Az eddigieknél vastagabb hőszigetelés kell a családi házakra
A magyar lakások éves fűtési- és melegvíz-előállítási energiaigénye - az Energiaklub statisztikái szerint - 360 Petajoule (PJ). Ebből az értékből a családi házak megtakarítási potenciálja 128 Petajoule, amely értéket további 24 Petajoullal növelhetné a panel és nem panel társasházak teljes körű szigetelése.
Ez azt jelenti, hogy ha minden magyar lakást - beleértve az eddig hanyagolt családi házakat is - korszerű szigeteléssel látnának el, akkor azzal 152 PJ energiát, azaz mintegy 1,3 milliárd köbméter földgázt lehetne megtakarítani. Így 4,375 millió tonnával csökkenne a szén-dioxid kibocsátás is.
A Knauf Insulation számításai szerint egy - a már működő panelprogram mintájára - kidolgozott családi ház szigetelési program megvalósításához, melyben a költségeket egyharmad rész állami támogatás, egyharmad rész kedvezményes lakossági hitel és egyharmad önrész fedezné, 1,6 ezer milliárd forintra lenne szükség, ám egy ilyen program már 100 milliárd forintból elindítható lenne.
Az állam által adott támogatás fedezete már biztosított, hiszen Magyarország szeptember 11-én írta alá az Európai Bizottsággal azt a partnerségi megállapodást, melynek keretében a 2014–2020 közötti fejlesztési időszakra 34,5 milliárd euró összegű támogatást kap az uniótól. Ebből az összegből - a tervek szerint - 710 milliárd forint jut majd a Környezeti és Energia-hatékonysági Operatív Programra (a KEHOP-ra) az elkövetkező hat évre. Ehhez 15 százalék magyar társfinanszírozás is társul, ami a teljes összeget 835 milliárd forintra emeli.