Még a magas jövedelműek is családjuk támogatására szorulhatnak nyugdíjas korukban
Még a közepes és magas éves jövedelemkategóriába tartozó magyarok is tartanak a nyugdíjas évektől. A közepes jövedelműek 41 százaléka nagyon vagy valamelyest pesszimista azzal kapcsolatban, hogy neki és partnerének, illetve házastársának lesz elegendő pénze arra, hogy egészségügyi kiadásait fedezze idős korában. A magas jövedelmi kategóriába tartozó válaszadók 28 százaléka állította ugyanezt – derült ki az Aegon harmadik nemzetközi nyugdíj-felkészültségi felméréséből.
A közepes jövedelműek ötöde, a magas jövedelműeknek pedig tizede kifejezetten pesszimista ebben a kérdésben. Előbbieknek csupán 15 százaléka nagyon optimista, utóbbi kategóriában ugyanez az arány 21 százalék.
„Figyelembe véve a globális és európai trendeket, illetve a közismert tényt, hogy öregedő társadalomban élünk, nem engedhetjük meg magunknak, hogy tétlenül végignézzük az állami, felosztó-kirovó típusú nyugdíjrendszerek majdani összeomlását, és kizárólag az államtól várjuk majd a segítséget. Az időskori szabadságunkat öngondoskodással „válthatjuk meg”” – mondta Szanyi Bálint, a Prémium Üzletág Kiemelt Nyugdíjbiztosítási szakértője.
Az Aegon nyugdíjkutatási eredményeiből az is kiolvasható, hogy a közepes éves jövedelemmel rendelkezők csaknem negyede (24 százalék) úgy véli, nyugdíjas korában szüksége lesz gyermekei anyagi támogatására. A válaszadók 5 százaléka azt mondta, szülei segítségére szorul majd, 6 százalékuk pedig valamely más családtag – például a partner, házastárs – támogatásával számol. A magas éves jövedelműek 15 százaléka gondolja, hogy gyermekeitől kell majd támogatást kérnie, 6 százalékuk valamely másik családtagra számít. Magas a bizonytalankodók aránya: a közepes jövedelműek 41 százaléka nem tudja megmondani, lesz-e szüksége anyagi támogatásra, a magas jövedelműeknek több mint negyede (26 százalék). A közepes jövedelműek mindössze alig harmada (31 százalék) állította, hogy biztosan nem lesz szüksége más támogatására idős korában. A magas jövedelműek negyede vélekedett ugyanígy.
A közepes jövedelműek 55 százaléka szerint partnerük, házastársuk anyagi támogatása nagyon vagy rendkívül fontos lesz majd a nyugdíjas évek során. Még a magas jövedelműek több mint fele (53 százaléka) is így vélekedik.
„Az eredmények már csak azért is lehangolóak, mert ebben az összesítésében a jelenleg alacsony jövedelműnek számító válaszadók adatai nem szerepelnek. Az általuk adott válaszok tovább rontanák a képet, ami egyértelműen arról árulkodik, hogy még a magas fizetéssel rendelkező magyarok nagy részének is kétségei vannak saját időskori anyagi biztonságával kapcsolatban. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy lehetőség szerint minél előbb elkezdjünk összegyűjteni a megtakarításokat a nyugdíjas évekre” – hívta fel a figyelmet Havas Gábor, az Aegon Magyarország Prémium Üzletágának vezetője.
Az Aegonnál azt tapasztalják, hogy az érintettek közül a prémium ügyfélkörbe tartozók kezdik el időben az öngondoskodást. A Prémium Üzletágban két hónap alatt közel 100 prémium nyugdíjbiztosítást értékesítettek. A statisztikákból az is kiderült: az ügyfelek 2/3-a férfi, 1/3-a nő, és átlagosan havi 35.000 Ft-ot tesznek félre nyugdíjbiztosításban. A szerződők 38 százaléka 40 évnél fiatalabb.
„Míg a havi 25 ezer forint megtakarított összegtől elérhető Premium terméket fele-fele arányban választották férfiak és nők, addig a havi 50 ezer forint megtakarított összegtől elérhető Prestige terméket 80 százalékban férfiak és 20 százalékban nők kötötték” – mondta el Szanyi Bálint.