Az Európai Bizottság vizsgálja a devizahiteles törvényeket

A Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület (PITEE) tavaly júliusban felhívta az Igazságügyi Miniszter figyelmét arra, hogy a devizahiteles törvények több szempontból is ellentétesek az európai jogállami hagyományokkal. Egy demokratikus jogállamban az igazságszolgáltatás ugyanis kizárólag a bíróságok feladata.
Emiatt sérti a hatalmi ágak szétválasztásának elvét az, ha a parlament törvénnyel beavatkozik a devizahitelesek és a bankok közötti jogvitákba. A PITEE az elmúlt hónapokban két eltérő tartalmú alkotmányjogi panasz benyújtását javasolta a devizahiteleseknek, annak érdekében, hogy kivédjék a devizahiteles törvények által okozott jogsértéseket.
Az Alkotmánybíróság információi szerint már több száz devizahiteles élt ezzel a lehetőséggel. Az Alkotmánybíróság azonban még nem tűzte napirendre ezeknek a panaszoknak az elbírálását. Az elmúlt hetek eseményei mutatják, hogy az állami szervek nem kívánnak a devizahiteles törvényekkel kapcsolatos fenntartásokkal foglalkozni. Az Alkotmánybíróság decemberi döntései pedig előrevetítik, hogy a devizahitelesek ügye az Emberi Jogok Európai Bírósága elé fog kerülni.
A PITEE egyesület szakértői jelenleg vizsgálják annak a lehetőségét, hogy lehet-e akkor is az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulni jogvédelemért, ha az Alkotmánybíróság továbbra sem tűzi napirendre a devizahitelesek panaszait. November végén az Európai Bizottság is felfigyelt a devizahiteles törvények visszáságaira. A törvényekkel kapcsolatos tájékozódás során az Európai Bizottság felkérte a PITEE egyesületet is, hogy fogalmazzuk meg fenntartásainkat.
Ennek a felkérésnek eleget tettünk, és kértük az Európai Bizottságot, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást (l. lent) Magyarországgal szemben, ha a bankok és a bíróságok a devizahiteles törvényeket a jelenlegi tartalmukkal végrehajtják. A devizahiteles törvények ugyanis ellentétesek az Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikkével. A weboldalunkon mindenkit tájékoztatni fogunk az Európai Bizottság lépéseivel valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságán indított eljárásokkal kapcsolatban.
forrás: PITEE