Csökkent az euró nemzetközi szerepe

Csökkent tavaly az euró szerepe a világ pénzügyi rendszerében, elsősorban az euró tartalékdevizaként, devizakötvény-kibocsátások denominációjaként és a nemzetközi hitelezésben játszott szerepében - közölte szerdán az Európai Központi Bank (EKB).

Csökkent az euró nemzetközi szerepe

Az euró részaránya tavaly 0,6 százalékponttal 19,9 százalékra csökkent a nemzetközi devizatartalékokban, ami 2000 óta a legalacsonyabb arány. Az euró részaránya a már hatodik éve csökken a devizatartalékokban. Az euróövezeti szuverén adósságválság kitörése előtti 2009-es szinthez képest az arány már majdnem 3 százalékponttal zsugorodott. Az euró nagy lemaradással a dollár mögött a nemzetközi pénzügyi rendszer második legfontosabb devizája - szögezi le az EKB "The international role of the euro" címmel kiadott jelentése.

 

Az amerikai dollár részaránya is csökkent 2015-ben a nemzetközi devizatartalékokban, mégpedig 0,9 százalékponttal 64,1 százalékra, ami 1999 óta a legalacsonyabb arány. Az amerikai dollár több mint öt százalékpontot veszített már súlyából a nemzetközi devizatartalékokban a pénzügyi válság 2007-es kitörése óta. Az euró részarányának tavalyi csökkenése jórészt a kínai hivatalos devizatartalékok egy részének a Nemzetközi Valutaalap (IMF) COFER (Currency Composition of Official Foreign Exchange Reserves) nyilvántartásába kerülésével magyarázható - írja az EKB jelentése.

 

A jelentés megjegyzi, hogy az euró és a dollár részarányának a csökkenése a nemzetközi devizatartalékok diverzifikálása, a többpólusú nemzetközi pénzügyi rendszer kialakulása felé mutató trendre utal. A tartalékok diverzifikálása a globális pénzügyi válság kitörésével vette kezdetét. A hagyományosan tartalékdevizaként nem használt olyan devizák, mint például az ausztrál vagy a kanadai dollár részaránya 2008 és 2015 között több mint négy százalékponttal 6,8 százalékra emelkedett.

 

A nemzetközi fizetések deviza-összetételének a módosulása szintén a diverzifikációs folyamatra utal. A SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszer adatai szerint a fizetések 43 százalékát bonyolították tavaly dollárban, míg az euró részaránya három év csökkenés után 30 százalék közelében stabilizálódott. A jüan részaránya viszont már két százalékra duzzadt, a kínai deviza így nagyjából a japán jenével megegyező jelentőségre tett szert a nemzetközi fizetésekben. Az euróban kibocsátott devizakötvények iránt az alacsony euró kamatok miatt lecsökkent a kereslet. Az euróban denominált devizakötvények részaránya 10,5 százalékponttal 21,9 százalékra csökkent. A nemzetközi hitelezésben az euró részaránya pedig 6,7 százalékponttal 21,3 százalékra esett.

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kora reggel

A forint az euróhoz és a dollárhoz képest erősödött, a frankkal szemben viszont gyengült péntek kora reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.
2021. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Vegyesen alakult a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző estihez képest a nemzetközi devizapiacon.
2021. 08. 26. 08:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Kicsit erőre kapott a forint

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2021. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás: