Ellentét alakult ki a német kormányban az ukrajnai helyzet megítéléséről

Ellentét alakult ki a német kormányban az ukrajnai helyzet megítélésével kapcsolatban, amire a válság kezdete óta nem volt példa - írta vasárnapi számában a Der Spiegel.

Ellentét alakult ki a német kormányban az ukrajnai helyzet megítéléséről

A német hetilap az utóbbi napok fejleményeit összefoglaló cikkében kiemelte: egy évvel a válság kirobbanása - az Ukrajna és az EU társulási szerződéséről folytatott tárgyalások felfüggesztése - után már alig van remény arra, hogy a Krím Oroszországhoz csatolása és a konfliktus sújtotta kelet-ukrajnai területek elszakítása visszafordítható folyamat lehet, és senki nem tudja, hogy mit kellene tenni.

 

"Egyelőre mindenkinek véget ért a tudománya" - mondják berlini kormányzati körökben. Az ukrán válság ezzel holtpontra ért, és ez nagyon veszélyes pillanat - írta a Der Spiegel, amely szerint a német kormányban éppen ebben a kiélezett helyzetben repedések keletkeztek, és a koalíciós pártok vezetőinek jövő keddi egyeztetésén még inkább láthatóvá válhatnak a nézetkülönbségek.

 

A lap felidézte, hogy Angela Merkel kancellár a hét elején Sydneyben elmondott beszédében kiemelte, hogy az orosz vezetés "lábbal tiporja a nemzetközi jogot". Ezt valószínűleg korábban is így gondolta, de a világ nyilvánossága előtt először mondta ki, ami a Der Spiegel szerint az utóbbi 12 hónap diplomáciai erőfeszítéseit lezáró "határvonalat" és "hadüzenetet" jelent. Merkel szerint nyilvánosan is jelezni kell Putyinnak, hogy a Nyugat miként vélekedik az ukrán válságban folytatott tevékenységéről.

 

A kancellár úgy látja, hogy az orosz elnök csak a világos beszédre reagál, ha egyáltalán reagál. A német kormányfő helyzetértékelése mögött az az aggodalom húzódik meg, hogy az oroszbarát szakadárok tartósan elszakíthatják az ellenőrzésük alá vont területet Ukrajnától, és a Nyugat kénytelen lesz ebbe beletörődni. Ebben az esetben pedig a Szovjetunió bukása óta már harmadszor érvényesülhet az orosz stratégia, hiszen Grúzia területéből Dél-Oszétia és Abházia, Moldova területéből pedig a Dnyeszter melléki terület orosz befolyás alá került, aminek következtében egyik állam sem csatlakozhat a NATO-hoz, mert a belépés feltétele a határviták rendezése.

 

A konzervatív kancellár szociáldemokrata külügyminisztere, Frank-Walter Steinmeier szerint viszont nem szabad provokálni, mert az csak még inkább védekező pozícióba szorítja Moszkvát, és megnehezíti az együttműködést más ügyekben, például az iráni atomprogram kérdésében - írta a Der Spiegel. Miután Merkel hétfőn Sydneyben arról beszélt, hogy "nem szabad túlságosan békülékenynek lenni", Steinmeier Brüsszelben egy nyilatkozatában fontosnak nevezte, hogy a nyilvános beszédek "ne torlaszolják el a konfliktus enyhítéséhez való hozzájárulás lehetőségeit" - idézte fel a Der Spiegel, amely szerint Steinmeier akkor már tudta, hogy másnap Moszkvában nemcsak Szergej Lavrov külügyminiszter, hanem Putyin is fogadja majd, és nyilatkozatával azt akarta megakadályozni, hogy veszélybe kerüljön a találkozó az orosz elnökkel.

 

A hétfői brüsszeli uniós külügyminiszteri tanácsülésen aztán éppen Steinmeier váratlan kezdeményezésére emelték napirendre azt a javaslatot, hogy Federica Mogherininek, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének indítványával ellentétben kizárólag ukrajnai szeparatistákat helyezzenek az EU-ba való beutazási tilalommal sújtottak listájára, további orosz személyek ellen pedig ne rendeljenek el ilyen szankciót. Steinmeier azzal érvelt, hogy az ausztráliai G20-csúcson "új csatornák" nyíltak meg Moszkva felé, és ezeket rögtön eltorlaszolná, ha ukránok mellett orosz személyekkel is bővítenék a szankciókkal sújtottak körét.

 

A német kezdeményezést hevesen ellenezte Litvánia, Lengyelország és Észtország, de végül a német álláspont érvényesült - írta a Der Spiegel, megjegyezve, hogy több európai fővárosban aggodalommal tekintenek Berlinre a kancellári hivatal és a külügyminisztérium közötti nézeteltérés miatt. Frank-Walter Steinmeier a lapnak nyilatkozva "hajánál fogva előrángatott" gondolatnak nevezte, hogy nincs egység az ukrán válság megítélésében, Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a kisebbik konzervatív koalíciós párt, a CSU elnöke viszont éppen az egység fontosságára figyelmeztetett ugyancsak a Der Spiegelnek nyilatkozva.

 

A koalíciós pártok vezetőinek keddi tanácskozásán "világos választ várok Sigmar Gabrieltől (az SPD elnökétől) arra a kérdésre, hogy támogatja-e az SPD a kancellár törekvéseit" - mondta Seehofer, hozzáfűzve, hogy saját pártjában is vannak oroszbarát irányzatok, amelyeket nehéz fékezni, ha az SPD-ből oroszbarát hangokat hallani. Hangsúlyozta, hogy a külügyminiszter ugyan megfontolt diplomata, és az is igaz, hogy szükség van a párbeszédre Oroszországgal, de rendkívül veszélyes lenne, ha Steinmeier a kancellár irányvonalától eltérő külpolitikát folytatna.

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: