Drasztikus lépés! 2000 szénbányát zárnak be Kínában

Drámai bejelentést tett a kínai kormányzat. 2015-ig legalább kétezer szénbányát zárnak be, azaz naponta átlagosan kettőt. A hivatalos indoklásban a riasztó halálozási adatokra hivatkoznak.

Évente ezernél is több bányász hal meg


A közlemény szerint a bezárás azokat a bányákat érinti, amelyek 90.000 tonnánál kevesebb szenet termelnek évente, vagy ahol a biztonságos munkavégzéshez szükséges körülmények nem teremthetőek elő.

 

Kínában 2012-ben 1.384-en haltak meg bányabalesetekben. Ez nagymérvű csökkenést jelent a korábbi időszakhoz viszonyítva. A kétezres évek közepéig minden esztendőben 5-7 ezer bányász halt meg munkája közben. A bányászat bevallottan a legveszélyesebb foglalkozás volt az országban.

 

Bár az elmúlt évtizedben jelentős előrelépés történt, de az egymillió tonna kitermelt szénre eső halálozási arány még mindig 25-szöröse az Egyesült Államokénak.

 

A most bejelentett szabályozás az új bányák nyitását is megszigorítja. Évi 300.000 tonna kapacitás alatt már nem nyitható szénbánya, és ez a határ egészen 900.000 tonnáig emelkedik, amennyiben a kitermelhető szén minősége gyenge vagy a kitermelés biztonsága nem megfelelő – írja a bestmachinery.hu.

 

szénbánya Kínában

 

 

A világ szénkitermelésének felét Kína fogyasztja el


A bányabezárási hullám több száz bánya likvidálásával már tavaly elkezdődött, de ez nem rengette meg a kínai szénkitermelést, amely tovább növekedett, és elérte az évi 3,6 milliárd tonnát. Kína ezzel jókora szeletet hasít ki a világ szénkitermeléséből. Kell is az alapanyag, mivel az ázsiai ország a globális felhasználás 47 százalékáért felelős.

 

A szénfelhasználás jelentős részét villamos energia előállítására fordítják. Az erőművek hatásfoka katasztrofális. A széntüzelés magas aránya is szerepet játszik a gyakori és világrekordokat döntő szmog kialakulásában, amely a legfrissebb számítások szerint közel hat évvel rövidíti meg a kínaiak életét.

 

Az ország szénkitermelésének növekedése az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik legnagyobb problémája. A kínai szénfelhasználás önmagában a légköri szén-dioxid kibocsátás mintegy 16 százalékáért felelős.

 

Szén fűti a kínai gazdasági növekedést


A szénbányászat azonban elengedhetetlen a kínai gazdaság működéséhez. Nem túlzás azt állítani, hogy a konjunktúra motorja a szén. Kína teljes elsődleges energiafelhasználásának több mint 70 százalékát ez az energiahordozó biztosítja. Az elmúlt tíz évben a Berkeley kutatóközpont adatai alapján exponenciálisan nőtt a szénkitermelés üteme.

 

A „fekete arany” szerepe a megújuló energiaforrásokon alapuló beruházások számának növekedése ellenére sem csökkent az elmúlt évtizedben. Ez jelentős kockázatokat hordoz magában. Egyes számítások szerint a kínai szénbányászat 2020 körül éri el hozamcsúcsát. Ettől kezdve nem fokozható tovább a kitermelés. Mindez a kínai gazdaságot is megingathatja, hiszen az jelentős részben az olcsó energiára épül.

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Megszűnt a legnagyobb hongkongi tüntetéseket szervező szövetség

Bejelentette feloszlását vasárnap a legnagyobb hongkongi tüntetéseket megszervező jogvédő ernyőszervezet, a Civil Human Rights Front (CHRF) - jelentette internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 08. 16. 08:00
Megosztás:

A kínai kikötő lezárás újabb gondokat okozhat

A világ harmadik legforgalmasabb kikötőjében, a Ningbo-Zhoushan-ban határozatlan időre lezárták egy egyik terminált.
2021. 08. 14. 00:05
Megosztás:

Gazdaság szabályozási tervet készített Kína

Kína kiadott egy ötéves gazdaság szabályozási tervet, ami a kulcsfontosságú iparágak szélesebb körű szabályozásának átfogó kereteként fog szolgálni.
2021. 08. 13. 22:00
Megosztás:

Gazdasági lassulást okoz a delta variáns

Ázsiában magukhoz tértek a piacok, hiszen Japánban a Nikkei 225 közel 0,6%-ot emelkedett, Kínában a Shanghai Composite index 0,2%-kal került feljebb, míg a Hang Seng index 0,3%-ot emelkedett.
2021. 08. 11. 14:00
Megosztás:

Egyre gyorsabban terjed a vírus Ázsiában

Ázsiában a piacok emelkednek, annak ellenére, hogy a vírus delta variánsának a terjedése egyre gyorsabb és egyre nagyobb aggodalmat okoz. A japán Nikkei 225 index 0,3%-kal emelkedik, a kínai Shanghai Composite index 0,4%-kal, illetve a Hang Seng index pedig 0,8%-kal kereskedik feljebb.
2021. 08. 10. 16:00
Megosztás:

Kialudt a láng, véget ért a nyári olimpia

A tokiói Olimpiai Stadionban rendezett vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXII. nyári olimpia a japán fővárosban.
2021. 08. 08. 21:00
Megosztás:

A japánok is úgy gondolják, hogy sikeresek vagyunk a járvánnyal szemben

Magyarország a harmadik a Nikkei japán gazdasági napilap listáján, amely a világ 120 országát rangsorolja aszerint, hogy hol mennyire sikeres a koronavírus-járvány kezelése.
2021. 08. 07. 21:00
Megosztás:

Új mélyponton a 10 éves kínai állampapír hozama

A 10 éves kínai állampapír hozama már hetedik hete megállás nélkül csökken, és tegnap újabb 52 hetes mélypontra esett.
2021. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Tovább csökkent a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése

Tovább mérséklődött a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése júliusban, amikor az ország több részét megbénította a szélsőséges időjárás.
2021. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Megijedt Kína a zuhanó árfolyamokat látva

A kínai vezetés megijedt a zuhanó árfolyamok láttán, és a piaci szabályozó elmondta a vezető bankároknak, hogy az eddig történt intézkedések nem a piac egészét érintő intézkedés sorozat részei, hanem csak az oktatásügyben akarnak rendet rakni.
2021. 07. 29. 15:00
Megosztás:

Kötelezővé teszik a nemzetbiztonsági oktatást egyes hongkongi egyetemeken

Kötelezővé teszik a hallgatók számára a nemzetbiztonsági oktatást legalább három, hongkongi egyetemen a szeptemberben kezdődő tanévtől - számolt be hétfőn este internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 07. 27. 09:30
Megosztás:

Kínában szigorítják a magániskolák működését

A magánoktatás szigorítását célzó intézkedéseket jelentettek be Kínában, egyebek mellett a családokra nehezedő anyagi terhek mérséklésének érdekében.
2021. 07. 27. 06:30
Megosztás:

Kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá az MNB és a Kínai Értékpapír-felügyeleti Hatóság

Kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Értékpapír-felügyeleti Hatóság (CSRC) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a két fél közötti információcsere és tudásmegosztás érdekében - közölte az MNB hétfőn az MTI-vel.
2021. 07. 26. 14:00
Megosztás:

Patthelyzetbe kerültek a kínai-amerikai kapcsolatok

Hszie Feng kínai külügyminiszter-helyettes szerint patthelyzetbe kerültek a kínai-amerikai kapcsolatok, elsősorban amiatt, mert egyes amerikaiak képzeletbeli ellenségként ábrázolják Kínát.
2021. 07. 26. 11:00
Megosztás:

1,5 milliárd dózis vakcinát adtak be Kínában

Már több mint 1,5 milliárd dózis koronavírus elleni vakcinát adtak be Kínában a lakosság körében - közölte a kínai egészségügyi hatóság pénteken.
2021. 07. 25. 06:00
Megosztás:

XTB iroda nyílik Dubajban

Miután a DFSA-tól 3a kategóriás engedélyt kapott, az XTB MENA Limited júliustól globális befektetési lehetőségeket kínál a közel-keleti és észak-afrikai ügyfelek számára.
2021. 07. 23. 06:30
Megosztás:

Rontotta a fejlődő ázsiai országok idei növekedési előrejelzését az ADB

Enyhén rontotta a fejlődő ázsiai és csendes-óceáni gazdaságok idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB), mivel a koronavírus-járvány újabb hulláma lassította néhány országban a fellendülést.
2021. 07. 21. 09:00
Megosztás: