Nyílt napot tartottak Londonban a Gyere haza, fiatal! program keretében
Az estébe nyúló rendezvényen, amelyet az észak-londoni Danubius szállodában rendeztek, száznál több érdeklődő vett részt. Pákozdi Szabolcs, az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója az eseményen részletesen ismertette a megjelenteknek, hogy hogyan kapcsolódhatnak be a programba. Az áprilisban indult, jelenleg 100 millió forintos keretösszegű program eddigi tapasztalatairól Pákozdi Szabolcs az MTI-nek elmondta: az, hogy vasárnap ilyen mértékű érdeklődés övezte a londoni rendezvényt, bizonyítja, hogy a kezdeményezés valós igényekre ad választ.
Hozzátette: becslése szerint több százra, akár ezerre is tehető az érdeklődők száma. Arra a kérdésre, hogy aki igénybe veszi a hazatéréshez és a magyarországi elhelyezkedéshez rendelkezésre álló támogatást, azt terheli-e bármilyen kötelezettség, például vállalnia kell-e, hogy bizonyos ideig Magyarországon dolgozik, Pákozdi Szabolcs hangsúlyozta: a program fontos jellemzője, hogy semmilyen kötelezettséget nem szab meg a kezdeményezéshez csatlakozó fiataloknak, "nem alkalmaz röghöz kötést".
Arra a kérdésre, hogy milyen szakterületeken mutatkozik a legnagyobb igény a külföldről hazatérni kívánó magyar munkavállalók iránt, illetve a külföldön dolgozó érdeklődők tipikusan milyen munkaköröket keresnek Magyarországon, az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a hazatérést fontolgatók részéről a pénzügyi szolgáltatások, az ügyvitel, a gazdálkodás és a vendéglátás területén mutatkozik jelentős érdeklődés, a magyarországi álláskínálat ugyanakkor igen sokszínű, és jórészt megfelel a jelenleg külföldön dolgozók igényeinek.
A lehetőségek az információ-technológiától a vendéglátáson át a gazdasági jellegű állásokig terjednek - hangsúlyozta. Pákozdi Szabolcs elmondta: a program keretében jelenleg 820 álláslehetőség közül választhatnak az érdeklődők, és csak a vasárnapi londoni rendezvényre 130 állásajánlattal érkeztek a munkáltatók. Hangsúlyozta: a program mindenekelőtt azért összpontosít Londonra, mert a brit fővárosban a legfiatalabb a magyar munkavállalói közösség, és az ő iskolai végzettségük a legmagasabb. Óriási az igény ugyanakkor szinte az egész Európai Unióban, főleg Németországban és Franciaországban is, de az Egyesült Államokban és Ausztráliában is mutatkozik érdeklődés.
"Egészen biztos, hogy bővíteni kell a programot, mert segítséget várnak tőlünk a külföldön élő honfitársaink" - tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy bővülhet-e a programra szánt pénzügyi keret is, Pákozdi Szabolcs kijelentette: ha a keret elfogy, "valószínű, hogy a döntéshozó felé javaslatot fogunk megfogalmazni (...) mivel a program jó célokat szolgál és valós igényeket szolgál ki, azt gondolom, hogy pénzügyi akadálya nem lesz a folytatásnak".