Javult Magyarország versenyképessége!

Közzétették az IMD Versenyképességi Évkönyv 2014-es kiadásának legfőbb eredményit. A legversenyképesebb ország a 2014-as Évkönyvben az Egyesült Államok, előkelő pozícióját a gazdaság rugalmassága adja (resilience), ami többek közt a jobb foglalkoztatási adatokban érhető tetten, illetve abban, hogy hatékonyabban aknázza ki technológiai és infrastrukturális előnyét. Őt követi hatékony üzleti szektoráról, exportáló képességéről ismert Svájc (2), Szingapúr (3) és Hong Kong (4).

Az Évkönyvet a svájci IMD – a világ egyik vezető üzleti iskolája – szerkeszti az ICEG European Center független hazai kutatóintézet és más nemzeti partnerek közreműködésével. A 2014. évi kiadványban 60 ország versenyképességi rangsora szerepel. Az Évkönyv kétharmad részben a 2013. év hivatalos statisztikáira, egyharmad részben pedig a 2014 márciusában lefolytatott 4300 vállalatvezető véleményfelmérésére épít.

 

Európa összességében jobban teljesít a 2013-as Évkönyvhöz képest. A legversenyképesebbnek bizonyult európai országok közt találjuk Svájcot (2), Svédországot (5), Németországot (6), Dániát (9) és Norvégiát (10). Érdekesség, hogy már nem csak a mag-országok mutatnak javulást, hanem a periféria országai közül Írország (15), a hat helyet javult Spanyolország (39) és a három helyet erősödött Portugália (43) is. Hozzájuk képest a politikai instabilitással és bizonytalansággal küzdő, valamint a világ harmadik legnagyobb szuverén adósság-piacának számító Olaszországnak (46) nem sikerült trendfordulót elérnie. Görögország (57) pedig továbbra is lejtőn van.


A kelet-közép-európai térségben is fokozatos javulás mutatkozott meg. Románia (47) nyolc pozíciót, Csehország (33), Magyarország (48) és Szlovákia (45) két-két helyet, Bulgária (56) egy pozíciót javított relatív rangsorbeli helyén a 2013-as Évkönyvhöz képest. Hozzájuk képest Szlovénia (55), Lengyelország (36) és Litvánia (34) három-három helyet rontott.


A feltörekvő gazdaságok java része fokozatosan veszít nemzetközi versenyképességéből.  Kína (23) pozíciója elsősorban az üzleti környezet problémái miatt romlott, míg India (44) és Brazília (54) inkább a hatékonysági gondokkal jellemezhető munkaerő-piaca miatt veszített versenyképességéből. Az úgynevezett BRICS-országok közül Oroszország (38) relatív pozíciója négy helyet javult a 2013-es Évkönyvhöz képest, de a Dél-Afrikai Köztársaság (52) is javított egy pozíciót. A rangsorban összességében a legnagyobb javulást Románia (8 pozíciót javulva) könyvelhette el, míg a legnagyobb relatív eséstMexikó (41) mutatta.

 

Magyarország a versenyképességi rangsorban


Magyarország pozíciója a versenyképességi rangsorban javulásról árulkodik, hiszen a 2013. évi Évkönyv 50. helyéhez képest a 2014-es Évkönyvben a 48. helyen szerepel. Hazánk közvetlen környezetében lévő országok között találjuk Ukrajnát (49) és Romániát (47). A Visegrádi országok
közül Szlovákia (45) és Csehország (33) is két-két helyet javított előző évi pozíciójához képest. Lengyelország viszont már nem volt képes javítani versenyképességén, a 2014-es Évkönyvben három hellyel a 2013. évi eredménye mögött, a 36. pozíciót szerezte meg. Szlovénia pénzügyi és gazdasági gondok jeleit mutatja továbbra is, ezért nem meglepő, hogy tovább rontva tavalyi eredményén, a rangsor 55. helyén zárt.


Az IMD Versenyképességi Évkönyve négy dimenzió szerint veszi szemügyre a gazdaságok aktuális állapotát és állítja rangsorba őket, e négy dimenzió a következő: (i) gazdasági teljesítmény, (ii) kormányzati hatékonyság, (iii) üzleti hatékonyság, valamint (iv) az infrastruktúra dimenziója. Magyarország esetében a vizsgált négy dimenzió közül a gazdasági teljesítményben és az infrastruktúrában volt tapasztalható érzékelhető javulás, míg a másik két dimenzióban egy-egy pozíciónyi relatív romlás mutatható ki.

 

i. A legjelentősebb javulás a gazdasági teljesítmény dimenziójában mutatkozott, hiszen e tekintetben hazánk a 2013. évi relatív rangsorbeli 44. pozíciójáról a 2014. évi kiadványban már a 32. helyre került. Ezt a változást elsősorban a külkereskedelem (áru- és szolgáltatás export), a tőkebefektetések javuló trendjei, a megélhetéssel összefüggő költségek csökkenése eredményezte.

 

ii. A kormányzati hatékonyság relatíve alig változott, a tavalyi 52. helyről az 53-re lépett vissza. A szinte stabilnak mondható pozíciót a javuló közpénzügyi menedzsmenttel (értsd: a fiskális indikátorok számszaki javulása) lehet legfőképp magyarázni. Az egy helyes pozícióvesztést pedig az átláthatóság érzékelt romlásával és az elöregedő társadalom által megtestesített és továbbra is jelen lévő kihívással lehet magyarázni. Az elért eredmények fönntarthatóságát (válságadókra támaszkodás, egyszeri eredményt hozó intézkedések) továbbra is kérdésesnek tartják a vállalatvezetők.


iii. Az üzleti hatékonyság a 2013. évi 55. helyről az 56-ra romlott. E mögött alapvetően a termelékenység és a beruházási kedv képeződik le, de a fiatalok külföldi munkavállalásai (elvándorlás) munkaerő-piacra kifejtett kártékony hatásai munkálkodnak. Valamint a közpolitika globalizációval szembeni attitűdjét is érzékelték a vállalatvezetők.


iv. Az infrastruktúra területén hazánk relatív pozíciója egy helyet javult, a 2013. évi kiadványbeli 38. helyről a 37. helyre jött föl. Javulását többek közt olyan indikátor javulása alapozta meg, mint technológiai infrastruktúra jellemzéseként felhasznált magas technológia-tartalmú export alakulása. E terület lassú javulása mögött a fenntartható fejlődés biztosíthatóságában, az innovációs kapacitás további erősíthetőségében, a zöld technológiai megoldások fölfuttathatóságában lévő bizonytalanságok állnak, amelyekre a vállalatvezetői felmérés is ráerősít.

Toncoin árfolyam-előrejelzés – Ugranak a kereskedők a világelső AR/VR érme előértékesítésére

A Toncoin árfolyama az elmúlt 24 órában több mint 12 százalékot ugrott felfelé, és hétfőn reggel 6,80 dolláron kereskedtek vele. A befektetők látványosan megrohanták az altcoin vásárlási felületét.
2024. 04. 24. 00:01
Megosztás:

Erős első negyedévet zár a PepsiCo

A piac mai nyitása előtt tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a PepsiCo.
2024. 04. 23. 23:30
Megosztás:

Újabb légijárat lesz nyártól hazánk és Kína között

Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros, Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pekingben.
2024. 04. 23. 23:00
Megosztás:

Új bölcsőde épül Makón

Új, két csoportszobás, 24 férőhelyes bölcsődét épít uniós támogatással a görögkatolikus egyház Makón.
2024. 04. 23. 22:30
Megosztás:

A Bosch átadta mérnöki központjának új épületét

A Bosch átadta kolozsvári mérnöki központjának második irodaépületét, amely 21 millió euró beruházással, két év alatt készült el - írja az economedia.ro.
2024. 04. 23. 22:00
Megosztás:

Megháromszorozta profitját a GE

A mai piaci nyitás előtt tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a General Electric.
2024. 04. 23. 21:30
Megosztás:

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte keddi kamatdöntő ülésén.
2024. 04. 23. 21:00
Megosztás:

Új módszert tesztel az OMV-Petrom

Új szén-dioxid-megkötő módszer tesztelését kezdi meg az OMV Petrom - közölte a kőolajipari vállalat kedden.
2024. 04. 23. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint kedd kora estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2024. 04. 23. 20:00
Megosztás:

Pluszban zártak a nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.
2024. 04. 23. 19:30
Megosztás:

Emelkedett a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2024. 04. 23. 19:00
Megosztás:

A Richter és az OTP húzta fel a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 813,74 pontos, 1,25 százalékos emelkedéssel, 65 939,26 ponton zárt kedden.
2024. 04. 23. 18:30
Megosztás:

Az EU a gázárak csökkenésére számít

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a gázárak csökkenni fognak annak köszönhetően, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális kínálata emelkedik, ami teret ad a megújuló energiaforrásokba történtő befektetéseknek - mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elmondott beszédében.
2024. 04. 23. 18:00
Megosztás:

Nagy összegű támogatási program indul a turizmus erősítésére

A turisztikai ágazati szereplők versenyképességét erősítő támogatási program indul: a komplex, három pillérből álló 15 milliárd forintos támogatási programcsomag legfontosabb célja a szolgáltatások minőségének javítása, a vidéki szolgáltatók gazdasági élénkítése célzott programokon keresztül - jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden sajtótájékoztatón Budapesten.
2024. 04. 23. 17:30
Megosztás:

Megtörtént a fordulat a belső kerületek ingatlanpiacán is

Az idei év az egyre növekvő keresletről szól a VI., VII., VIII. és IX. kerületi ingatlanpiacán, mely növekedés alapvetően a mérséklődő hitelkamatoknak köszönhető. Mindez persze az árakra is hatással van.
2024. 04. 23. 17:00
Megosztás:

Van még hova fejlődnie idehaza az elektronikus közigazgatási ügyintézésnek

Sokat fejlődött az elektronikus közigazgatási ügyintézés, de hiányosságokat is feltárt az ellenőrzés a stratégiai tervezésben és a felhasználóbarát szempontok egységes érvényesülésében - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden.
2024. 04. 23. 16:30
Megosztás:

Kissé gyengült a forint az MNB keddi kamatcsökkentése után

Kissé gyengült a forint a főbb devizákkal szemben azután, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte keddi kamatdöntő ülésén.
2024. 04. 23. 16:00
Megosztás:

A szolgáltatóiparnak feltornázta az euróövezeti gazdaságot áprilisban

A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank (HCOB) közös felmérésének kedden ismertetett előzetes értékeléséből.
2024. 04. 23. 15:30
Megosztás:

A Nemzetközi Valutaalap megerősítette: a magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára

Az Európai Bizottság után a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is megerősítette: a magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára, jövőre az uniós rangsor élmezőnyében lehet - közölte kedden feltett Facebook-posztjában Varga Mihály pénzügyminiszter.
2024. 04. 23. 15:00
Megosztás:

Állást kaphatnak a tartósan munkanélküliek

A tartós álláskeresők elhelyezkedését segíti az 1,7 milliárd forint hazai forrásból megvalósuló program, amelyre hétfőtől lehet jelentkezni - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2024. 04. 23. 14:30
Megosztás: