Számos európai makroadat mellett Fed-ülés és amerikai GDP-növekedés a jövő heti naptárban

Számos német és európai makroadat mellett a görög parlamenti választások eredménye, az amerikai Fed januári kamatdöntő ülése és az Egyesült Államok negyedik negyedévi GDP-növekedésének első becslése lehetnek a főbb piacmozgató tényezők a jövő héten.

A jövő hét egyik meghatározó piaci tényezője a görög parlamenti választások eredményének értékelése lesz. Hétfő délután ül össze Brüsszelben az Eurogroup, az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa a választások eredményének és annak tükrében a mentőcsomag további sorsának a megvitatására. A jövő heti makrogazdasági naptárban nagy számban szerepelnek németországi adatok, de fontosabb euróövezeti és uniós adatok közzététele is várható. A legnagyobb uniós nemzetgazdaság, a német állapotának felmérésére számos mutató nyújt majd lehetőséget: Hétfőn a német ifo gazdaságkutató intézet teszi közzé januári német üzleti hangulatindexét. Elemzők az előző havi 101,1 ponthoz képest javulást, 102,6 pontot várnak.

 

Szerdán a GfK piackutató intézet indexe jelenik meg a német fogyasztói hangulat februári alakulásáról. A mutató a várakozások szerint 9,1 pontra emelkedhet az előző havi 9,0 pontról. Csütörtökön a januári német foglakoztatási adatokat teszi közzé a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis. A munkanélküliek száma az előrejelzések szerint 13 ezerrel csökken az előző havi 27 ezres csökkenés után, a munkanélküliségi ráta pedig marad 6,5 százalék. A januári német fogyasztói árindexek is csütörtökön jelennek meg, szintén a Destatis közlésében. Az előrejelzések szerint az árak tovább csökkentek a legnagyobb uniós nemzetgazdaságban.

 

Az Eurostat pénteken teszi közzé az EU januári fogyasztói árindexének előzetesét, ami a jelzések szerint az árak további csökkenését mutatja. Az EU decemberi munkanélküliségi rátája a várakozások szerint változatlanul 11,5 százalék lesz. Az európai makromutatók sorát az Eurostat az EU decemberi kiskereskedelmi forgalmának adataival kedden nyitja, szerdán pedig az Európai Bizottság teszi közzé januári uniós üzleti, fogyasztói, szolgáltató- és feldolgozóipari hangulatindexeit. Elemzők minden adatra némi javulást várnak. A jelentősebb európai makroadatok sorában említést érdemel a kedden megjelenő negyedik negyedévi brit GDP-növekedés is. A legfontosabb GDP-növekedési adat azonban az Egyesült Államoké lesz, ezt pénteken teszik közzé.

 

A negyedik negyedévi GDP növekedésének első becslése várhatóan a növekedési ütem némi lassulását mutatja majd a harmadik negyedévihez képest. A negyedik negyedévi fogyasztói kiadások viszont valószínűleg négy éve a legnagyobb mértékű növekedést mutatják majd. A fontosabb amerikai mutatók sorát a Markit Economics gazdaságkutató intézet nyitja kedden a januári szolgáltatóipari BMI közzétételével. Szintén kedden jelenik meg a tartós fogyasztási cikkek decemberi megrendeléseinek alakulását tükröző adat. A várakozások szerint a megrendelések 0,6 százalékkal növekedtek az előző havi 0,7 százalékos csökkenés után.

 

A Conference Board nonprofit gazdaságkutató intézet is kedden hozza nyilvánosságra januári fogyasztói hangulatindexét. A mutató várhatóan 95,0 pontra emelkedik 92,6 pontról, több mint hét éve a legmagasabb szintre. Az újlakás-értékesítés decemberben a várakozások szerint emelkedik majd valamelyest az előző havihoz képest, ami négyhavi mélypont volt. Szerdán fejezi be az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank rendszer, a Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) idei első kamatdöntő ülését. A piacok a kamatemelési ciklus kezdetére vonatkozó jelzéseket várnak a testülettől a javuló amerikai gazdasági teljesítmény és az inflációs célhoz közeli áremelkedési adatok tükrében.

 

A jövő héten teljes lendületet vesz a folyamatban lévő tőzsdei eredménybeszámoló periódus. A nagyobbak közül hétfőn a Microsoft, a Texas Instruments, kedden a 3M, az AT&T, Apple, Lockheed Martin, Pfizer, a Procter & Gamble, a Yahoo, az Ericsson AB, a Royal Philips NV, a Siemens AG és a Novartis AG, szerdán az Electrolux, a Boeing, a Facebook, a Flextronics, a General Dymanics, a Raytheon, a Nintendo, a Canon, a Roche és a Nordea Bank, csütörtökön Samsung Electronics Co, az NTT Docomo Inc, a Nomura Holdings Inc, Deutsche Bank AG, a Royal Dutch Shell Plc, a Nokia Oyj, az Amazon.com, a Dow Chemical, a Ford Motor, a Google, a Harley-Davidson, pénteken pedig az Eli Lilly és a Xerox teszi közzé negyedéves eredmény beszámolóját.  (MTI)

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Az idei első fél évben nőtt a román gazdaság

Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a román országos statisztikai intézet.
2021. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Szárnyal a Deloitte kockázati tőke bizalmi indexe

A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a tapasztalat, a bevált növekedési stratégiák és a javuló gazdasági kilátások növelik a bizalmat a magántőke-befektetők körében.
2021. 08. 17. 05:30
Megosztás:

Csaknem üres a makronaptár, de érkezik némi adat a napokban

Csaknem üres a makronaptár a jövő héten, mindössze a bruttó hazai termék (GDP) második negyedévi adatának első becslése jelenik meg, valamint az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének július végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató.
2021. 08. 15. 11:00
Megosztás:

E-sport Ítéletnap: az Erste Csoport bemutatja az e-sportok bukását

Miután tavaly bemutatkozott az e-sportok világában, az Erste Csoport a League of Legends Európa-bajnoksággal (LEC) kötött partnerségének második fejezetét ünnepli. A Jung von Matt SPORTS humoros kampányfilmjének segítségével a bankcsoport az e-sportokat övező témák közül a legtöbb vitát kiváltó kérdést választotta ki. Azzal foglalkozik, hogy az e-sport igazi sportnak számít, vagy sem, valamint bemutatja a játékosközösség erre adott reakcióját. Az LEC Summer Splithez köthető kampány augusztus 13-án rajtol a Rájátszással egy időben, és az augusztus 29-ei döntőig látható lesz a közösségi médiában és az LEC Livestream csatornán.
2021. 08. 14. 13:00
Megosztás:

A sikerágazat adhat pillért a tartós növekedéshez

Az utóbbi években kiemelkedően jó teljesítményt nyújtó építőipar is megtorpant a járvány miatt, ám a szektor készen áll arra, hogy - hasonlóan a pandémia előtti évekhez - tempós növekedéssel segítse a magyar gazdaság fejlődését.
2021. 08. 14. 11:00
Megosztás:

Így készülnek a cégek a kis januárra

A nyári uborkaszezon végéhez érve a cégek év végi hajrát hirdetnek az utolsó negyedévre, ezért erősödő versenyre lehet számítani ősszel. Nagy Lehel, a Langmár Kommunikáció ügyvezető-helyettese arról beszélt, hogy fontos lefektetni a stratégiát és ennek mentén építeni a kommunikációt ebben az időszakban. Példaként említette, hogy ha valakinek nincs jelen a célközönsége egy adott közösségi felületen, akkor oda teljesen felesleges erőforrásokat csoportosítani. Megjegyezte, ilyenkor célszerű nagy hangsúlyt fektetni a már meglévő ügyfelekre, hiszen statisztikailag alátámasztott tény, hogy őket olcsóbb újabb vásárlásra ösztönözni.
2021. 08. 14. 05:00
Megosztás: