Lendületben az arany, lejtőn a réz és az olaj

A kínai gazdaság lassulásáról és az amerikai olajkészletek növekedéséről szóló hírek nyomán hat hete először megtorpant az árutőzsde: a kínai kilátások miatt 3,5 éve nem látott mélypontra került a réz árfolyama, a nyersolaj ára pedig fokozatosan csökken. Ugyanakkor, az ukrán válság kedvezett a nemesfémeknek, illetve élénkítette a hagyományos menedékvaluták, például a svájci frank vagy a japán jen iránti keresletet - olvasható a Saxo Bank elemzésében.

Ole S. Hansen, a Saxo Bank vezető árupiaci stratégája úgy látja, a bizonytalan kilátások és a növekvő piaci kockázatok elterelték a figyelmet a vártnál jobban teljesítő amerikai gazdaságról, és a részvények helyett a kötvények felé terelték a befektetéseket.


A Kínával kapcsolatos aggodalmak miatt 3,5 éves mélyponton a réz

Az árfolyamokban elkezdtek megmutatkozni a korábban húzóerőnek számító kínai gazdaság lassulásával kapcsolatos várakozások: a jelenleg éppen saját éves csúcsán teljesítő nikkelt leszámítva az ipari fémek árfolyamában az elmúlt napokban jelentős visszaesést tapasztalhattunk. A februári külkereskedelmi adatok szerint a réz-, a vasérc-, és az olajimport nagyot esett, amely múlt héten a londoni fémtőzsdén a kereslet csökkenése miatt a fémindexet 6 százalékkal lejjebb nyomta. A réz árfolyama már négy hete lejtmenetben van, de múlt heti eladások hatására hirtelen 3,5 éves mélypontra süllyedt.

 

 

„A kínai réztartalékok mennyisége 2012 vége óta nem volt ekkora, mint most. A kínai réz egy jelentős részét Peking fedezetként használja ahhoz, hogy kedvező dollárhitelt szerezzen, majd a pénzt magas hozamú kínai devizára, renminbire váltja, amelyet az árnyék-bankszektorban helyeznek ki vagy más banki finanszírozási ügyletekben használnak” – mondta Ole S. Hansen, a Saxo Bank vezető árupiaci stratégája. – „A kínai valuta gyengülése és a kötvények késedelmes kifizetése a pénzpiacokat meglepetésként érte, és ezzel folytatódik a valuta további gyengülése – félő, hogy a folyamatban néhány veszteséges ügylet további jelentős rézkészleteket szabadíthat az egyébként is telített világpiacra.”

Emelkedő amerikai nyersolaj-készletek, csökkenő kínai behozatal

A WTI nyersolaj hordónkénti ára rövidtávon tovább esett a március 3-i ukrán eseményeket követően. A Kínába irányuló szállítások februári csökkenése és az amerikai készletek növekedése hatására az eddigi leghosszabb távú befektetési pozíciókban is korrekció várható. Az árfolyam 200 napos mozgóátlag alá esése miatt pedig a mindenkori legközelebbi lejáratú egyhónapos határidős ügyleteket hordónkénti 100 dollár árfolyamon kötik, amely további gyengélkedést vetít előre – a nyersolaj ára nagy eséllyel 96.50 és 100 dollár közé kerül.

 

 

Az amerikai heti jelentésekben az elmúlt 7 hét során a nyersolajkészletek folyamatos emelkedését figyelhettük meg; ezek a piaci várakozásokat felülmúlva mostanra elérték a 6,2 millió hordós mennyiséget. Ennek oka nagyrészt az, hogy a kőolaj-finomítóknál megkezdődtek a karbantartási munkák és az átállás a benzingyártásra; ezek miatt tél végén mindig csökken a nyersolaj-kereslet. „Tovább csökkentette az árat a hír, miszerint áprilisban az Egyesült Államok energiaügyekért felelős minisztériuma a stratégiai tartalékokból nem kevesebb, mint 5 millió hordó nyersolajat kíván felhasználni „az elosztórendszer tesztelésére”. A bejelentés időzítése sokak szerint inkább azt sugallta, hogy az ukrajnai helyzet és az amerikai-orosz feszültségek kiéleződése kapcsán Amerika „nem bánja”, ha kissé csökken az olajár, mert ez Oroszországnak sokkal jobban fáj” – értékelte a helyzetet Ole S. Hansen.

A szakértő szerint több térségben jellemzőek a kitermelési nehézségek, vannak azonban régiók, ahol a kitermelt mennyiség kifejezetten megugrott. Ilyen például Irak, ahol a februári kitermelés 30 éves rekordot döntött meg. Az Irán elleni szankciók enyhítése szintén megtette a hatását: az olajkitermelés itt éves csúcsot állított be. Ez, valamint az amerikai és kanadai kitermelés további növekedése az egész világon biztosítja a megfelelő ellátási szintet a következő hónapokban, miközben a kitermelési nehézségek és a geopolitikai kockázatok nem engedik a mélybe zuhanni az olajárat.

Lendületet kapott és szintet ugrott az arany

Miközben az egyéb árutőzsdei termékek lendülete csökken, az arany teljes gőzzel halad előre. Ez nem véletlen, hiszen az ukrajnai helyzet kapcsán a nemzetközi feszültségek bármikor kiéleződhetnek; ilyenkor a befektetők egyik hagyományos menedéke az arany. A gyengébb dollár, a részvényárak csökkenése és az alacsonyabb kötvényhozamok kombinációja leginkább az emelkedésre számító befektetőknek kedvez. „Az arany unciánkénti ára áttörte az 1 355 dolláros lélektani határt, majd múlt pénteken a következő fordulópontnak számító unciánkénti 1 383 dolláros szintet is meghaladta. Mindazok, akik már vásároltak aranyat, most egyáltalán nem éreznek késztetést, hogy jelenlegi jövedelmező pozíciójukból kilépjenek, legfeljebb akkor, ha az arany ára visszaesik az unciánkénti 1 355 dolláros szintre. Az emelkedő trendet jelenleg semmi nem fenyegeti, bár a következő nagyobb fordulat, az unciánkénti 1 400 dolláros arany még várat magára” – emelte ki a szakértő.

 

 

A fizikai aranyhoz kapcsolt tőzsdei termékekbe áramló befektetések az elmúlt három hétben szintén stabilan nőttek, míg az ár emelkedésére alapozó határidős ügyletek mögött mintegy 12 millió uncia fizikai arany áll – ez a mennyiség 2012 óta nem volt olyan magas, mint most. Az ezüst mindeddig lépést tartott az arannyal, annak ellenére, hogy az Oroszországgal szemben kilátásba helyezett amerikai szankciók adott esetben bármikor jelentősen csökkenthetik a keresletet az ipari fémek, többek között az ezüst iránt.

Emelte célszámait a Duna House a2021 Q2-es negyedéves jelentés után

A Duna House Group (a „Csoport”) 2021. második negyedévében szintet lépett: negyedéves árbevétele 3,4 milliárd Ft-ra (+78% év/év), tisztított core EBITDA-ja pedig a 629 mFt-ra ugrott (+72% év/év). A Csoport számviteli konszolidált EBITDA-ja 512 millió Ft volt, 49%-kal meghaladva 2020 azonos időszakát.
2021. 08. 28. 18:00
Megosztás:

Még mindig megéri MÁP Pluszba fektetni a Babaváró hitel összegét?

Biztosan sok fiatal párnak eszébe jutott, hogy a Babaváró hitel befektetési célokra is használható. A kamatok emelkedése azonban rontja a helyzetet, hiszen minél drágább a hitel, annál alacsonyabb a befektetők nyeresége. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, lehet-e még nyerni a babaváró és az állampapír kombinálásával.
2021. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Mire számítsunk ma a magyar tőzsdén?

Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) pénteken az Equilor Befektetési Zrt. junior elemzője szerint.
2021. 08. 27. 08:58
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kora reggel

A forint az euróhoz és a dollárhoz képest erősödött, a frankkal szemben viszont gyengült péntek kora reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.
2021. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Esik az arany árfolyama a Fed elnökének beszéde előtt

Az arany 1.784 dollárig süllyedt ma reggel.
2021. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző estihez képest a nemzetközi devizapiacon.
2021. 08. 26. 08:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Kicsit erőre kapott a forint

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2021. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Ma is alulteljesített a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 540,05 pontos, 1,05 százalékos csökkenéssel, 51 093,80 ponton zárt szerdán.
2021. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Csökkenhet a BUX

Ismét gyengülhetnek az árfolyamok szerdán, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az 51 500-52 300 pontos tartományban mozog - jelezte az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek eljuttatott szerdai kommentárjában.
2021. 08. 25. 09:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Alig mozdult a forint

Alig változott, vegyesen mozgott a forint árfolyama a vezető devizákkal szemben szerda reggel a bankközi piacon kedd kora estéhez viszonyítva.
2021. 08. 25. 07:00
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás:

Emelkedett a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet (dkj) keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 24. 23:59
Megosztás: