Nemcsak Magyarországon zuhan a beruházási ráta

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) múlt héten megjelent országjelentése sanyarú képet vázolt fel a magyar gazdaságról. Csakhogy, bár a magyar adatok ugyan gyengék, az irányzat mégsem egyedülálló Európában. Nagy és általános a baj az egész földrészen.

Ha a jövendő fejlődés alapja és forrása a beruházás - márpedig az -, akkor ebben jelentősnek tűnik a lemaradás. Az IMF előrejelzése szerint Magyarországon a beruházások idén a hazai össztermék (GDP) értékének 16,5 százalékára, jövőre 16,3 százalékára csökkenhetnek a tavalyi 17,1 százalékról. Legalábbis az irányzatot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is megerősítik: 2010-ben 5,5 százalékkal, 2011-ben 4,5 százalékkal, tavaly 5,2 százalékkal csökkentek a beruházások idehaza, rendre az előző évhez képest. Az irány azonban hasonló majdnem mindenütt.

 

Az euróövezet átlagában a beruházások 2007 végéig nőttek, azóta 2011 kivételével minden évben csökkentek az EU statisztikai hivatalának adatai szerint. A beruházások 2008-ban az összes euróövezeti GDP 21,4 százalékát, tavaly a 18,5 százalékát tették ki, és az Európai Bizottság előrejelzése szerint ez az arány 2014-ben 18,4 százalékra várható, a beruházások volumenének 2008 óta évente átlagosan 2,3 százalékos csökkenése után.

 

A jobb országok közül Németországban a beruházások a GDP-hez viszonyítva a 2008-as 18,5 százalékról tavalyra 17,5 százalékra csökkentek, és 2014-ben is csak 18,0 százalékig emelkednek vissza. A gyengébbek közül Spanyolországban az arány a 2008-as 29,0 százalékról tavalyra 19,4 százalékra zuhant, és 2014-re már csak a némethez hasonló, 18,0 százalékos arány várható. A visegrádi országok közül is Szlovákiában és Csehországban csökkentek tavaly a beruházások, jövőre és az után kissé nőhetnek, Lengyelországban pedig jövőre várható visszaesés.

 

A rossz magyar számoknak vannak általános, egész Európát sújtó okai is, amelyek a többi országra éppúgy érvényesek, mint Magyarországra. A javulás egyik támasza szintén az európai helyzet lenne, ha az javulna.

 

A közgazdászok évtizedek óta vitatják, hogy a gazdaság fejlődése érdekében mit érdemes ösztönözni, vagy legalább mit érdemes jobban ösztönözni: a fogyasztást vagy a beruházást. A legvalószínűbb, hogy valamilyen arányban mindkettőt, hiszen könnyen belátható: ha nincs fogyasztás - márpedig a lakossági fogyasztás lassuló növekedése, illetve csökkenése általános jelenség Európában, és e folyamat már a válság előtt elkezdődött -, akkor nem nagyon érdemes beruházni, ugyanakkor a beruházások fogyasztást is teremtenek. Ám mindkettőnek egy kulcsa van: a finanszírozás.

 

Jelenleg egyértelműen a finanszírozás, a hitelszűke a javulás kerékkötője. Ebben a magyarországi helyzet rossz, de nem jobb a szélesebb európai helyzet sem. Az Európai Központi Bank (EKB) adataiból kiderül, hogy a magánszektornak nyújtott hitelek és azon belül a termelő és a nem pénzügyi szolgáltató vállalatoknak nyújtott új hitelek évek óta krónikusan csökkennek éves összehasonlításban. Amellett, hogy a lakossági fogyasztás alakulása sem ösztönzi a beruházásokat, más oldalról pénz sincs beruházásokra: nem adnak eleget a bankok.

 

E szűk keresztmetszetnek minden országban, így Magyarországon is vannak sajátos, helyi okai, de ennek is vannak általános okai. Az általános ok is halmozott: amellett, hogy a bankok - az európai magángazdaság hagyományosan fő finanszírozói - nem látnak különösebb megtérülési reményt az európai vállalatok hitelezésében, még pénzük sincs sok erre a célra. Jelenleg a lakosságnak és az államoknak nyújtott, kockázatossá és kétessé vált kinnlevőségeik rendezésével vannak elfoglalva. Ez nagy tartalékképzésre kényszeríti a pénzintézeteket, és tőkehelyzetük megerősítésére szorulnak, nem utolsó sorban a tőkemegfelelési mutatók nemzetközi egyezményben (Bázel-III) előírt növelése miatt is. Számottevő hitelhez a bankok sem jutnak, mert egymásnak sem igen mernek kölcsönözni, a kötvénykiadást meg akadályozza a piaci helyzet: vagy túl kockázatos a bankok számára, vagy túl kevés a hozam a lehetséges befektetők számára. Így egy mód marad: a bankok a gazdaság hitelezésének visszafogása révén mérséklik kockázatukat, azaz javítják tőkemegfelelési mutatóikat.

 

Úgy tűnik, hogy ezeket a problémákat az Egyesült Államok ötven szövetségi állama viszonylag jól kezeli szövetségi szinten. A méretek és az arányok akkorák, hogy ezeket a nehézségeket az EU 27 tagállama, illetve az euróövezet 17 tagországa sem képes egyenként, egyedül kezelni.

 

A megoldás reményét az EU tervezett bankuniója csillantja fel, amely valamiféle "egyesült államokat" teremtene legalább a bank- és finanszírozási rendszerben addig is, amíg erre politikai szinten aligha van esély.

 

A "bankuniónak" nevezett rendszernek négy eleme lenne: az egységes szabálykönyv a banktevékenység számára, amelyet az EU új intézménye, a 2011. január óta működő Európai Bankhatóság (EBA) dolgozna ki; az egységes bankfelügyelet, amelyet az Európai Központi Bank látna el; a közös bankszanálási rendszer, amelyhez a pénzt a tavaly óta működő "európai valutaalap", az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) szolgáltathatná, ha és amikor az EKB bankfelügyelete már majd működik; és a közös betétbiztosítási rendszer, amelyhez még nem tudni, honnan lesz pénz.

 

Az azonban bizonyos, hogy az eszközök effajta közössé tétele mentesíthetné az egyes országok adófizető polgárait más országok megmentésének mostanában vélt közvetlen terhétől, miközben megbízhatóbbá tenné az egész rendszert, következésképp bátorítaná a finanszírozást, mindenekelőtt a beruházások finanszírozását.  Most már csak ki kell várni, amíg a bankunió végre összeáll, várhatóan 2014-re. A kérdés csak az, mint ilyenkor mindig: túlélik-e a gazdaságok az addig tartó időt. (MTI)

Sokáig kivártak az eladók, de mi a helyzet most? Mit léptek a megtorpanó ingatlanpiacon?

Habár a tavalyi év végén még sok eladó bízott az áremelkedésben, mára megtorpant a kereslet az ingatlanpiacon. A vevők óvatosabbak, az árak stagnálnak, és egyre többen fordulnak szakértőhöz, hogy reális képet kapjanak ingatlanuk értékéről.
2025. 07. 01. 13:00
Megosztás:

Milliárdos forgalmat hoz a nyár a játékpiacon

Többmilliárdos forgalmat hoz a nyár a hazai játékpiacon: a szezon alatt realizálódik a mintegy 120 milliárdos hazai játékpiac éves forgalmának egyötöde, amikor a családok jelentős összegeket költenek strandolásra, táborokra és utazásra - derült ki a Regio Játék értékesítési adataiból.
2025. 07. 01. 12:30
Megosztás:

A mai napon lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás

A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében.
2025. 07. 01. 12:00
Megosztás:

Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben

Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett, napra pontosan kétéves online Árfigyelő rendszer. Így már összesen 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók az online felületen. Ez napi szinten több mint 5000 különböző élelmiszerterméket, illetve háztartási és higiénés cikket jelent. Már nemcsak a hat legnagyobb kiskereskedelmi lánc, hanem három országos drogéria-hálózat is napi szinten szolgáltat adatokat a rendszerbe. Mindemellett a GVH szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a nemzeti versenyhatóság jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán. Hamarosan jönnek az eredmények.
2025. 07. 01. 11:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentési várakozások további erősödésével folytatódott az amerikai hosszú hozamok csökkenése

Az Egyesült Államokban tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves hozam közelebb került a 4,2%-os szinthez, ezzel két hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
2025. 07. 01. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulat hétfőn is a tengerentúlon: újabb történelmi csúcson az S&P és a NASDAQ

Új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn az S&P500 és a Nasdaq Composite is, a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos optimizmus és a kamatcsökkentési várakozások oldották a piacokra hónapok óta ránehezedő bizonytalanságot. Az irányadó amerikai részvényindexek 0,5- 0,6%-os pluszban zártak.
2025. 07. 01. 10:30
Megosztás:

A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

Csökkenéssel indult a hét az európai részvénypiacokon: a Stoxx600 csaknem 0,4%-ot csúszott vissza, a FTSE 0,3, a DAX 0,4%-ot veszített értékéből. Az amerikai vámtarifák júliusi élesedésének közeledte nyomasztotta a befektetőket annak ellenére, hogy pénteken még az amerikai- kínai kereskedelmi megállapodás fűtötte a reményeket.
2025. 07. 01. 10:00
Megosztás:

Javult a kormányzati szektor egyenlege 2025 elején

Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. első negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 01. 09:30
Megosztás:

Mi történik az euró-forint árfolyammal?

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 01. 09:00
Megosztás:

Hány órás késénél fizetnek kártérítést a légitársaságok és mennyit?

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál, legalábbis erre utalnak a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai. A szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
2025. 07. 01. 08:30
Megosztás:

Mintegy 10.000 milliárd forint fekszik parlagon a lakossági megtakarításokból

A 2025-ös évben folyamatosan növekszik a lakossági betétbe tett pénz mennyisége. Az ügyfelek viszont gyakran lekötés nélkül, látra szóló számlán hagyják a pénzüket. Pedig elérhető az inflációt meghaladó mértékű kamatozás a bankszektorban rövid távon is, kockázatmentesen.
2025. 07. 01. 08:00
Megosztás:

Hiteled van? Most milliókat nyerhetsz akár egy hitelkiváltással

Az elmúlt években jelentősen olcsóbbak lettek a bankok által kínált személyi kölcsönök, így adja magát a kérdés, hogy megéri-e kiváltani az adósoknak a meglévő kölcsönt egy másik, olcsóbb hitelre. A válasz nem mindig magától értetődő, ugyanis nem biztos, hogy mindenki jól jár a váltással. Egy jól időzített hitelcsere azonban akár egymillió forint feletti összeget is érhet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 01. 07:37
Megosztás:

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése, de a klímaváltozás jelentős károkat okozhat az ültetvényekben - közölte a Syngenta hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 07:00
Megosztás:

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt, amelyekre korábban csaknem két évig tartó importtilalmat rendelt el a 2011-es szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműből származó radioaktív szennyvíz okozta szennyezés miatt.
2025. 07. 01. 06:30
Megosztás:

Lendületben a brit gazdaság: jelentős növekedést mértek

Jelentősen gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az idei első negyedévben.
2025. 07. 01. 06:00
Megosztás:

Vetőmag Szövetség: alacsony a fémzárolt kalászosok aránya

A fajtatisztaság és termésbiztonság érdekében növelni kellene a fémzárolt kalászos vetőmagok arányát - közölte a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 05:30
Megosztás:

Kínában harmadik hónapja zsugorodik a feldolgozóipar

Kínában harmadik hónapja csökkent a feldolgozóipar teljesítménye júniusban, bár májushoz képest kisebb mértékben, míg a szolgáltatóipar erősödése némileg gyorsult májussal összevetve a kínai statisztikai hivatal felmérése szerint.
2025. 07. 01. 04:30
Megosztás:

A Duna House 21,96 forint bruttó osztalékot fizet törzsrészvényenként

A Duna House az A sorozatú törzsrészvényekre darabonként 21,96 forint bruttó osztalékot fizet a 2024-es pénzügyi év után - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 04:00
Megosztás:

A gazdák megsegítésére javában zajlik a vízpótlás az apadó Tiszán

Csak az összefogás vezet sikerre a vízhiány és felmelegedés elleni küzdelemben - jelentette ki az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára hétfőn Csépa határában, a Tisza partján kialakított ideiglenes vízkivételi műnél.
2025. 07. 01. 03:30
Megosztás:

Magyar alapítványokat is támogatna a Morgan Stanley: 45 millió forintos támogatás innovatív civil ötletekért

Először nyílt meg magyar jótékonysági szervezetek számára a Morgan Stanley civil pályázata. A Budapesten háromezer szakembert foglalkoztató globális pénzintézet célja olyan innovatív ötletek támogatása, amelyek kézzel fogható hatást gyakorolnak a gyerekek és fiatalok egészségére, mentális jóllétére, oktatási lehetőségeire. A győztesek 100 ezer font támogatást kaphatnak, szakmai mentorálásban részesülnek, és nemzetközi kapcsolati hálót is építhetnek. A jelentkezési határidő július 7.
2025. 07. 01. 03:00
Megosztás: