120 kkv az 5 milliárd dollárért
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke nyitotta meg kedden az isztambuli, majd szerdán az ankarai üzleti fórumot, amelyen 120 magyar üzletember vett részt a HITA (Nemzeti Külgazdasági Hivatal) és török partnerszervezetei szervezésében. A miniszterelnöki látogatás keretében szervezett üzletember találkozók segítségével még dinamikusabban bővülhetnek a magyar-török kereskedelmi és befektetési kapcsolatok, erre utal többek között a tegnapi napon aláírt 10 együttműködési megállapodás.
A török-magyar kereskedelmi kapcsolatok lendületesen fejlődtek az elmúlt évtizedben: a két ország közti áruforgalom tavaly 2,1 milliárd dollárt ért el, amelynek eredményeképpen az elmúlt 10 évben négyszeresére nőtt a török-magyar export és import volumene. A befektetési kapcsolatok is robbanásszerűen fejlődnek a két ország között: az idén Magyarországra érkező 35 millió dollárnyi török tőkebefektetés (NABI, Ekol Logistics) több mint ötszöröse a tavalyi évi 7 millió dollárra rúgó magyarországi török közvetlen külföldi tőkebefektetési állománynak.
Ezeket a tendenciákat folytatva, a két fél a következő években több mint kétszeresére, 5 milliárd dollárra kívánja növelni a két ország közötti áruforgalmat, többek között olyan a magyar kkv-k világszínvonalú innovatív termékeiknek, technológiáinak és szolgáltatásainak török piacra történő bevezetésével. A látogatás során magyar és török vállalatok összesen 10 megállapodást írtak alá, amelynek értelmében a felek közös együttműködést irányoznak elő a gazdasági ágazatok széles palettáján: az energetika, a szennyvíztisztítás, az információ- és kommunikációtechnológia, a vízgazdálkodás, valamint az exportfinanszírozás területén.
A megállapodások értelmében a magyar OVIT és a Ganz EEM török villamoshálózat építési és erőmű fejlesztési projektekben vesznek majd részt; az Organica pedig saját innovatív biológiai szennyvíztisztító technológiáját vezetheti be Törökországban. A Printsoft Hungary Kft. a török partnerével közös vállalatot alapít 60%-40%-os tulajdoni arányban abból a célból, hogy a magyarországi cég informatikai megoldását értékesítse a török piacon. A Magyar Földgáztároló Zrt. továbbá a megkötött megállapodás alapján szerepet vállal majd a török földgázelosztó rendszer rugalmasságának növelésében. Az EXIM török partnerintézményeinek (Deniz Bank, TSKB) segítségével közösen működik majd együtt a két ország exportforgalmát elősegítő exportfinanszírozás és exporthitel biztosítás területén.
A miniszterelnöki kiutazás alkalmával a HITA együttműködési megállapodást írt alá a KOSGEB-bel (Török Kis- és Közepes Méretű Vállalkozásokat Fejlesztő Szervezet) a magyar és török kkv-k közötti együttműködés ösztönzéséről. A megállapodás értelmében a két szervezet információ- és tapasztalatcserét folytat majd a kkv-k támogatásáról, értesítik egymást a kkv-k számára megnyíló üzleti lehetőségekről, illetve a magyar és török üzleti vásárokról és kiállításokról. E mellett közös üzleti programokat, képzéseket és tájékoztatókat szerveznek a kkv-k részére. Az egyezmény a két fél közötti technológiatranszfert elősegítését is előirányozza.