy eleme lenne: az egységes szabálykönyv a banktevékenység számára, amelyet az EU új intézménye, a 2011. január óta működő Európai Bankhatóság (EBA) dolgozna ki; az egységes bankfelügyelet, amelyet az Európai Központi Bank látna el; a közös bankszanálási rendszer, amelyhez a pénzt a tavaly óta működő "európai valutaalap", az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) szolgáltathatná, ha és amikor az EKB bankfelügyelete már majd működik; és a közös betétbiztosítási rendszer, amelyhez még nem tudni, honnan lesz pénz.

 

Az azonban bizonyos, hogy az eszközök effajta közössé tétele mentesíthetné az egyes országok adófizető polgárait más országok megmentésének mostanában vélt közvetlen terhétől, miközben megbízhatóbbá tenné az egész rendszert, következésképp bátorítaná a finanszírozást, mindenekelőtt a beruházások finanszírozását.  Most már csak ki kell várni, amíg a bankunió végre összeáll, várhatóan 2014-re. A kérdés csak az, mint ilyenkor mindig: túlélik-e a gazdaságok az addig tartó időt. (MTI)

Mire számíthatnak a befektetők szerdán?

Kínában a kiskereskedelmi forgalom áprilisban év/év alapon 5,1%-kal nőtt, ami elmaradt az 5,5%-os konszenzustól és az 5,9%-os márciusi adattól. Ezzel szemben az ipari termelés 6,1%-os bővülése jobb lett a vártnál. A kereskedelmi háború hatásainak ellensúlyozására Kína mind az egy-, mind az ötéves irányadó kamaton óvatos, 10 bázispontos vágást hajtott végre kedden.
2025. 05. 21. 09:30
Megosztás:

A Moody’s leminősítése új lendületet adott a hozamemelkedésnek

Múlt hét pénteken a Moody’s is leminősítette az USA államadósságát a magas hiány és a magas és gyorsan emelkedő államadósság miatt. A Moody’s a három nagy hitelminősítő közül utoljára vette el az AAA besorolást az Amerikai Egyesült Államoktól.
2025. 05. 21. 09:00
Megosztás:

A hét elején a Moodys leminősítését emésztették a piacok, keddre elfogyott a lendület az amerikai tőzsdéken

Péntek este a Moodys leminősítette az Amerikai Egyesült Államokat. Ezzel először fordul elő, hogy a három nagy minősítő közül egyik sem adja meg a legmagasabb tripla A minősítést az USA-nak. A hét elején a piacok emésztették a Moody’s döntését.
2025. 05. 21. 08:30
Megosztás:

Negyedik napja zárt pluszban a Stoxx600, az emelkedést a közmű és a telekommunikációs szektor vezette

0,7%-os emelkedéssel negyedik napja zárt pluszban a Stoxx600, amivel az elmúlt két hónap legmagasabb záróértékét állította be. A hétfői mérsékelt elmozdulások után kedden kivétel nélkül emelkedtek a vezető európiai indexek.
2025. 05. 21. 08:00
Megosztás:

Miért ilyen hideg a tavasz idén? Itt a szakmai magyarázat!

„Norvégiában jobb az idő, mint nálunk.” – panaszolják sokan, miközben 2025 május közepén kabátban indulnak munkába vagy épp elhalasztják a tavaszi túrákat. Az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói – Szabó Péter, Kis Anna és Pongrácz Rita – friss tanulmányukban megvizsgálták: valóban rendkívüli-e az idei tavasz, mi okozhatja a szokatlan hideget, és mit árul el mindez az évszakok hosszú távú változásairól.
2025. 05. 21. 07:10
Megosztás:

Nem csökkennek a lakásárak, pedig túl vagyunk a boom első hullámán

Annak ellenére, hogy lecsengett a lakáspiaci boom első hulláma, továbbra is erős kereslet, szűk kínálat és magas árak jellemzik az ingatlanpiacot. Ám nagyon bizonytalan, hogy a trend jövőre is kitart-e, de árcsökkenést így sem várnak a szakemberek, derült ki a zenga.hu ingatlankereső portál szakmai konferenciáján. Az újlakáspiacon a kínálathiány is mérséklődik.
2025. 05. 21. 07:00
Megosztás:

Revideálta a KSH a korábban közzétett bruttó átlagbéreket

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) revideálta a 2019 januárja és 2025 februárja közötti időszakra közzétett kereseti adatait. A revízió hatására a korábban közzétett adatok nem változtak jelentősen. A nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értéke például 2024 egészére lényegében változatlan maradt, a 2019. évi adat pedig 1 százalékkal módosult. Ezen túlmenően – igazodva a felhasználói igényekhez – bővül az elérhető adatok köre és egyszerűsödik az adatpublikáció.
2025. 05. 21. 06:30
Megosztás:

Az identitásvédelmi törvény jelentősen átrajzolhatja fővárosunk ingatlantérképét

Komoly átalakulás előtt áll Budapest ingatlanpiaca, amennyiben elfogadják a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot. A tervezet ugyanis a kerületi önkormányzatoknak is lehetőséget adna arra, hogy önállóan szabályozzák a más kerületekből vagy településekről érkező új lakók letelepedését. A rendelkezés bevezetésével a kerületek pénzügyi hozzájárulásokat, adóterheket vagy akár elővásárlási jogot is előírhatnának a betelepülők számára.
2025. 05. 21. 06:00
Megosztás:

A group.one felvásárolta a MiniCRM-et

A group.one megállapodást írt alá a MiniCRM Zrt. – beleértve romániai leányvállalatát, a MiniCRM Software SRL-t – felvásárlásáról. A MiniCRM Közép-Európa egyik vezető, kis- és középvállalkozásokra specializált CRM-szolgáltatója.
2025. 05. 21. 05:30
Megosztás:

Aukció: 100 millió forintért kelt el Tihanyi Lajos festménye; Faragó Endre életműrekord született

Telt ház előtt zajlott a Virág Judit Galéria tavaszi aukciója a Budapest Kongresszusi Központban. A három órán keresztül tartó, jó hangulatú, vidám árverésen számos tétel bőven becsérték felett kelt el, helyenként megháromszorozva, megnégyszerezve a kikiáltási árát. Tihanyi Lajos korai alkotása, a Nagybányai piac 100 millió forintért kelt el.
2025. 05. 21. 05:00
Megosztás:

A közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülése folytatódott 2025 első negyedévében

A globális feszültségek és a fokozott bizonytalanság ellenére élénkülnek a befektetések a CEE régióban.
2025. 05. 21. 04:30
Megosztás:

Magyarország elsőként implementálhatja a CSRD halasztásra vonatkozó uniós rendelkezéseket

Magyarország lehet az egyik első EU-tagállam, amely implementálja az Omnibusz rendelet CSRD halasztásra vonatkozó rendelkezéseit. Ez alapján a nagyvállalatnak minősülő, nem közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak (CSRD 2. kör) először két évvel később, a 2027-es üzleti évükre kötelező alkalmazniuk a fenntarthatósági jelentéstételre vonatkozó szabályokat.
2025. 05. 21. 03:30
Megosztás:

Átadta az első Pratt & Whitney hajtóműves A321XLR-t az Airbus a Wizz Airnek

Átvette a Wizz Air az első, hosszútávú járatok teljesítésére is képes A321 XLR típusú repülőgépét, amelyet az amerikai Pratt & Whitney GTF (áttételes) hajtóműveivel szereltek. A Wizz Air összesen 47 példányt rendelt, a légitársaság lesz a típus első diszkont légitársasági üzemeltető Európában.
2025. 05. 21. 03:00
Megosztás:

Ez a leggyakoribb ok, amiért összevesznek a kollégák nyáron

Az irodai klímaberendezések elengedhetetlenek a munkakörnyezet komfortosabbá tételéhez, különösen a nyári hónapokban. Azonban számos probléma merülhet fel a használatukkal kapcsolatban, amelyek negatívan befolyásolhatják a dolgozók közérzetét és teljesítményét. Az egyik leggyakoribb gond, hogy a munkatársak hőérzete eltérő. A hőmérséklet állítgatása pedig sokszor konfliktusokhoz vezethet a kollégák között. Íme a legjobb irodai klímamegoldások a Gree légkondicionálók szakértőinek segítségével!
2025. 05. 21. 02:30
Megosztás:

Állami támogatás jár a szingliknek és gyerekteleneknek is!

Ki ne örülne annak, ha az állam hozzájárulna a magánorvosi kezelések, a szemüveg megvásárlása, a gyógyszerek költségei vagy akár a lakáshitel törlesztése terén? A jó hír az, hogy sokan tévesen gondolják, hogy ilyen támogatás csak gyermekes családokat vagy 25 év alattiakat illet meg – valójában szinte bárki élhet vele. Nézzük, hogyan működik mindez!
2025. 05. 21. 02:00
Megosztás:

Kádár János pokoli dolgot tett halálos ágyán a kórházban

Kádár János élete végén már nem volt ura sem testének, sem tudatának – de egy utolsó, hátborzongató jelenet mégis beleégett a jelenlévők emlékezetébe.
2025. 05. 21. 00:30
Megosztás:

2 ábra amitől kiakad a szemed az USA - Kína háború kapcsán

Nézzünk meg két grafikont az Amerika és Kína közötti vám-háború alakulásáról, és értelmezzük, mi is történik valójában a világ két nagyhatalma között (ERSTE elemzés).
2025. 05. 21. 00:01
Megosztás:

Húszezer daganatos beteg fájdalomcsillapítását segítik

A daganatos betegek fájdalomcsillapítását segítő részletes útmutató jelent meg, a kiadvány ingyenesen elérhető és az internetről is szabadon letölthető.
2025. 05. 20. 23:00
Megosztás:

Új ügyvezetője van az Eve Power Hungary Kft.-nek

Zhang Huanting személyében új ügyvezető igazgatója van a Debrecenben akkumulátorgyárat építő Eve Power Hungary Kft.-nek - tájékoztatta a cég az MTI-t kedden.
2025. 05. 20. 22:30
Megosztás:

156 milliárd forintos keretösszeggel elindult a Nemzeti Bajnokok kombinált hitelprogram

A Demján Sándor Program részeként 155,6 milliárd forintos keretösszeggel elindult a Nemzeti Bajnokok egyműveletes kombinált hitelprogram, amelynek célja a kkv-k termelékenységének és az exportképesség növelése a zöld és digitális átállás elősegítésével - közölte Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára kedden, egy budapesti sajtótájékoztatón.
2025. 05. 20. 22:00
Megosztás: